Szklarska Poręba to jedna z najważniejszych miejscowości na terenie Karkonoszy. Duży, turystyczny kurort zachwyca pięknym ulokowaniem między górami, wspaniałymi trasami pieszymi i rowerowymi oraz mnóstwem atrakcji. Jedną z nich są Krucze Skały – niezwykłe, malownicze miejsce, które przyciąga turystów i miłośników wypraw górskich z całej Polski.
Krucze Skały – charakterystyka
Krucze Skały umiejscowione są na terenie Szklarskiej Poręby przy rzeczce Kamiennej. Skalne ściany sięgają wysokości 30 metrów, w dookoła znajdują się schody, pomosty i kładki, które prowadzą na sam szczyt baszt, gdzie podziwiać można okoliczny krajobraz z platformy widokowej. Krucze Skały to granitowe baszty, przy których dochodzi do wielu interesujących procesów m.in. tworzenia kociołków powietrznych. W ciepłych miesiącach funkcjonuje tu Park Linowy z tyrolką, ściankami wspinaczkowymi, mostami wiszącymi i wahadłem.
Do Kruczych Skał ze Szklarskiej Poręby można dotrzeć przemierzając czerwony szlak, który ciągnie się od Dworca Głównego do Wodospadu Kamieńczyka. Skalne ściany znajdują się w pobliżu wylotu z miasta, dlatego w pobliże można również dojechać samochodem.
Najlepsze atrakcje w Szklarskiej Porębie
1. Sztolnie Kowary
Sztolnie Kowary niegdyś służyły do wydobywania rud żelaza, cennych kruszców i minerałów. Dziś na ich terenie znajduje się podziemna trasa turystyczna o długości ponad 1200 metrów. Przemierzając ją możemy poznać dzieje kopalni, obejrzeć pracę dawnych górników oraz poznać liczne legendy opowiadane przez przebywających pod ziemią pracowników. W środku znajdują się nie tylko korytarze, ale również podziemne groty pełne zabytków i eksponatów.
2. Muzeum Minerałów
W Muzeum Minerałów w Szklarskiej Porębie można podziwiać bogatą kolekcję skał, minerałów, skamieniałości oraz szkielety dinozaurów i innych prehistorycznych zwierząt. Wśród dużej ekspozycji na wyróżnienie zasługuje unikatowy meteoryt Gibeon. W pobliżu muzeum rozciąga się Las Karboński – jedyne w Europie miejsce, gdzie zobaczyć można skamieniałe drzewa sprzed 300 milionów lat.
3. Park Dinozaurów
Dinopark to duży kompleks, na którym znajdują się naturalnej wielkości modele prehistorycznych gadów. Jednak to nie wszystko! Na terenie Dinoparku znajdują się place zabaw, kino 3D, plac gier oraz galeria iluzji. Dużą atrakcją są parki linowe wraz z torami przeszkód, strzelnica do painballa i tyrolki.
4. Rodzinny Park Rozrywki Esplanada
Esplanada jest miejscem, które pokochają nie tylko najmłodsi uczestnicy zabawy.
Na najodważniejszych czeka Alpine Coaster – górska kolejka grawitacyjna ze zjazdem o długości 500 metrów, lawirująca między drzewami. Znajduje się “zaledwie” 9 metrów nad ziemią, jednak ulokowana jest na stromym zboczu co dodatkowo podsyca wrażenie wysokości.
Kolejną zabawą jest „Wieża emocji”, czyli duża konstrukcja pozwalająca poczuć stan nieważkości.
W parku mieszczą się również liczne atrakcje dla dzieci m.in. dmuchane zamki, labirynt, mini golf i wypoczynkowa plaża z leżakami, na których można odpocząć po całym dniu zabawy. Zimą działa lodowisko.
5. Wystawa Klocków LEGO
Ekspozycja znajduje się na powierzchni około 300 m2, składa się z ciekawych konstrukcji zbudowanych z tych legendarnych klocków. Dodatkowo wystawę urozmaicają efekty specjalne oraz interaktywne obiekty, które sprawią frajdę niejednej osobie. Ponadto warto spróbować własnych sił jako inżynier, w Sali Zabaw czeka zestaw klocków, z których można stworzyć innowacyjne budowle.
6. TROLLANDIA – Park linowy
Idealne miejsce dla wielbicieli wspinaczki i pokonywania tras na wysokości. W parku używany jest system ciągłej asekuracji, czyli zabezpieczenie bez potrzeby kolejnego przeczepiania się. Każdy tor przeszkód ma inną trudność, zatem wszyscy chętni znajdą coś dla siebie. Do dyspozycją są szlaki:
trollinkowo – dla maluchów
dzielny skrzat – dla juniorów
spacer włóczykija – niebieska przygoda
leśna tułaczka – czerwona przygoda
7. Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej
W placówce zgromadzono ponad 600 zbiorów składających się m. in. z liczników energii elektrycznej, przekładników prądowych niskiego i wysokiego napięcia, transformatorów, izolatorów stacyjnych i liniowych, prądnic oraz przyrządów pomiarowych.
Dla grup zorganizowanych – muzeum jest udostępniane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP – oddział w Jeleniej Górze) po wcześniejszym umówieniu.
Dla turystów indywidualnych – muzeum jest czynne w każdą sobotę pomiędzy 1 lipca a 30 września w godzinach od 10 do 15.
8. Muzeum Mineralogiczne
W placówce prezentowane są przede wszystkim różne skamieniałości i minerały. Przedstawiono również meteoryt o imieniu Gibeon. Przy budynku znajdują się też skamieniałe pnie drzew sprzed około 300 milionów lat. Żeby lepiej przybliżyć zwiedzającym zakres tematyki, wyświetla się także krótkometrażowe filmy.
Muzeum jest czynne w okresie październik-grudzień od wtorku do poniedziałku w godzinach 10-18.
9. Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN
W ośrodku przybliżana jest różnorodność biologiczna Karkonoszy. Dla najmłodszych odbywają się projekcje ciekawych filmów oraz prowadzone są zajęcia w zorganizowanych grupach szkolnych czy studenckich.
10. Dom Gerharta i Carla Hauptmannów
Zabytkowy budynek został wzniesiony pod koniec XIX wieku i należał do dwóch braci, z czego jeden – Gerhart – otrzymał w 1912 roku Literacką Nagrodę Nobla. Obecnie działa tutaj Muzeum Karkonoskie. Zaprezentowano w nim również dorobek i życie tych twórców. W placówce można zobaczyć następujące wystawy:
– W królestwie Ducha Gór
– Wyroby huty szkła „Józefina” w Szklarskiej Porębie
– Gerhart Hauptmann i jego krąg towarzyski
– Łukaszowcy
– Carl Hauptmann i jego przyjaciele
– Wlastimil Hofmann i wczesne lata powojennej kolonii
– Artyści szkła i fotografii
– Najmłodsze pokolenie artystów Szklarskiej Poręby
11. Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska
Zaprezentowano tutaj interesujące minerały ozdobne i szlachetne. Przybliżono też dzieje walonów – średniowiecznych poszukiwaczy skarbów. Placówka oferuje również warsztaty mineralogiczne. Muzeum podzielono na kilka części:
- sklep z minerałami oraz pierwsza sala wystawowa z minerałami Dolnego Śląska,
- wystawa na powierzchni około 450 metrów2 na dwóch poziomach budynku, ekspozycja obejmuje tradycje walońskich poszukiwaczy skarbów (m. in. wielki bęben obrzędowy, sztolnię walońską, płuczki walońskie czy salę alchemika),
- duży sklep mineralogiczny z okazami kolekcjonerskimi, galanterią z minerałów, pamiątkami i biżuterią.
12. Złoty Widok
Taką nazwę nosi taras widokowy, gdzie przygotowane są miejsca do odpoczynku. Podczas relaksu towarzyszy zwiedzającym krajobraz Karkonoszy. Jest to jedna z nowszych atrakcji, Funkcjonuje od wiosny 2020 roku.
Można w tym miejscu zjeżdżać z górki na wielkich gumowych oponach. Do wyboru są trzy trasy.
13. Najpiękniejsze miejsca w okolicy
Szklarska Poręba to idealne miejsce do zwiedzania Karkonoskiego Parku Narodowego. Dotrzeć z niej możemy m.in. do Śnieżnych Kotłów czyli pięknych urwisk polodowcowych, z których rozciąga się wspaniały widok na panoramę Karkonoszy.
W pobliżu miasta znajdują się dwa wodospady: Kamieńczyk i Wodospad Szklarki. Wspaniałe widoki łagodnych wzgórz zapewni wycieczka na Stóg Izerski i Halę Izerską.
Ciekawostką jest, że w pobliżu znajduje się również Izerski Park Ciemnego Nieba – miejsca, do którego nie dochodzi łuna świetlna z miast, dzięki czemu nocą można obserwować rozgwieżdżone niebo.
W zimowych miesiącach szczególnie popularnym szczytem staje się Szrenica, na której funkcjonują wyciągi narciarskie, kolejki górskie, wypożyczalnie sprzętów sportowych oraz baza noclegowa i gastronomiczna.
Po więcej informacji turystycznych o miejscowości Szklarska Poręba warto zajrzeć tutaj