Każde duże polskie miasto to skupisko wielu kościołów. Tak jakoś jest i było na tym świecie, że budowle sakralne zazwyczaj należą do jednych z najstarszych i najokazalszych w mieście. Podobnie jest w Poznaniu, w mieście znajduje się około 100 kościołów zaliczanych do Kościoła rzymskokatolickiego. To imponująca liczba, a zważywszy, że około połowa z nich to kościoły zabytkowe to naprawdę jest, co zwiedzać udając się szlakiem zabytków Poznania. Poznańska Fara należy do obowiązkowych punktów zwiedzania poznańskich kościołów. Godna uwagi jest choćby dlatego, że uważana jest za najbardziej okazały kościół barokowy w Polsce.
1. W roku 1570 do Poznania sprowadzono jezuitów. Na początek swojej bytności we mieście ofiarowano im kościół pw. św. Stanisława Biskupa.
2. Około roku 1651 jezuici postanowili wybudować nowy kościół. Budowa przeciągnęła z uwagi na szwedzką okupację i ukończona została dopiero w roku 1705, kiedy to został on konsekrowany. Aktu konsekracji dokonał biskup Hieronim Wierzbowski.
3. Konsekracja kościoła nie oznaczała jego całkowitego wykończenia. Ołtarz główny zbudował Pompeo Ferrari w latach 1727-1732.
4. Pełna nazwa poznańskiej fary to Bazylika Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Poznaniu.
5. Zwiedzanie fary jest możliwe w każdą sobotę. Do wyboru są trzy trasy: Święci, Zamknięte i zwiedzanie podziemi fary.
6. Najciekawsze jest zwiedzanie trasy nazwanej Zamknięte. Trasa prowadzi przez wiele zazwyczaj niedostępnych zakamarków kościoła
7. Z farą związanych jest wiele sekretów, a o wszystkim można dowiedzieć się podczas zwiedzania prowadzonego przez przewodnika.
8. Organy znajdujące się w farze to prawdziwa perła pośród tego typu instrumentów. Zbudowane zostały przez uznawanego za najlepszego europejskiego organmistrza końca XIX wieku Friedricha Ladegasta z Weissenfels w Saksonii. Obecnie organy maja 43 głosy, 3 klawiatury ręczne i pedał. Brzmienie nadaje 2 600 piszczałek cynowych i drewnianych. Najdłuższe piszczałki mają ponad 5 metrów długości, a najkrótsze około centymetr. W każda sobotę w farze odbywają się koncerty rozpoczynające się o godzinie 12’15.
9. Po zakończeniu sobotnich koncertów można zwiedzać podziemia fary. Skrywają one wiele ciekawostek, do których zaliczyć można miejsca ze złożonymi trumnami zakonników i co znamienitszych mieszkańców dawnego Poznania. W niektórych fragmentach odsłonięte są także pozostałości starych średniowiecznych murów obronnych.
10. Poznańska fara ma też swojego ducha, którym jest ubrana na czarno kobieta pojawiająca się na organowym balkonie wówczas kiedy odbywają się jakieś prace związane z organami.