Antonin turystycznie – Co warto zobaczyć w 2024 ?

fotografia – Pixabay

Antonin to niewielka wieś w województwie wielkopolskim, około 10km na południe od Ostrowa Wielkopolskiego. Choć miejscowość zamieszkuje zaledwie 470 mieszkańców, stanowi ona ważny ośrodek turystyczny. Mieści się na brzegu Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, przez co chętnie odwiedzana jest przez turystów z całego kraju.

Zabytki i atrakcje miejscowości

Najważniejszym zabytkiem Antonina jest Pałac Myśliwski książąt Radziwiłłów. W skład całego kompleksu wchodzi drewniany pałac wybudowany w latach 1822- 1824, grobowiec, budynek gospodarczy oraz duży, zadbany zespół parkowy. Wnętrze pałacu udostępnione jest dla zwiedzających, a w środku znajdziemy dzieła sztuki oraz dziewiętnastowieczne, bogate wyposażenie. Antonii Radziwiłł gościł w swojej myśliwskiej rezydencji m.in. Fryderyka Chopina, na którego cześć corocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal “Chopin w Barwach Jesieni”. Jest to wybitne wydarzenie muzyczne, które zrzesza najlepszych pianistów z całego świata. Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty i konkursy m.in. Konkurs Chopinowski.

więcej informacji tutaj

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

Miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu z pewnością pokochają Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Jest to jeden z największych w Europie zespołów stawów rybnych – w cały kompleks wodny wchodzi niemal 300 różnych stawów. Na jego terenie znajduje się kilka rezerwatów m.in. Wzgórze Joanny wraz z niewielkim zamkiem z wieżą widokową oraz Rezerwat Wydymacz, który ochrania zespół olszyn i jesionów oraz jest miejscem życia dziesiątek gatunków zwierząt.
Na terenie parku licznie występują tereny błotniste, które są domem dla 276 gatunków ptaków. Sporadycznie obszar ten zamieszkują wyjątkowo rzadkie w Polsce ptaki takie jak flamingi i pelikany różowe. Powszechnie występują zaś kormorany, rybitwy, mewy, bociany i łabędzie. Wiosną i wczesnym obszar parku pokrywa się dziesiątkami gatunków kwiatów.
Na trenie tego ogromnego kompleksu leśnego znajdują się liczne trasy, szlaki i aleje, które pozwalają na wielogodzinne wędrówki całej rodziny. Część z nich przystosowana jest również do jazdy rowerowej. Niektóre zbiorniki wodne udostępniają możliwość uprawiania kajakarstwa oraz wędkarstwa. Na terenie parku znajduje się również ławki i miejsca piknikowe, przy których możemy odpocząć po wysiłku fizycznym.

4.6/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić