Palmiarnia Poznań 🗺️ Informacje i Ciekawostki

palmiarnia poznań
foto – Autorstwa Fidelio – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28491343

Palmiarnia jest to specyficzna szklana konstrukcja umożliwiająca uprawę i ekspozycję w strefie umiarkowanego klimatu palm oraz innych egzotycznych roślin, pochodzących z bardzo ciepłych części naszego globu. I jedna z takich konstrukcji znajduje się w Poznaniu.

1. Palmiarnia w Poznaniu zajmuje 4 600 metrów kwadratowych w 12 przystosowanych do ekspozycji i uprawy wysokich szklarniach.

2. Palmiarnia Poznańska jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie.

3. Palmiarnia jest częścią Parku Wilsona. Jest to niewielki park z fontannami, rzadkimi roślinami. W 1994 r. zbudowano popiersie amerykańskiego prezydenta Wilsona.

4. W początkach XX wieku teren dzisiejszej Palmiarni zajmował Ogród Botaniczny. W roku 1911 powstał pierwszy murowany i przeszklony budynek o powierzchni 534 metrów kwadratowych. W kolejnych latach przybywały kolejne konstrukcje szklarniowe powiększając tym samym powierzchnię ekspozycyjno-uprawową.

5. W czerwcu 1983 wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej palmiarni, której zadaniem miało być zabezpieczenie okazów roślinnych zgromadzonych w nadszarpniętych czasem dotychczasowych obiektach.

6. W Palmiarni Poznańskiej zobaczyć można nie tylko egzotyczne rośliny, miłośnicy akwarystyki mogą w licznych akwariach podziwiać 170 gatunków ryb oraz 50 gatunków roślin wodnych.

7. Nie wszystkie pawilony udostępnione są do zwiedzania, spośród 12 pawilonów, 9 jest ogólnodostępnych.

8. W pawilonach znajdują się rośliny reprezentujące różne strefy klimatyczne. Zmianę związaną z roślinnością przypisaną do danej strefy klimatycznej, odczuwa się, przechodząc z pawilonu do pawilonu.

9. Odwiedzając Palmiarnię Poznańską, najrozsądniej jest uczynić to w grupie z przewodnikiem. Dzięki przewodnikom oprowadzającym po Palmiarni nie pominie się najciekawszych okazów tam prezentowanych. Fachowa opowieść o konkretnych roślinach pozwoli na poznanie takich gatunków roślin, których niejednokrotnie już nie zobaczy się w innych miejscach niż niestety w palmiarniach.

 

3.6/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić