Szrenica to karkonoski szczyt, który znajduje się w pobliżu granicy polsko-czeskiej. Góra ma wysokość 1361m n.p.m. i stanowi doskonały punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama na pobliskie masywy górskie. Z jej szczytu podziwiać można czeskie i polskie Karkonosze, malowniczą Kotlinę Jeleniogórską oraz łagodne, przepiękne Góry Izerskie.
1. Szrenica cechuje się bardzo specyficznym mikroklimatem, który przypomina klimat występujący w Alpach. Występują tu bardzo niskie temperatury (niższe niż w Tatrach – najwyższych polskich górach) oraz duża suma opadów, które występują szczególnie często jesienią i zimą.
2. Na wysokości 1331m n.p.m. zostało umiejscowione Obserwatorium Górskie Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Wrocławskiego, które pełni także rolę stacji meteorologicznej.
3. Nazwa szczytu pochodzi prawdopodobnie od wyglądu skalnych bloków, które bezustannie pokrywa biały, żółty i zielony nalot przypominający szron. W rzeczywistości jest to kilka gatunków mchów i porostów, które upodobały sobie skalne bloki Szrenicy do życia.
4. Na samym wierzchołku Szrenicy znajduje się schronisko, które umiejscowione jest w murowanym, zabytkowym budynku. Schronisko zostało otwarte w 1922 roku, a obecnie znajduje się w rękach prywatnych właścicieli, którzy prowadzą tu bufet i noclegownię. Do schroniska dotrzeć można szlakiem czarnym z granicy polsko-czeskiej oraz czerwonym ze Szklarskiej Poręby.
5. Jedną z najciekawszych formacji skalnych Szrenicy są tzw. Końskie Łby, które znajdują się na północnym zboczu góry. Jest to zespół kilku skalnych ostańców, które położone są na wysokości 1290m n.p.m. Najwyższe z nich mają wysokość 15 metrów. Z tym miejscem wiąże się ciekawa legenda, opowiadająca o grupie rozbójników, którzy za swoje złe występki zostali zamienieni w kamień.
6. Na Szrenicy nawet latem zdarzają się bardzo niskie temperatury. Średnie wartości w najcieplejszym miesiącu – lipcu – to około 10 stopni Celsjusza.
7. Szrenica znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Park zajmuje powierzchnię prawie 6 tysięcy hektarów i obejmuje najpiękniejsze partie górskie, doliny, formacje skalne i fragmenty gęstych lasów. Na terenie całego parku wyznaczonych zostało wiele pieszych szlaków, które łącznie ciągną się na długość 112 kilometrów.
8. Choć schronisko na szczycie góry jest z pewnością najpiękniej położone, nie jest to jedyny obiekt tego typu w obrębie wzniesienia. U podnóży góry znajduje się schronisko „Kamieńczyk” (tuż obok przepięknego Wodospadu Kamieńczyka), a na wysokości 1195m n.p.m. funkcjonuje schronisko PTTK na Hali Szrenickiej. Oba obiekty oferują ciepłe i zimne posiłki oraz dysponują miejscami noclegowymi.
9. Na szczyt Szernicy można dostać się kolejką krzesełkową, która wyrusza ze Szklarskiej Poręby. Podzielona jest ona na dwa etapy, a pierwsza stacja znajduje się na wysokości około 880m n.p.m.
10. Na zboczach góry usytuowana jest SkiArena Szrenica czyli duży kompleks narciarski. Znajduje się tu pięć długich tras narciarskich o trzech poziomach trudności (m.in. łatwy do przejechania „Puchatek”, nieco trudniejsza trasa „Śnieżynka” oraz bardzo wymagający szlak narciarski „FIS”.
11. Na szczyt Szrenicy prowadzą trzy główne szlaki. Żółty szlak prowadzi od czeskiej miejscowości Rokytnice nad Izerą przez górę Trzy Świnki. Szlak czerwony rozciąga się między Jakuszycami a Pielgrzymami – ciekawą formacją skalną Karkonoskiego Parku Narodowego. Ostatnią trasą (oznaczoną na czerwono) jest Główny Szlak Sudecki, który ma łączną długość aż 440 kilometrów.
12. Miastem, w obrębie którego umiejscowiona jest Szrenica, jest Szklarska Poręba. Miejscowość ta ma duże znaczenie turystyczne: w miasteczku znajduje się wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi. Podczas pobytu w Szklarskiej Porębie warto zwrócić uwagę na zabytkową architekturę z XIX i początków XX wieku. W miejscowości znajduje się również Park Dinozaurów, kilka ciekawych muzeów (Muzeum Tanich Win, Muzeum Mineralogiczne i Muzeum Ziemi „Juna”) oraz wiele obiektów sportowych.
13. Ze szczytu Szrenicy z łatwością można dotrzeć do Źródeł Łaby – rzeki, której największa część przepływa przez Niemcy. Choć źródła znajdują się już na terenie Czech, ze Szrenicy prowadzi do nich malowniczy szlak krajobrazowy, którego pokonanie zajmuje około 40 minut.
14. Szrenicę porastają gęste lasy świerkowe, a najwyższe partie góry są pokryte kosodrzewiną. W lasach otaczających wzniesie spotkać można licznych przedstawicieli ptaków (żyje ich tutaj ponad 90 różnych gatunków, w tym głuszce, cietrzewie i płochacze), a także ssaków, takich jak lisy, bobry, sarny, jelenie i nietoperze. W innych partiach Karkonoskiego Parku Narodowego żyją także muflony czyli dzikie owce, które zostały na ten teren sprowadzone z Korsyki.
15. Wejście na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, na obszarze którego znajduje się Szrenica, jest płatne. Ceny całodniowych biletów to 8zł (bilet normalny) i 4zł (bilet ulgowy). Dodatkowo płatny jest również wyciąg krzesełkowy ze Szklarskiej Poręby na szczyt Szrenicy.