Mysłakowice Turystycznie – Co warto zobaczyć w okolicy ?

mysłakowice
Dom tyrolski / foto – Autorstwa Ainka – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21575467

Mysłakowice to niewielka, aczkolwiek bardzo malownicza wieś znajdująca się w województwie dolnośląskim, 10 km na południe od Jeleniej Góry. Jest usytuowana w Kotlinie Jeleniogórskiej tuż u podnóża Rudaw Janowickich.

Historyczne źródła pozwalają ustalić, że wieś funkcjonowała już w 1366 roku. Wiadomo również, że w XVIII wieku we wsi przebywał słynny niemiecki pisarz Heinruch Theodor Fontane, a w okresie II Wojny Światowej na terenach wsi znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Charakterystyczny układ przestrzenny wynika z faktu połączenia kilku osad, które finalnie znalazły się w obrębie Mysłakowic.

Co warto wiedzieć o tym miejscu i jakie miejsca są godne polecenia? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Jedną z największych atrakcji Mysłakowic jest pałac pochodzący z XVIII wieku. W późniejszych latach był kilkukrotnie przebudowywany, dzięki czemu dzisiaj można obserwować elementy neogotyckie. Ciekawostką jest, że sala balowa została zaprojektowana w taki sposób, aby przywodziła na myśl parostatek z rzeki Missisipi.

2. Warto wybrać się na spacer po parku okalającym pałac. Powierzchnia parku wynosi ok. 13 hektarów, a w jego obrębie można podziwiać wspaniałe pomniki przyrody oraz malowniczo usytuowany staw.

3. Ciekawostką jest, że brama znajdująca się na terenie parku została skonstruowana ze szczęk wieloryba. Pierwotnie została ufundowana przez Wilhelma IV. W latach osiemdziesiątych XX wieku została zdewastowana, a w 2014 roku ze stawu znajdującego się tuż obok wyłowiono oryginalne szczątki i dokonano rekonstrukcji.

4. Ciekawą atrakcją jest dom tyrolski, który został otwarty pod koniec lat dziewięćdziesiątych. To pozostałość po osadnikach tyrolskich, którzy niegdyś byli zmuszeni do opuszczenia własnej ojczyzny. W Kotlinie Jeleniogórskiej jest znacznie więcej takich domów, aczkolwiek ten uznaje się na jeden z najlepiej zachowanych.

5. Przez Mysłakowice przebiegają dwa szlaki turystyczne. Czerwony zaczyna się w Karpaczu i kończy w Skalniku, a zielony prowadzi z Cieplic do Karpnika.

6. Miłośnicy wycieczek rowerowych mogą natomiast skorzystać z wyznaczonych tras dla rowerzystów. Jedna z popularniejszych zaczyna się w Mysłakowicach, przebiega przez Kostrzycę i Bukowiec, a kończy w Łomnicy.

7. Przy ulicy Łąkowej znajduje się Siedlisko Pstrąga, pięknie usytuowana restauracja z widokiem na Karkonosze. Restauracja jest wyposażona w obszerny taras, z którego będzie można podziwiać wspaniałe widoki. Lokal serwuje najlepszego pstrąga w ziołach w okolicy.

8. Na terenie Siedliska Pstrąga znajduje się Park Mega Ryb. To oryginalna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Park mieści się na dnie stawu, a największą atrakcją są makiety fauny słodkowodnej.

9. Warto wybrać się do pobliskich Kowar. Znajduje się tutaj fantastyczny Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Doskonale odwzorowane miniatury pozwalają zaglębić się w architektoniczne perły Dolnego Śląska. Miejsce idealne dla rodzin z dziećmi.

10. W Mysłakowicach przy ulicy Łąkowej znajduje się SkoczLandia. Kolejne miejsce na mapie wsi, które warto wziąć pod uwagę, gdy podróżuje się z dziećmi. To miejsce, w którym zabawa nigdy się nie kończy. Dmuchane zamki są tylko namiastką, bo na dzieci czeka znacznie więcej atrakcji.

11. Miłków znajduje się 4 kilometry od Mysłakowic. Znajduje się tutaj fantastyczna Papugarnia Śnieżka Karpacz. To wyjątkowa możliwość obcowania z pięknymi okazami papug, które będzie można również nakarmić.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić