Jelenia Góra – Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024 🗺️

fotografia – Pixabay

Zbliżając się do miasta Jelenia Góra od strony Wrocławia, jadąc drogą nr 3 ukazuje się nagle widok płaskiej doliny, a na niej duże miasto. Ten widok zawsze wywołuje ciekawe emocje.

Miasta położone w kotlinach zawsze wywołują niesamowite wrażenie kiedy się do nich zbliża. Zazwyczaj do pokonania są jakieś większe czy mniejsze góry. I kiedy już jest do pokonania ostatni etap, przed oczami rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Płaskowyż otoczony ze wszystkich stron górami.

Biorąc pod uwagę znajdujące się naokoło miasta góry, może ono spełniać doskonałą bazę wypadową na urozmaicone wysokością i skalą trudności szlaki turystyki pieszej i rowerowej.

Jelenia Góra to sporej wielkości miasto uznawane przez wielu za stolicę Karkonoszy. Jest w tym jakiś sens, bowiem Karkonosze od strony Jeleniej Góry prezentują się bardzo imponująco. Nie są to jedyne góry otaczające Kotlinę. Od wschodu są to urocze Rudawy Janowickie, od zachodu tajemnicze Góry Izerskie, od północy niedoceniane Góry Kaczawskie no i od południa perełka czyli Karkonosze.

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie w Sudetach, które rozciąga się na przestrzeni około czterdziestu kilometrów. Należą do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO, a na ich terenie odnaleźć można ponadprzeciętne bogactwo fauny i flory. Góry te ze względu na swój dziki i naturalny urok przyciągają turystów kochających przyrodę i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Ponadto w pobliżu znajduje się sporo atrakcji.

Co warto zobaczyć w Jeleniej Górze?

Oto 27 pomysłów na urlop w tej okolicy:

1. Borowy Jar

Stanowi część Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Wśród atrakcji znajduje się Ścieżka Poetów, źródło Hipokrene, wypływające ze ściany skalnej czy ciekawe formacje skalne na Górze Gapy. Wśród punktów widokowych wyróżniają się skała Trafalgar, Złoty Widok i Sośnik na Górze Gapy oraz 35-metrowa wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego.

2. Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach

Znajduje się w zespole pocysterskim, usytuowanym przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela. W muzeum zobaczyć można okazy zwierząt, skamieniałości, poroża, muszle, minerały, przekroje drzew, a nawet gipsowe modele grzybów.

3. Termy Cieplickie

Dzielą się na część basenów wewnętrznych oraz część zewnętrzną, czynną latem. Główną atrakcję stanowią dwa baseny termalne, które dostępne są również na zewnątrz przez cały rok. Tutejsza woda ma najwyższą zawartość krzemionki ze wszystkich basenów termalnych w Europie.

4. Park Norweski w Cieplicach

Powstał na początku XX w. a swoją nazwę zawdzięcza pawilonowi zbudowanemu na wzór ludowych obiektów norweskich. W pobliżu znajduje się staw z ptactwem wodnym. Z tamy przeciwpowodziowej rozciąga się panorama karkonoska.

5. Park Zdrojowy

Pochodzi z I poł. XIX w., a swoje powstanie zawdzięcza rodzinie Schaffgotschów. Wśród ciekawych parkowych budynków wspomnieć można o Pawilonie Edward z 1820 r., Teatrze Zdrojowym i Restauracji Pałac Zdrojowy, mieszczącej obecnie kawiarnię. Ozdobę parku stanowią Miecze Piastowskie, ozdobione płaskorzeźbami ze scenami historycznymi.

6. Bazylika Mniejsza pw. św. Erazma i Pankracego

Jest to gotycka trójnawowa bazylika, o której pierwsze wzmianki pochodzą z XIV w. Wewnątrz na uwagę zasługuje ołtarz główny wykonany przez Tomasza Weisfeldta, renesansowa ambona z 1591 r., kamienna chrzcielnica barokowa z ok. 1720 r., stalle z 1576 r. i z XVIII w, a także barokowe drewniane figury i obrazy olejne z XVIII w. Zewnętrzne mury prezentują epitafia i płyty nagrobne z XVI-XVIII w.

7. Baszta Zamkowa

Powstała w 1584 r. i stanowi jedyny zachowany element dawnej bramy wjazdowej do miasta. Niegdyś mieściło się tu więzienie miejskie. Obecnie można podziwiać z tarasu widokowego panoramę miasta.

8. Barokowe kaplice nagrobne

Mieszczą się przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i stanowią pozostałość po dawnym cmentarzu. Zespół unikatowych 19 kaplic nagrobnych z lat 1716-1770 posiada późnobarokowy wystrój rzeźbiarski. Pochowani byli tu najbogatsi mieszczanie.

9. Muzeum Karkonoskie

Można w nim zobaczyć rekonstrukcję chałupy wiejskiej z XVIII/XIX w., o typowej dla regionu jeleniogórskiego konstrukcji, wraz z dawnym wyposażeniem. Do tradycji szklarskich tego obszaru nawiązuje wystawa szkła artystycznego, z eksponatami pochodzącymi od czasów baroku aż na czasach współczesnych kończąc.

10. Park Miejski na Wzgórzu Kościuszki

Znajduje się na wzniesieniu, na którym w XVI w. stała szubienica miejska. Park został tu założony pod koniec XVIII w. Na jego terenie wytyczona została ścieżka przyrodniczo-historyczna, na trasie której można zobaczyć m.in. przekrój geologiczny skał Sudetów Zachodnich.

11. Muzeum Historii i Militariów

W ramach plenerowej wystawy broni ciężkiej można zobaczyć m.in. czołg T-34, artyleryjską wyrzutnię rakietową BM-13 „Katiusza”, haubicę dywizyjną kal. 122 mm, automatyczną armatę przeciwlotniczą kal. 85 mm czy minę morską.

12. Ruiny zamku Chojnik

Zamek powstał w XIV w. i wznosi się na wzgórzu noszącym również nazwę Chojnik. Podczas zwiedzania ruin można zobaczyć zabudowania pochodzące z różnych okresów. Udostępniona jest również wieża, z której można podziwiać panoramę okolicznych gór. Skorzystać można ponadto z oferty Karczmy Chojnik.

13. Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna

Mieści się w willi należącej niegdyś do niemieckiego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Odwiedzający mogą zobaczyć gabinet pisarza, dawną bibliotekę, sale kominkową, jadalnię czy hol ozdobiony polichromią. Wśród eksponatów znajdują się przede wszystkim pamiątki związane z życiem i twórczością pisarza.

14. Czarny Kocioł Jagniątkowski

Położony na terenie miasta kocioł polodowcowy znajduje się już jednocześnie na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Do tego niezwykle malowniczego zakątka najprościej dotrzeć szlakiem niebieskim z Jagniątkowa, zmieniając go następnie na szlak czarny.

15. Podziemia Time Gates

Odwiedziny w tym miejscu łączą elementy przygody, nauki i historii. Podczas zwiedzania można poznać przeszłość Dolnego Śląska i Karkonoszy, obejmującą ostatnie 300 lat, zapoznać się z lokalnymi legendami czy zobaczyć pokaz Szalonego Naukowca.

16. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Barokowa świątynia, która pochodzi z 1714 r. Wewnątrz znajduje się bogate barokowe wyposażenie z XVIII w. Wśród najcenniejszych zabytków wymienić można obraz Najświętszej Maryi Panny z 1687 r. autorstwa słynnego śląskiego malarza Michała Willmanna, obrazy Johanna Franza Hoffmanna, ołtarz 14 orędowników i ambonę z płaskorzeźbami.

17. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida

Mieści się w secesyjnym obiekcie z pocz. XX w. Ten teatr z wieloletnią tradycją gościł na swojej scenie znanych aktorów takich jak Adam Hanuszkiewicz czy Mirosław Baka. Warto wybrać się na jeden z aktualnie granych spektakli i poczuć atmosferę tego miejsca.


⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Jeleniej Górze 🍽️


18. Mazurkowa Chata

Serwuje przede wszystkim dania kuchni polskiej. Wśród specjalności lokalu znajduje się m.in. tatar wołowy, chleb wiejski ze smalcem i ogórkiem kiszonym, zupa borowikowa, cepeliny, kopytka z gulaszem, placki ziemniaczane ze śmietaną, gołąbki, bigos staropolski, racuchy z jabłkami, a także domowy jabłecznik.

19. Gościniec Perła Zachodu

W menu znaleźć można smalczyk Babuni, bigos, kiełbasę pieczoną w cebuli, kwaśnicę, flaki, boczek wędzony w kapuście, a na deser piernik. Z tarasu lokalu rozpościera się widok na Jezioro Modre.

20. Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły to kotły polodowcowe noszące nazwy Mały Śnieżny Kocioł i Wielki Śnieżny Kocioł. Dnem kotłów prowadzi szlak zielony, a górną krawędzią szlak czerwony. Śnieżne Kotły to wspaniały punkt widokowy, z którego można podziwiać Karkonosze, Góry Izerskie, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Kotlinę Jeleniogórską.

21. Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka stanowi najwyższy wodospad w polskiej części Karkonoszy i w ogóle Sudetów. Tworzą go 3 kaskady, których łączna wysokość wynosi 27 m. Górną część wodospadu można zobaczyć przy schronisku Kamieńczyk, natomiast z dołu kaskadę można podziwiać po zejściu na kamienny taras.

22. Gigantei Karkonoski Park Ducha Gór

W Gigantei Karkonoski Park Ducha Gór w Piechowicach odwiedzający zostają oprowadzeni przez Ducha Karkonoszy po odwzorowanych najpiękniejszych miejscach tych gór. Zwiedzaniu towarzyszy opowieść o szalonym chemiku, z którego winy powstały ogromne owady. W ten sposób zobaczyć można m.in. 3-metrową mrówkę czy 5-metrową gąsienicę, kapturnicę dziewannówkę.

23. Mała Japonia Ogród Japoński Siruwia

Jest to najwyżej położony ogród japoński w Polsce, którego chlubę stanowi licząca ok. 3 tys. egzemplarzy kolekcja różaneczników. Do atrakcji należą również kolekcja zbroi japońskich i drzewek bonsai, wystawa lalek japońskich czy kawiarenka, w której można spróbować przysmaków w japońskim stylu.

24. Pałac w Łomnicy

W rejonie Jeleniej Góry nie brak cennych zabytków, wśród których grupą bardzo ważną są zamki i pałace. Jednym z tych ciekawych jest pałac w Łomnicy — miejscowości mogącej się pochwalić ciekawą historią i ważnym zabytkiem. Jest nim Pałac Łomnica, służący obecnie jako ważne centrum turystyczne, kuszące luksusowymi pokojami i pakietami spa. Na gości czeka również muzeum, w którym można poznać dzieje zabytku, zajrzeć do jadalni ambasadora Carla Gustava Ernsta von Küster lub barokowej kuchni. Po takiej podróży w czasie można odpocząć w pałacowej restauracji lub wybrać się na spacer po parku.

25. Zamek księcia Henryka w Staniszowie

Znajduje się na wzgórzu Grodna, wznoszącym się na wysokość 506 m n.p.m. W XIX w. powstały tu sztuczne ruiny składające się z pawilonu myśliwskiego i wieży widokowej. Zwiedzanie możliwe jest w sezonie letnim.

26. Ptasi Park ZOObaczysko w Sosnówce

Można tu zobaczyć 26 papug, które fruwają na wolności. Znajduje się tu również 80 innych ptaków, w tym kury ozdobne, pawie czy bażanty .Ptasi Park stanowi doskonałą formę spędzenia czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie zwierząt.

27. Wodospad Podgórnej w Przesiece

Tworzą go 3 kaskady o łącznej wysokości 10 m. Poniżej wodospadu znajduje się kocioł eworsyjny wyrzeźbiony przez wodę. W pobliżu kaskady przebiega czarny szlak turystyczny.

 

Jelenia Góra – krótko historycznie

Nie ma jasności co do tego czy pierwszym założycielem grodu w tym miejscu był Bolesław III Krzywousty. Najprawdopodobniej na terenach Kotliny byli przed Krzywoustym inni gospodarze tych ziem. Za tego, który dał podwaliny pod przyszłe miasto uznaje się innego Piasta Bolesława II Rogatkę i to dopiero w XIII wieku.
Bez względu na to kto był inicjatorem powstania Jeleniej Góry, jedno jest pewne, jej rozwój datuje się na schyłek XIII i początek XIV wieku. Wtedy na tym terenie powstał młyn, karczma, piwiarnia. Niezależnie od komercyjnych budowli w okolicach wydobywano rudę żelaza, a także zbudowano hutę szkła.
W 1392 roku Jelenia Góra dostała się w ręce czeskie. Być może był to dobry traf dla miasta, bo za czeskim władania miastem jego rozwój znacznie przyspieszył. Jelenia Góra w początkach XVI wieku stała się znanym i cenionym producentem płótna lnianego zwanego woalami.

Smutny dla miasta czas to wojna trzydziestoletnia. W wyniku działań wojennych tego okresu, miasto bardzo ucierpiało i w znacznej części zostało zniszczone. Lata ponownego rozwoju i świetności miasta nastały dopiero po zakończeniu wojny.

Kolejnym smutnym etapem życia miasta była połowa XVIII wieku kiedy to dostało się ono w ręce pruskie. W 1742 cały Śląsk został wcielony w granice państwa pruskiego.

XIX wieku to ponowny powrót prosperity miasta. Do Jeleniej Góry i pobliskich Cieplic zaczęli masowo przybywać turyści i kuracjusze. Te fakty zmusiły mieszkańców i władających miastem do przestawienia się na obsługę przybywających gości. W mieście i w jego okolicy zaczęły na potęgę powstawać hotele, pensjonaty i cała infrastruktura związana z obsługą ruchu turystycznego.

Kolejne wojny światowe I i II obeszły się z miastem bardzo łagodnie. W 1945 roku miasto zostało bezkrwawo zajęte przez Rosjan dopiero 8 maja po kapitulacji Niemiec.
Na mocy traktatów kończących II wojnę Jelenia Góra znalazła się w granicach nowej Polski.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić