10 Ciekawostek o Zamku na Skale

zamek na skale
foto – Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63481634

Zamek na Skale w Trzebieszowicach – położony jest w Ziemi Kłodzkiej, na wzniesieniu nad zakolem rzeki Białej Lądeckiej. Wieś Trzebieszowice znajduje się ok. 9 km od miejscowości Lądek-Zdrój i ok. 16 km od Kłodzka i Bystrzycy Kłodzkiej.

1. Pierwotnie istniała tu drewniano-kamienna warownia rycerska, której pozostałości znajdują się w zamkowych piwnicach. Na jej ruinach w XVI w. powstał zamek, wybudowany w stylu renesansowym dla rodu von Reichenbach. Na elewacji obiektu można odnaleźć należący do nich herb.

2. W XVII w. zamek został przebudowany w stylu barokowym przez mającą irlandzkie korzenie rodzinę Wallisów. Pod koniec XVIII w. sprzedali posiadłość Ludwigowi Wilhelmowi von Schlabrendorfowi, synowi pruskiego ministra ds. Śląska, Ernsta Wilhelma von Schlabrendorfa.

3. W 1813 r. na zamku, będącym wówczas w rękach rodziny Fürstenberg, zorganizowano huczne obchody 43. rocznicy urodzin pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III. Na uroczystości gościł sam car rosyjski Aleksander I i jego brat Mikołaj.

4. Wśród kolejnych właścicieli rezydencji znajdowała się francuska rodzina Harbuval-Chamaré. W latach 1903-1905 dokonali oni modernizacji, dobudowując m. in. salon w stylu secesyjnym i neorenesansowym, z panoramicznym balkonem. Ponadto wewnętrzny dziedziniec został nakryty szklanym dachem. Prace wykonywała firma, która brała udział w stawianiu wieży Eiffla.

5. Po II wojnie światowej w zamkowych murach mieścił się szpital psychiatryczny, PGR oraz ośrodek wczasowy.

6. W 2004 r. zamek został kupiony przez właściciela firmy Neya Sp. z o.o., Zbigniewa Nojszewskiego, który wraz z żoną Danutą przywrócił mu dawny blask. W odrestaurowanym obiekcie otwarty został hotel z restauracją i spa. Wnętrza udostępniane są ponadto do zwiedzania.

7. Zwiedzanie zamku możliwe jest codziennie w godz. 10-17 i trwa ok. 1 godz. Ostatnie wejście odbywa się o godz. 16. W roli przewodników występują pracownicy hotelu. Zwiedzanie nocne odbywa się w soboty o godz. 22.

8. Podczas zwiedzania można zobaczyć wieżę zamkową z XIV w., salę barokową z XVII w., salon secesyjny z XIX w. z intarsjowaną boazerią, do której stworzenia użyto ponad 40 gatunków drzew, a także salę neorokokową z XIX w. Do indywidualnego zwiedzania przeznaczona jest jaskinia usytuowana pod zamkiem oraz park, w którym znajduje się ok. 70 gatunków drzew.

9. Bilet dla gości hotelowych kosztuje 20 zł (dzieci 15 zł). Cena za bilet dla gości z zewnątrz wynosi 25 zł (dzieci 20 zł). W ofercie znajduje się również zwiedzanie nocne płatne 30 zł dla gości hotelowych i 40 zł dla gości z zewnątrz. Za zwiedzanie z grą terenową trzeba dopłacić 5 zł.

10. Wśród ciekawostek, które można zobaczyć na zamku znajduje się najstarsza lampa elektryczna na Dolnym Śląsku. Ponadto warto zwrócić uwagę na rzeźbione drzwi, których elementem jest głowa kobiety, ponoć odwzorowującej żonę Piusa Harbuvala-Chamaré. Zaprojektował je prawdopodobnie czeski malarz i grafik, Alfons Mucha.

4/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić