Kowary 🗺️ Atrakcje Turystyczne i Ciekawe Miejsca 2024

fotografia – Pixabay

Kowary to jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska, chętnie odwiedzane przez miłośników historii i aktywnego wypoczynku. Z Kowar można wybrać się w Karkonosze i Rudawy Janowickie, można też skoncentrować się na licznych zabytkach Kotliny Jeleniogórskiej. Co warto zrobić w Kowarach?

1. Zwiedzić Dolny Śląsk w miniaturze

Na Dolnym Śląsku nie brak perełek dawnej architektury, które zaskakują swym bogactwem i różnorodnością. Jak zwiedzić wszystkie zabytki tej krainy, nie poświęcając na to zbyt wiele czasu? To proste – wystarczy zajrzeć do Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Park ten stał się turystyczną wizytówką Kowar oraz miejscem familijnego wypoczynku. Dawne pałace, klasztory, tyrolskie domy i piastowskie zamki tworzą tu kolekcję, której warto poświęcić swój czas.

2. Odkryć tajemnice sztolni kowarskich

Sztolnie w Kowarach to idealna atrakcja dla każdego miłośnika tajemnic. Podziemna trasa turystyczna to szansa na poznanie historii Kowar oraz licznych legend związanych z miastem. W miejscu tym można również odkryć bogaty świat minerałów i kamieni szlachetnych, o których w ciekawy sposób opowiadają miejscowi przewodnicy.

3. Zwiedzić Muzeum Sentymentów

Kto ciepło wspomina czasy PRL-u, ten w kowarskim muzeum poczuje się doskonale. Muzeum Sentymentów to miejsce, w którym jedni znów poczują się jak dzieci, inni zobaczą, jak wyglądało życie codzienne kilka dekad temu. Dawne meble i sprzęty AGD robią wrażenie, podobnie jak trybuna, z której Edward Gierek przemawiał do robotników podczas wizyty w kowarskiej fabryce dywanów.

4. Odwiedzić Pałac Smyrna

Pałac Smyrna (zwany też Pałacem Kowary) to miejska rezydencja, mogąca się pochwalić historią sięgającą XVIII wieku. Pałac ten należał m.in. do właściciela pobliskiej fabryki, w której produkowano dywany smyrneńskie. Dziś zabytek ten znajduje się w rękach prywatnych, a turystom służy jako hotel i restauracja. Kto ceni sobie wyborne smaki i eleganckie wnętrza, ten z pewnością doceni to miejsce.

5. Poznać historię fabryki dywanów

Fabryka „Kowary” do dziś zajmuje ważne miejsce w panoramie miasta, choć zakład  przestał funkcjonować w 2009 roku. Dlaczego mieszkańcy Kowar darzą fabrykę tak wielkim sentymentem? Ze względu na historię, która sięga połowy XIX wieku, oraz rolę, jaką ów zakład odegrał w lokalnej gospodarce.

6. Zajrzeć do Domu Kata

Na obrzeżach Kowar zachował się zabytkowy dom, w którym przed laty mieszkał ostatni miejski kat. Dziś na gości czeka tu intrygująca, a jednocześnie dość mroczna ekspozycja, dzięki której można poznać tajniki średniowiecznego sądownictwa i zobaczyć, w jaki sposób dawniej egzekwowano kary.

7. Odwiedzić Mysłakowice

Niewielkie Mysłakowice mają się czym pochwalić. Dumą miejscowości jest piękny pałac, obecnie służący jako szkoła, zachowa się też dawny folwark oraz park, po którym można spacerować bez przeszkód. Dumą Mysłakowic są jednak drewniane domy tyrolskie, będące cennymi zabytkami z połowy XIX wieku. Do dziś zachwycają one pięknymi gankami i balkonami, a spacer w ich otoczeniu to wspaniałe doświadczenie.

8. Zdobyć zamek Chojnik

Pięknych zamków w rejonie Kowar nie brakuje, a z okazałymi rezydencjami można się spotkać w niemal każdej wsi leżącej w Kotlinie Jeleniogórskiej. Kto chce przeżyć wspaniałą lekcję historii, nacieszyć się pięknymi widokami oraz aktywnie spędzić czas na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, ten powinien odwiedzić zamek Chojnik. Ruiny tej średniowiecznej budowli wciąż wzbudzają zachwyt, podobnie jak roztaczające się z jej murów widoki.

9. Pospacerować wśród Kolorowych Jeziorek

Rudawy Janowickie kuszą pięknymi skałkami i licznymi punktami widokowymi. Nie brak tu również mniej typowych atrakcji, w gronie których miejsce szczególne zajmują Kolorowe Jeziorka. Są one dumą Rudawskiego Parku Krajobrazowego, a każde z nich ma wyjątkowy charakter. Tu, na terenie nieczynnych wyrobisk, można podziwiać piękne widoki i jeziorka: Żółte, Zielone, Purpurowe i Błękitne. Do każdego z nich prowadzi szlak turystyczny, którym można dojść aż na szczyt Wielkiej Kopy – jednego z najwyższych szczytów w Rudawach.

10. Odwiedzić Karpniki

Karpniki to malownicza wieś, która rozłożyła się u stóp Sokolików – najważniejszych szczytów w Rudawach Janowickich. Karpniki są miejscem chętnie odwiedzanym przez amatorów wspinaczki skałkowej oraz piechurów, na których czekają liczne szlaki piesze i klimatyczne schronisko „Szwajcarka”. Nie brak tu również zabytków, wśród których wyróżnia się Zamek Karpniki. Dziś służy on jako elegancki hotel i restauracja, jednak po otaczającym go parku spacerować może każdy.

11. Odwiedzić ogród w Przesiece

Niewielka Przesieka to idealne miejsce dla tych, którzy lubią japońską kulturę i piękne ogrody. Dumą tej wsi jest Ogród Japoński Siruwia, często nazywany Małą Japonią. Ciekawe gatunki roślin, malownicze oczka wodne i piękne widoki na Karkonosze – oto główne powody, dla których warto wypoczynek w Kowarach połączyć z wizytą w Przesiece.

12. Odkryć tajemnice zaginionego laboratorium Hitlera

Kamienna Góra znana jest z historycznej starówki i pięknej okolicy. Podobnie jak w pobliskich miastach: Kowarach czy Wałbrzychu, tak i tu można się spotkać z wojennymi zagadkami. Gdzie ich szukać? W podziemiach, które powstały w czasach II wojny światowej w centrum miasta. Jakie było ich przeznaczenie? Do dziś istnieje wiele teorii, zgodnie z którymi mieściła się tu tajna fabryka broni. Dziś podziemia znane są jako Projekt „Arado” – zaginione laboratorium Hitlera. Interaktywna trasa turystyczna sprawia, że każda lekcja historii w tym miejscu jest przygodą, która na długo zapisuje się w pamięci turystów.

13. Odwiedzić Świątynię Wang

W Karpaczu znajduje się jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. Świątynia Wang ma swoje korzenie w Norwegii, gdzie została wybudowana. Dzięki hrabinie von Reden kościół w pierwszej połowie XIX wieku stanął w Karpaczu i natychmiast stał się ważną atrakcją turystyczną. W środku można podziwiać tajemnicze runy nawiązujące do legend skandynawskich.

14. Zdobyć Śnieżkę

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, której wysokość to aż 1602 metry nad poziomem morza. Zaliczana jest ona do Korony Gór Polskich, Korony Europy, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich. Co roku wielu turystów wybiera się tutaj, aby ze szczytu podziwiać niesamowite widoki na Karkonosze i okoliczne miejscowości.

 

Kowary to tajemnicze podziemia, historyczne centrum i okolica, kusząca malowniczymi górami i licznymi zamkami. W tym mieście każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a urlop w rejonie Kowar każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń.

4.2/5 - (32 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić