Rekiny to gatunki ryb chrzęstnoszkieletowych, które często utożsamiane są z największym zagrożeniem w głębinach mórz i oceanów. Istnieje jednak niemal czterysta gatunków rekinów, spośród których tylko kilka kiedykolwiek zaatakowało człowieka. Zwierzęta te od lat fascynują ludzi i stały się bohaterami wielu filmów. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki o rekinach.
1. Rekiny zabijają średnio około sześciu osób rocznie, podczas gdy człowiek zabija nawet do stu milionów rekinów rocznie. W handlu cenne jest zarówno ich mięso, jak i tran. Jako suplement diety tran z rekina aktywuje naturalne mechanizmy obronne, a ponadto ma pozytywne działanie na kości i zęby.
2. Rekiny nie mają kości. Są zbudowane z przezroczystych chrząstek, które widoczne są na przykład na czubkach ich nosów oraz uszach. Dzięki chrząstkowym szkieletom są o wiele lżejsze, ale ich wątroby wypełnia gęsty olej, dzięki któremu zachowują możliwość precyzyjnego poruszania się pod wodą.
3. Oczy rekinów znajdują się na bokach ich głów, dzięki czemu mogą widzieć w szerszej perspektywie.
4. Gatunki rekinów, które żyją w najzimniejszych wodach, zostały wyposażone w specjalny organ wewnątrz oka, dzięki któremu mogą ogrzewać swoje oczy. Dzięki temu nie tracą możliwości polowania niezależnie od warunków. Wyjątkiem jest rekin polarny, który jest niemalże całkowicie ślepy.
5. Skamieniałe łuski znalezione w Stanach Zjednoczonych i Australii dowodzą, że rekiny istniały już ponad 450 milionów lat temu. Dziś rodzina ta składa się z licznych gatunków, z których niektóre mogą osiągać nawet kilkanaście metrów długości. Najmniejszym rekinem na świecie jest żarłacz karłowaty, osiągający około dwudziestu centymetrów długości.
6. Uszy rekinów znajdują się wewnątrz ich głów. Zwierzęta te dysponują doskonałym słuchem i potrafią usłyszeć dźwięki z odległości dziewięciuset metrów.
7. Rekiny najprawdopodobniej nie rozróżniają kolorów. Można natomiast z całą pewnością stwierdzić, że ich oczy funkcjonują podobnie do oczu kotów, a więc doskonale widzą w ciemnych głębinach, wyprzedzając pod tym względem większość innych stworzeń morskich.
8. Większość rekinów odżywia się fokami, innymi rybami i bezkręgowcami, takimi jak kałamarnice czy małże. Niezwykle rzadko zdarza się, żeby rekin zaatakował człowieka.
9. Zjawisko wewnątrzmacicznego kanibalizmu jest bardzo powszechne wśród rekinów. Największy zarodek w miocie zjada inne embriony.
10. Małe ciemne plamki znajdujące się wokół nosa i oczu rekinów to tak zwane ampułki Lorenziniego. Dzięki nim rekiny są w stanie wyczuwać pola elektromagnetyczne i zmiany temperatury wody w oceanie.
11. Z daleka skóra rekina wygląda na gładką i lśniącą, jednak w rzeczywistości przypomina w dotyku papier ścierny. Ich skóra pokryta jest łuskami plackowatymi, które skierowane są w stronę ogona i pozwalają zmniejszyć opór wody.
12. Rekiny nie bez powodu nazywane są cichymi zabójcami. Ryby te nie zostały wyposażone w struny głosowe. W związku z tym komunikują się między sobą za pomocą ruchów. Potrafią ruszać głową i pływać zygzakiem, a sygnały te są bezbłędnie interpretowane przez inne rekiny.
13. Rekiny mają niewiele wrogów naturalnych. Te mniejsze gatunki czasami stają się pożywieniem dla fok, krokodyli i większych rekinów. Największym zagrożeniem dla większości rekinów jest jednak człowiek.
14. Rekiny posiadają umiejętność odkładania soli wapnia, aby wzmocnić swoją chrząstkę z upływem czasu. Dzięki tym minerałom chrząstka ma szansę skostnieć.
15. W przeciwieństwie do większości ryb rekiny posiadają powieki. Również w odróżnieniu od większości stworzeń morskich potrafią pływać wyłącznie do przodu. Dzieje się tak, ponieważ ich płetwy są kompletnie sztywne i nie można nimi operować za pomocą mięśni.
16. Niemal wszystkie gatunki rekinów nigdy nie zasypiają. Muszą być przytomne, aby pompować przez pysk nad skrzelami, a więc żeby oddychać.
17. Żarłacz biały oraz żarłacz tygrysi uznawane są za najbardziej niebezpieczne ryby na świecie. To właśnie one odpowiadają za nieliczne ataki na ludzi, jednak robią to myląc człowieka z większymi ssakami, na które zazwyczaj polują.
18. Rekin wielorybi uznawany jest za największą żyjącą rybę. Dorosły osobnik osiąga nawet około osiemnastu metrów długości. Nie jest to jednak ryba niebezpieczna. Podstawę jego diety stanowią plankton oraz drobne zwierzęta morskie, które unoszą się na wodzie.
19. Większość rekinów ma około czterdziestu pięciu zębów. Trójkątne kły mogą jednak odrastać, dlatego przeciętny rekin zużywa w swoim życiu około trzech tysięcy zębów.
20. Największym rekinem w historii był nieistniejący już megalodon. Ten prehistoryczny rekin żył w głębinach oceanów od kilku do kilkunastu milionów lat temu. Megalodony miały średnio około dwudziestu metrów długości, co udało się oszacować na podstawie znalezionych zębów. Rekiny te pożerały duże ssaki morskie, takie jak wieloryby.