Kowary – Atrakcje Turystyczne i Ciekawe Miejsca 2022

fotografia – Pixabay

W latach 90 ubiegłego wieku nie było w Polsce osoby, która słysząc Kowary, nie kojarzyła by nazwy miasta z dywanami. Kowary dywanami stały i dziś już niewiele osób o ty pamięta. Zanim jednak kowarskie dywany rozsławiły miasto, na jego terenie funkcjonował zupełnie inny przemysł.

Miasto jest bardzo malowniczo położone i nie ma się co dziwić. Jeśli różnica poziomów różnych części miasta wynosi 860 metrów, musi znaleźć to odzwierciedlenie w wyglądzie miasta. Dodając jeszcze do tego rzekę Jedlicę, przepływająca przez miasto, to można sobie wyobrazić jak to wszystko razem atrakcyjnie wygląda.
Karkonosze z jednej, a Rudawy Janowickie z drugiej strony otaczają miasto. Od południowo-zachodniej strony miasta przebiega granica z Czechami. Ciągnie się ona od Przełęczy Okraj, karkonoskim grzbietem górskim, aż do Skalnego Stołu.

Miasto ma też swoją mroczną przeszłość. Na terenie Kowar wydobywana była ruda uranu. Jak wiadomo uran jest promieniotwórczy. Po II wojnie do jego wydobycia zmuszani byli więźniowie i częściowo żołnierze. W sposób oczywisty nie pozostawało to bez wpływu na ich zdrowie. Część byłych górników wydobywających uran, ciężko chorowała lub umierała. Na szczęście ruda uranu szybko się skończyła, a jego dalsze poszukiwanie i wydobycie przestało być opłacalne.

Dziś jedna ze sztolni została przystosowana do prowadzenia w niej zabiegów inhalacyjnych. Specyficzny mikroklimat dawnego nieczynnego wyrobiska kopalni uranu, służy wielu kuracjuszom w odzyskiwaniu zdrowia. Podstawowym składnikiem mikroklimatu sztolni jest radon. Jest to szlachetny gaz uwalniany w naturalny sposób w sztolniach po uranowych, nie uszkadza tkanek, natomiast pobudza komórki zarazem rewitalizuje je.

Ośrodek radonobalneologii w Kowarach jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce i jednym z pięciu takich miejsc na świecie.

Kowary – krótko historycznie

Ruda żelaza odegrała największa rolę w historii Kowar. Jako pierwsi jej wydobyciem i przerabianiem zajęli się Walonowie. W czasach średniowiecza nie było lepszych specjalistów od wydobycia i przeróbki rudy żelaza na metal. Ten pochodzący z terenów dzisiejszej Belgi lud na przestrzeni wielu wieków dzierżył palmę pierwszeństwa w działaniach przemysłowych. Sprowadzeni w XII wieku na tereny Karkonoszy specjaliści od rudy żelaza rozwinęli sztukę poszukiwania i przerobu tego surowca na Dolnym Śląsku. Za przyczyną Walonów tereny dzisiejszych Kowar zamieniły się w tereny przemysłowej obróbki żelaza. W tym czasie w mieście i okolicy powstały liczne kopalnie rudy żelaza, kuźnie i inne warsztaty obróbki metalowej
Z czasem w Kowarach zaczęto również produkować broń w tym broń palną. Zamówienia spływały z różnych stron także od królów polskich.

Czas prosperity w Kowarach uległ zatrzymaniu w czasie wojny trzydziestoletniej. Co prawda Rzeczpospolita Obojga Narodów nie brała w niej udziału to oddziaływanie czeskie na tereny Dolnego Śląska było tak duże, że odczuły to także Kowary. Dotychczas funkcjonujące kopalnie rudy żelaza zostały zamknięte i zatopione, a miasto straciło znaczną część swoich mieszkańców. Próby powrotu do rudy żelaza i jej wydobycia już nie osiągnęły zamierzonych rezultatów.

Pod koniec XVII i na początku XVIII wieku w Kowarach zaczął się okres rozwoju płóciennictwa. W 1720 w Kowarach powstała jedna z pierwszych na tym terenie manufaktur płócienniczych.

Wojny śląskie sprawiły, że znaczna część Dolnego Śląska znalazła się w rękach pruskich, a następnie w Cesarstwie Niemieckim.

W 1945 roku Kowary znalazły się w nowych granicach Polski. W mieście początkowo dominowało górnictwo głównie rudy uranu. Ostatecznie miasto rozwinęło się w kierunku włókienniczym.

Kowarskie zabytki i atrakcje

– Zespół pałacowy Radociny z XVI wieku wraz z parkiem
– Kamienny most na Jedlicy a 1725 roku
– Kościół parafialny pw, NMP z XV wieku
– Kowary-Ciszyca zespół pałacowy z XIX wieku obejmujący także park
– Kamieniczki wzdłuż Jedlicy z XVI-XIX wieku

W mieście jest spora grupa ciekawych domów z XIX wieku i innych budowli pochodzących z tamtych czasów.

Niewątpliwą atrakcją Kowar jest bliskość gór i możliwość rozpoczęcia z tego miasta wielu ciekawych wypraw w Karkonosze czy w malownicze Rudawy Janowickie.

4.5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić