15 Ciekawostek o Wodospadzie Kamieńczyka 🗺️

wodospad kamieńczyka
foto – Wikipedia

Wodospad Kamieńczyka to jedna z największych atrakcji polskich Sudetów. Znajduje się on na terenie Karkonoszy w województwie dolnośląskim, niedaleko granicy polsko-czeskiej. Wodospad zachwyca miłośników wspaniałych widoków górskich. Złożony jest z trzech kaskad, po których spływa rwący potok, w najszerszym miejscu dochodzący nawet do 7 metrów szerokości.

1. Wodospad Kamieńczyka ma łączną wysokość 27 metrów, co czyni go najwyższym wodospadem w polskiej części Sudetów.

2. Za Wodospadem Kamieńczyka znajduje się głęboka grota, która została wykuta w XIX wieku przez poszukiwaczy kamieni szlachetnych. Grota, zwana Złotą Jamą, służyła do pozyskiwania m.in. ametystów i pegmatytów, które występowały na całym obszarze Karkonoszy.

3. Wodospad znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego – wyjątkowo malowniczego obszaru, który objęty jest ochroną państwową. Karkonoski Park Narodowy obejmuje szczyty górskie, doliny i formacje skalne, a także wiele hektarów gęstych lasów, polan i łąk. Wśród wielu gatunków zwierząt, które zamieszkują obszar parku, warto wyróżnić muflony – gatunek dzikich owiec, które na tereny Karkonoszy zostały przywiezione z francuskiej, śródziemnomorskiej wyspy Korsyki.

4. Do wodospadu można dostać się podążając fragmentem Głównego Szklaku Sudeckiego, który oznaczony jest kolorem czerwonym. Z łatwością do Wodospadu Kamieńczyka dotrzemy m.in. ze Szklarskiej Poręby, a także ze szczytu Szrenicy.

5. W niedalekiej odległości od wodospadu znajdują się dwa schroniska górskie: “Kamieńczyk” i “Szałas Sielanka”. Oba dysponują wieloma miejscami noclegowymi, niewielkimi bufetami i świetlicami. Dodatkowo turyści mogą korzystać z okolicznej infrastruktury wypoczynkowej: wiat, miejsc na ogniska, altanek i ławek.

6. Podziwianie Wodospadu Kamieńczyka ze specjalnie wyznaczonych punktów widokowych jest płatne. Bilety wstępu kosztują 10zł (bilety normalne) i 5zł (bilety ulgowe).

7. Trasa do Wodospadu Kamieńczyka jest łatwa i mało wymagająca. Problem mogą mieć jednak osoby niepełnosprawne oraz rodziny z małymi dziećmi. Przejazd przez niektóre fragmenty szlaku jest niemożliwy dla wózków.

8. Według legend Wodospad Kamieńczyka powstał z łez rusałek, które straciły swoją siostrę. Rusałka Łabudka, do szaleństwa zakochana w śmiertelniku Kamieńczyku Broniszu, wyruszyła w podróż w poszukiwaniu swej miłości, jednak zginęła spadając w przepaść jednej z Karkonoskich gór.

9. Przy Wodospadzie Kamieńczyka nakręcono kilka scen słynnego filmu “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, który jest ekranizacją jednej z powieści brytyjskiego pisarza C.S. Lewisa. Ciekawostką jest, że także w niedaleko położonych Górach Stołowych (m.in. na terenie Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego) kręcono sceny do tej produkcji.

10. Wąwóz Kamieńczyka, który prowadzi nad zjawiskowy, kaskadowy wodospad, ma długość zaledwie 100 metrów i w najwęższych miejscach nie przekracza 4 metrów szerokości. Wzdłuż wąwozu wznoszą się wysokie na 25 metrów skalne ściany.

11. Podczas pobytu nad Wodospadem Kamieńczyka warto wybrać się na wycieczkę na szczyt Szrenicy, z której rozciąga się wspaniały widok na pobliskie masywy górskie, doliny i lasy. Szczyt Szrenicy leży na wysokości 1362m n.p.m., a na jej stokach położony jest jeden z najważniejszych kurortów narciarskich w Karkonoszach – Szrenica SKI Arena. Na terenie kurortu znajduje się pięć długich nartostrad, które podzielone są ze względu na stopień trudności.

12. Niegdyś wodospad uznawany był za pomnik przyrody. Obecnie cały teren, na którym znajduje się Wodospad Kamieńczyka, podlega ochronie ścisłego rezerwatu przyrodniczego.

13. Wodospad Kamieńczyka jest również najwyżej położonym wodospadem w całych Karkonoszach. Położony jest on na wysokości 846m n.p.m.

14. Szklarska Poręba to jedna z najważniejszych miejscowości wypoczynkowych w Karkonoszach, a nawet w całych Sudetach. Piękna, wypoczynkowa miejscowość oferuje mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. Znajdują się tu liczne muzea, takie jak Muzeum Ziemi “Juna”, Muzeum Mineralogiczne, Galeria Rzeźby Ceramicznej i Galeria Fotografii Artystycznej. Wzdłuż zabytkowych ulic rozciągają się piękne, wiekowe wille i domy uzdrowiskowe. W Szklarskiej Porębie nie brakuje także atrakcji dla najmłodszych (m.in. Park Dinozaurów, Park Linowy Trollandia) oraz obiektów sportowych, tras rowerowych i kurortów narciarskich.

15. Całe Karkonosze są atrakcyjnym celem podróży rodzin z dziećmi z całej Polski. Poza Szklarską Porębą, warto odwiedzić także położony nieopodal Karpacz, który uznawany jest za jedno z najpiękniejszych górskich miasteczek w kraju. W Karpaczu znajduje się wiele atrakcji dla dzieci m.in. Western City, Aquapark Tropicana, a także muzeum Karkonoskie Tajemnice, gdzie najmłodsi mogą wysłuchać wspaniałych, góralskich legend i baśni, a także zaznajomić się z topografią gór i historią regionu. Choć wiele tras na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego jest stosunkowo trudnych i wymagających, niektóre świetnie sprawdzą się do krótkich wycieczek z małymi dziećmi. Z wózkiem przemierzyć można m.in. leśną Drogę Chomontową, przemierzyć parkową trasę na Trzy Jawory, a nawet wejść asfaltową Drogą Sudecką z Przesieki na szczyt Karkonoszy.

4.3/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić