10 Najlepszych Hoteli w Zamku

moszna
foto – Pixabay

Polskie zamki to z pewnością nasza narodowa chluba: wspaniałe, średniowieczne grodziska, XVI i XVII-wieczne pałace, malownicze fortece i luksusowe rezydencje szlacheckie sprzed wieków znaleźć można niemal w każdej części kraju. W wielu zabytkowych obiektach funkcjonują dziś ekspozycje muzealne, inne zaś – znajdujące się w rękach prywatnych inwestorów – działają jako luksusowe obiekty noclegowe.

1. Zamek na Skale (Trzebieszowice)

Hotel Zamek na Skale położony jest w zabytkowej rezydencji, której historia sięga XV wieku. Początkowe, obronne grodzisko, szybko zostało jednak doszczętnie zniszczone, a na jego podwalinach – na przełomie XVI i XVII wieku – powstała magnacka, luksusowa rezydencja, której wnętrza podziwiać można w dzisiejszym hotelu. W obiekcie znajdują się komfortowe pokoje i rodzinne apartamenty, których styl zachwyca wszystkich miłośników historii i wspaniałej architektury. Choć dziś zamek pełni przede wszystkim funkcję noclegową, po wnętrzach odbywają się również wycieczki z przewodnikiem. Na terenie obiektu znajdują się liczne udogodnienia i atrakcje dla rodzin m.in. tajskie SPA oraz restauracja, która serwuje przysmaki kuchni polskiej i regionalnej kuchni Dolnego Śląska.

Atrakcje w okolicy: Jaskinia Radochowska, trasy piesze i rowerowe (m.in. na Cierniak), Park Zdrojowy w Lądku-Zdroju.

2. Zamek Lubliniec

Zamek Lubliniec to trzygwiazdkowy hotel, który położony jest w zabytkowych murach zamku, powstałego już na początku XVI wieku. Obiekt dysponuje 85 miejscami noclegowymi, które rozlokowane są w 45 pięknych, luksusowych pokojach. Na terenie resortu znajdują się sauny, gabinety odnowy biologicznej i sale konferencyjne. Działa tu również ekskluzywna restauracja, w której odbywają się zorganizowane przyjęcia (chrzciny, śluby, komunie).

Atrakcje w okolicy: Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach, Pałac Bellestremów, sala zabaw Yelonkowo.

3. Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim wzniesiony został w XVI wieku. Ta wspaniała, magnacka rezydencja niegdyś uchodziła za jedną z najbardziej luksusowych posiadłości w całym regionie. W dzisiejszym Zamku podziwiać można bogatą ekspozycję muzealną, która obejmuje secesyjną kaplicę, dziedziniec i kilka najlepiej zachowanych wnętrz pałacowych. W obiekcie funkcjonuje również luksusowy hotel ze specjalną strefą SPA oraz Restauracja Magnacka, która specjalizuje się w serwowaniu dań kuchni polskiej i regionalnej. Na wyróżnienie zasługuje też rozległy park, który rozciąga się dookoła posiadłości.

Atrakcje w okolicy: Zbrojownia Rycerska, Zamek Krzyżtopór, Wąwóz Królowej Jadwigi, atrakcje Sandomierza (Rynek z zabytkowym Ratuszem, Zamek Sandomierski, Podziemna Trasa Turystyczna, Brama Opatowska).

4. Zamek Ryn

Zamek Ryn na Mazurach zachwyci wszystkich miłośników iście królewskiego wypoczynku. Czterogwiazdkowy obiekt mieści się w pięknych, zabytkowych wnętrzach, których początki sięgają XIV wieku. Obecne w Zamku Ryn znaleźć można wiele atrakcji dla całej rodziny. Znajduje się tu duża strefa SPA dla gości obiektu, szkółka golfowa, kilka basenów, saunarium oraz sklepiki i restauracje. Dużym atutem hotelu jest jego położenie: resort otoczony jest przez malownicze jeziora mazurskie, przy których biegną szlaki piesze, rowerowe i kajakowe. Tuż przy Zamku Ryn położone jest jezioro z niewielką plażą, wypożyczalnią sprzętu sportowego i zewnętrznym placem zabaw dla dzieci.

Atrakcje w okolicy: Muzeum Ryńskie, liczne jeziora (Jezioro Ryńskie, Tałty, Ołów, Orło), park rozrywki Mrongoville w Mrągowie, Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach.

5. Zamek Gniew

Hotel Zamek Gniew to świetna destynacja dla rodzin z dziećmi. W obiekcie znajduje się duża strefa aktywności wodnej z basenami, wannami do hydromasażu, zjeżdżalniami i brodzikami dla najmłodszych. W resorcie funkcjonuje także kręgielnia, sala zabaw, kilka gabinetów odnowy biologicznej oraz restauracja, która serwuje potrawy kuchni polskiej i europejskiej. Okolice Zamku Gniew z pewnością  spodobają się wszystkim miłośnikom aktywnego wypoczynku. Obiekt pomaga w organizacji spływów kajakowych i gondolowych, prowadzi wypożyczalnię sprzętu rowerowego oraz zapewnia dostęp do promenady widokowej, z której rozciąga się przepiękna panorama doliny Wisły.

Atrakcje w okolicy: Muzeum Kapsla, Grodzisko Owidz i Muzeum Mitologii Słowiańskiej, Arboretum w Witrach (najstarszy ogród dendrologiczny w kraju).

6. Zamek Korzkiew

Zamek Korzkiew to jeden z najstarszych obiektów na naszej liście. Został wzniesiony już w XIV wieku, a przez setki lat przechodził w ręce różnych rodów magnackich i szlacheckich. Obecnie obiekt pełni funkcję luksusowego hotelu, w którym umiejscowione zostały komfortowe, dobrze wyposażone pokoje gościnne. Dużą atrakcję tego miejsca jest funkcjonująca na dziedzińcu winnica, w której spróbować można pysznych, lokalnych trunków i zagranicznych alkoholi.

Atrakcje w okolicy: Kraków (m.in. Muzeum Narodowe, Wawel, Zamek Królewski, Sukiennice, Kościół Mariacki), Ojcowski Park Narodowy, Jura Krakowsko-Częstochowska.

7. Zamek Krzyżacki w Bytowie

Zamek w Bytowie to jedna z największych i najlepiej zachowanych warowni krzyżackich w Polsce. Gotycki zamek powstał na przełomie XIV i XV wieku i do dziś zachwyca swoimi wymiarami oraz częścią oryginalnych, nienaruszonych murów i baszt obronnych. Obecnie w środku można zwiedzać wspaniałą ekspozycję Muzeum Zachodniokaszubskiego, organizowane są tu również liczne letnie jarmarki, koncerty i pokazy rycerskie. W części zamku funkcjonuje hotel, który zachwyca pięknymi pokojami i apartamentami w tradycyjnym stylu. W obiekcie znajduje się również klimatyczna restauracja, specjalizująca się w kuchni regionalnej i staropolskiej.

Atrakcje w okolicy: Jezioro Jeleń, Wieża Gotycka, Rynek Miejski w Bytowie, Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie, rezerwat przyrody “Lisia Kępa”.

8. Zamek Karpniki

Zamek Karpniki to piękny, ekskluzywny obiekt noclegowy, który zachwyci wszystkich miłośników luksusowych wnętrz. Do dyspozycji gości pozostają zarówno piękne, dwuosobowe pokoje, jak i duże, rodzinne apartamenty VIP.  Wśród atrakcji hotelu warto wyróżnić dużą strefę SPA z gabinetami odnowy biologicznej oraz zamkową restaurację, która serwuje dania kuchni regionalnej i staropolskiej. Okolice Zamku to doskonałe miejsce do wielogodzinnych wędrówek i rodzinnych wycieczek rowerowych.

Atrakcje w okolicy: szlaki Rudaw Janowickich, Karkonoski Park Narodowy, górskie miasteczka (m.in. Karpacz, Szklarska Poręba).

9. Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zamków w całej Polsce. Duża część posiadłości udostępniana jest dla zwiedzających: turyści mogą zobaczyć wspaniałe, luksusowe komnaty z wyposażeniem sprzed wieków, kilka ekspozycji muzealnych oraz rozległy zespół parkowy, który rozciąga się dookoła pięknego pałacu. W zamkowym hotelu znajdują się piękne pokoje i apartamenty rodzinne, a w tutejszej restauracji organizowane są śluby, wesela i imprezy okolicznościowe.

Atrakcje w okolicy: Fabryka Robotów, Stadnina Konna w Mosznej, Bory Niemodlińskie, zabytkowe miasteczko Biała.

10. Zamek Książ

Przepiękny Zamek Książ położony jest w Wałbrzychu i uznawany jest za jedną z największych atrakcji miasta. Wiele pomieszczeń posiadłości, a także rozległe ogrody z Palmiarnią Wałbrzycką, udostępnione są do zwiedzania przez turystów. Częściowo w Zamku znajduje się również luksusowy hotel z wieloma atrakcjami dla rodzin z dziećmi: wystawami historycznymi i artystycznymi, nowoczesnym Centrum Konferencyjnym i salami zabaw dla najmłodszych.

Atrakcje w okolicy: Zamek Grodno, Książański Park Krajobrazowy, Jezioro Bystrzyckie, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.

4.3/5 - (48 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić