10 Ciekawostek o Zamku Chojnik

zamek Chojnik
foto – Autorstwa Piotr Klementowski / Wikipedia

Zamek Chojnik to najpopularniejsze ruiny średniowieczne na Dolnym Śląsku. Usytuowany jest w pobliżu Jeleniej Góry, a dokładnie na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Romantyczny krajobraz i piękne okoliczności przyrody przyciągają tutaj nie tylko miłośników wieków średnich i ówczesnej architektury, ale również mnóstwo turystów szukających nowych wrażeń. Oto kilka ciekawostek na jego temat.

1. Góra Chojnik wznosi się na 627 metrów nad poziomem morza, a od południowo-wschodniej strony znajduje się urwisko o wysokości 150 metrów, które opada do Piekielnej Doliny.

2. Murowany zamek w tym miejscu został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku. Przypuszcza się, że wcześniej w tym miejscu mogła stać budowla wzniesiona z drewna.

3. Zamek był własnością śląskiego rodu arystokratycznego, Schaffgottschów. Ród ten pochodził z Frankonii.

4. Na przestrzeni lat zamek często ulegał rozbudowie i restauracji. Pierwsza większa rozbudowa nastąpiła już w XV wieku, kiedy postanowiono dobudować północne skrzydło. W roku 1410, kiedy Polacy wygrali bitwę pod Grunwaldem, powstał również dziedziniec z pręgierzem.

5. W wieku XVI ze względu na wszechobecny strach przed Turkami dokonano kolejnej modernizacji zamku. Tym razem został on otoczony murami ze strzelnicami, które były dostosowane do używania broni palnej. To również wtedy na terenie kompleksu stworzono kuchnię z wielkim kominem.

6. W drugiej połowie XVII wieku w zamek trafił piorun, który doprowadził do katastrofalnego w skutkach pożaru. Spłonęły wówczas zamek górny oraz zwieńczenie wieży. To właśnie po tym pożarze Zamek Chojnik popadł w ruinę, którą miał zostać już na zawsze.

7. Budowla wzbudziła zainteresowanie turystów w XIX wieku. Romantyczne trendy i umiłowanie tego typu krajobrazów przyciągało kuracjuszy z pobliskich Cieplic. W tym samym wieku w okolicach zamku powstały punkty z przewodnikami oraz usługami tragarzy.

8. W drugiej połowie XIX wieku północną basteję wyremontowano i stworzono w niej schronisko dla turystów.

9. Po drugiej wojnie światowej zamek ponownie udostępniono turystom i odbudowano schronisko. Ponadto w salce gotyckiej schroniska urządzono małe muzeum. Niestety w latach sześćdziesiątych zamek trzeba było zamknąć, ponieważ groziło mu zawalenie.

10. Dziś zamek jest odpowiednio wzmocniony i dostępny dla zwiedzających. Na jego terenie odbywa się jeden z największych w Polsce turniejów kuszniczych. Budowla jest też siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik.

4.1/5 - (37 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić