15 Fantastycznych Szlaków Rowerowych w Polsce 🗺️

trasa rowerowa
foto – Pixabay

Chyba każdy zgodzi się, że Polska to bardzo ciekawe miejsce dla miłośników kolarstwa. Nasza ojczyzna obfituje w różnorodne krajobrazy i interesujące miejsca, a zwiedzanie ich na rowerze jest znakomitym przykładem aktywnej, zdrowej turystyki. Nic więc dziwnego, że w Polsce powstaje coraz więcej ciekawych szlaków rowerowych. Postanowiliśmy przedstawić Wam piętnaście z nich, które uznaliśmy za wyjątkowo godne polecenia. Są wśród nich szlaki o różnej długości i stopniu trudności, na których trasie czekają różnego rodzaju atrakcje turystyczne, toteż z pewnością każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.

1. Blue Velo

Nasze zestawienie rozpoczynamy od ciekawego, przekrojowego szlaku, który jednak jest oddany do użytku jedynie częściowo. Blue Velo planowany jest jako szlak rowerowy wzdłuż Odry, na całej jej długości. Docelowo ma osiągnąć długość ponad 750 km i przebiegać przez tereny pięciu województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Obecnie najbardziej zaawansowane są prace w województwie zachodniopomorskim, gdzie można już przejechać kilkoma odcinkami Blue Velo o łącznej długości ponad 100 km.

2. Centralny Szlak Roztocza

Centralny Szlak Roztocza to nie tylko znakomity sposób na poznanie tej malowniczej krainy, ale także ciekawy efekt współpracy polsko-ukraińskiej. W całości szlak prowadzi bowiem z Kraśnika do Lwowa, przechodząc przez tereny niezwykle ciekawe zarówno przyrodniczo, jak i historycznie. Polską część szlaku stanowi trasa z Kraśnika do przejścia granicznego w Hrebennem, długości 192 km. Część szlaku przebiega po drogach nieutwardzonych. Po drodze warto zwrócić uwagę na przyrodę Roztoczańskiego Parku Narodowego, Szczebrzeszyn i Zwierzyniec, tzw. Szumy nad Tanwią a także liczne cerkwie czy historyczne miejsca pamięci.

3. Green Velo

Jeden z najdłuższych i najbardziej rozbudowanych szlaków rowerowych w Polsce. Green Velo to szlak po wschodniej Polsce, przebiegający przez tereny pięciu województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Trasa wiodąca z Końskiego przez m.in. Sandomierz, Przemyśl, Zamość, Białystok i Suwałki do Elbląga liczy ponad 2000 km. Po drodze mijamy pięć parków narodowych, różnorodne krajobrazy oraz niezliczone zabytki kultury i historii. Dla rowerzystów przygotowano ponad 220 specjalnych miejsc odpoczynku, dobre oznakowanie, wygodną stronę internetową z mapą, a także aplikację mobilną.

4. Marszruta Kaszubska

Marszruta Kaszubska to właściwie sieć szlaków rowerowych, przebiegających przez teren powiatu chojnickiego. Wycieczka po nich pozwala dobrze poznać to, co mają do zaoferowania Kaszuby i Bory Tucholskie i to zarówno pod względem krajobrazowym, jak i kulturowym. Łączna długość szlaków to ok. 165 km, z czego prawie 60 km wiedzie po specjalnie zbudowanych ścieżkach rowerowych, a reszta po mało uczęszczanych drogach asfaltowych. Oprócz tras w ramach projektu zrealizowano także budowę dwunastu miejsc odpoczynku oraz tablic informacyjnych. Ze względu na bogactwo wariantów, położenie na płaskim terenie i niedługie odcinki, Marszruta Kaszubska to ciekawy szlak, który można polecić również początkującym.

5. Piastowski Trakt Rowerowy

Piastowski Trakt Rowerowy to niedługi, ale bardzo bogaty szlak, który szczególnie warto polecić miłośnikom historii. Licząca 104 km trasa prowadzi z Poznania do wsi Izdby przez spokojne krajobrazy Pojezierza Gnieźnieńskiego. Po drodze mijamy miejsca będące świadkami początków polskiej historii, na czele z grodem Pobiedziska, Trzemesznem, Gnieznem i Ostrowem Lednickim. Pasjonatów folkloru na pewno zainteresuje także Wielkopolski Park Etnograficzny, zaś miłośnicy pięknych widoków będą zachwyceni okolicami Lednickiego Parku Krajobrazowego, Jeziora Swarzędzkiego, Doliny Cybiny czy wieżą widokową w Dusznie. Całość szlaku jest dobrze oznakowana i prowadzi drogami asfaltowymi lub utwardzonymi drogami gruntowymi.

6. Szlak Architektury Obronnej

Kolejna gratka dla pasjonatów historii, a zwłaszcza starych zamków. Na ponad 500-kilometrowej trasie Szlaku Architektury Obronnej znajdziemy bowiem niemal 40 obiektów tego typu. Szlak rozpoczyna się w Końskiem i kończy w Kielcach, w całości prowadząc przez teren województwa świętokrzyskiego. Do najciekawszych warowni na trasie należy zaliczyć Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, pałac w Kurozwękach, zamek w Chęcinach czy zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Po drodze mijamy także kilka niezwykle urokliwych miasteczek takich, jak chociażby Sandomierz czy nazywany “polskim Carcassone” Szydłów. Na odpoczynek od rycerskich klimatów warto zajrzeć do Muzeum Porcelany w Ćmielowie, Jaskini Raj czy średniowiecznej kolegiaty i Domu Długosza w Wiślicy. Na całej długości szlaku będą nam ponadto towarzyszyć malownicze krajobrazy Gór Świętokrzyskich i Ponidzia. Szlak nie jest bardzo trudny, choć zawiera dłuższe podjazdy oraz fragmenty prowadzące po drogach nieutwardzonych.

7. Szlak Mazurskich Legend i Opowieści

Szlak Mazurskich Legend i Opowieści to niezwykle ciekawa pętla o długości ok. 100 km. Trasa wiedzie przez północno-wschodnie obszary Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oraz Puszczy Boreckiej. Myśl Przewodnią szlaku stanowią mazurskie legendy, toteż na trasie znajdziemy szereg nawiązujących do nich drewnianych rzeźb wraz z opisami poszczególnych historii. Oprócz tego wielkim atutem szlaku są rzecz jasna piękne mazurskie krajobrazy, a także możliwość kontaktu z dziką przyrodą. Szlak przebiega głównie przez stare drogi leśne i polne oraz wydzielone trasy rowerowe, praktycznie w całości oddzielone od ruchu samochodowego.

8. Szlak Orlich Gniazd

Jeszcze jeden szlak, którego motywem przewodnim są średniowieczne zamki? Cóż, na tej liście zdecydowanie nie mogło zabraknąć trasy wiodącej przez Jurę Krakowsko-Częstochowską, łączącej warownie z czasów Kazimierza Wielkiego, wyjątkowe formacje skalne i urokliwe dolinki. Na długości ok. 190 km z Częstochowy do Krakowa, Szlak Orlich Gniazd mija kilkadziesiąt średniowiecznych zabytków na czele z ruinami zamków w Mirowie, Bobolicach, Olsztynie, Rudnie (zamek Tenczyn) czy Podzamczu (zamek Ogrodzieniec). Trasa przejeżdża ponadto przez niezwykle malowniczą Dolinę Eliaszówki z klasztorem w Czernej oraz Dolinę Wodącej, prowadzącą wprost pod ruiny zamku Pilcza w Smoleniu. Całość szlaku jest dobrze oznakowana i różnorodna, a duży atut stanowi rozbudowana baza noclegowa i gastronomiczna.

9. Szlak Orła Białego

Szlak Orła Białego to jeden z najbardziej znanych szlaków okolic Augustowa, uznawanych powszechnie za raj dla rowerzystów. Ma on formę 75-kilometrowej pętli, rozpoczynającej się i kończącej w Augustowie i prowadzącej przez obszary Puszczy Augustowskiej. Wśród atrakcji turystycznej na trasie wymienić należy Kanał Augustowski, malownicze jeziorka oraz przyrodę puszczy, stanowiącej unikatowy w skali polskiej kompleks leśny. Trasa jest dość dobrze oznakowana, choć na niektórych odcinkach przecina liczne drogi leśne, co może przysporzyć problemów z orientacją. Warto również zwrócić uwagę że zdecydowana większość szlaku wiedzie przez lasy i tereny dzikie, toteż konieczne jest wzięcie ze sobą odpowiedniej ilości prowiantu i wody.

10. Szlak Wokół Tatr

Nazwa raczej mówi sama za siebie. I rzeczywiście – 250-kilometrowy Szlak Wokół Tatr jest polsko-słowacką pętlą, okrążającą najwyższe pasmo górskie obu krajów. Oprócz oczywistych walorów widokowych szlak pozwala poznać kulturę i folklor czterech zróżnicowanych krain: Podhala, Liptowa, Orawy i Spiszu. Na trasie znajdziemy ponadto interesujące zabytki historyczne, na czele z zamkami w Niedzicy i Czorsztynie, góralskimi chatkami w Chochołowie, sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu czy drewnianym kościołem w Dębnie, a po stronie słowackiej choćby zamkami Spiskim i Orawskim. Warto dodać, że wbrew pozorom Szlak Wokół Tatr wcale nie ma charakteru wysokogórskiego i nie jest bardzo trudny – większość trasy prowadzi po kotlinach oraz wzgórzach, a dodatkowo należy podkreślić obecność wysokiej jakości ścieżek rowerowych i rozbudowaną infrastrukturę.

11. Trasa Pojezierzy Zachodnich

Trasa Pojezierzy Zachodnich to kolejny imponujący projekt rowerowy w województwie zachodniopomorskim. Na chwilę obecną do użytku rowerzystów oddano ok. 330 km szlaku, którego docelowa długość to ok. 420 km. Szlak łączy się z trasami Velo Baltica i Blue Velo, prowadząc przez pełną malowniczych jezior południową część Pomorza Zachodniego. Trasa przebiega m.in. przez Cedynię, Barlinek, Drawsko Pomorskie, Złocieniec i Szczecinek, prowadząc w całości po specjalnie zbudowanej bitumicznej ścieżce rowerowej.

12. Velo Baltica

Jedna z najbardziej popularnych tras rowerowych w Polsce, odgrywająca dodatkowo ważną rolę w europejskiej sieci szlaków rowerowych. Velo Baltica stanowi bowiem fragment europejskich tras EuroVelo 10 i EuroVelo 13, czyli odpowiednio Trasy Morza Bałtyckiego i Szlaku Żelaznej Kurtyny. Licząca 245 km długości trasa Velo Baltica przebiega brzegiem Morza Bałtyckiego od Świnoujścia do Złakowa, a w części wschodniopomorskiej aż na Hel. Trasa obfituje w ciekawe fragenty takie, jak np. przejazd kładką pośród wydm czy brzegami nadmorskich jezior. Velo Baltica łączy także najciekawsze miejsca Pomorza takie, jak choćby Międzyzdroje, Woliński Park Narodowy, Trzęsacz, Kołobrzeg, Darłowo czy Mierzeja Helska.

13. Velo Dunajec

Niezwykle malownicza trasa poprowadzona brzegiem jednej z najpiękniejszych polskich rzek. Velo Dunajec przebiega od Zakopanego do Wietrzychowic, gdzie łączy się z Wiślaną Trasą Rowerową, i liczy 237 km długości. Trasa przebiega przez piękne regiony Podhala, Spiszu, Pienin czy Beskidu Sądeckiego. Najbardziej imponującym odcinkiem jest chyba tzw. Droga Pienińska, prowadząca nad Przełomem Dunajca od kładki w Sromowcach Niżnych do Szczawnicy. Również w dalszej części szlaku nie brakuje interesujących atrakcji turystycznych takich, jak chociażby zabytkowe centra Starego i Nowego Sącza, zamek w Melsztynie czy słynna z folkloru i rękodzieła wieś Zalipie. Warto dodać, że szlak wyróżnia się rozbudowaną infrastrukturą i wysokiej jakości nawierzchniami.

14. Via Regia

Nie sposób nie wspomnieć w naszym zestawieniu o szlakach jakubowych, których sieć pokrywa całą Europę, nie wyłączając Polski. Mowa tu o drogach, po których już od średniowiecza tłumy pielgrzymów zmierzały w pocie czoła do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela. Współcześnie pielgrzymowanie na Camino de Santiago zyskuje coraz większą popularność, także wśród rowerzystów. Warto więc pamiętać, że nie trzeba w tym celu jeździć do Hiszpanii, ale można skorzystać z jednej z polskich dróg. W naszym zestawieniu wyróżniliśmy średniowieczną trasę Via Regia, prowadzącą z Kijowa do zachodniej Europy, a na odcinku polskim z Przemyśla do Zgorzelca. Trasa przebiega m.in. przez Rzeszów, Tarnów, Kraków, Górę św. Anny czy Wrocław i jest oznakowana, podobnie jak wszystkie trasy jakubowe, żółtymi muszelkami. Na trasie znajdziemy wiele miejsc przypominających o charakterze szlaku, jak liczne kościoły pod wezwaniem św. Jakuba czy wzorowane na hiszpańskich albergues schronisko dla pielgrzymów w Sączowie koło Bytomia.

15. Wiślana Trasa Rowerowa

Swojej wyjątkowej trasy rowerowej doczekała się także królowa polskich rzek. Wiślana Trasa Rowerowa to jeden z najciekawszych szlaków w Małopolsce. Trasa zaczyna się w pobliżu źródeł Wisły, oczywiście w miejscowości Wisła, i biegnie jej brzegiem 311 km do Szczucina. Trasa pozwala poznać malownicze okolice Ustronia Górskiego oraz ciekawe miasteczka zachodniej Małopolski, na czele z Oświęcimiem czy Zatorem. Punktem kulminacyjnym jest Kraków, począwszy od opactwa w Tyńcu poprzez przejazd bulwarami w cieniu Wzgórza Wawelskiego, a następnie ciąg dalszy w stronę Puszczy Niepołomickiej. Wiślana Trasa Rowerowa jest na ogół dobrze oznakowana i nowoczesna, posiada także rozbudowaną infrastrukturę.

 

4.3/5 - (42 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić