Kopalnia Złota Złoty Stok – Dlaczego warto tu przyjechać ?

samorodek

Kopalnia Złota w Złotym Stoku – obiekt turystyczny, który znajduje się w województwie dolnośląskim, w mieście Złoty Stok, oddalonym o ok. 20 km od Kłodzka. Mieści się na terenie dawnej kopalni złota i arsenu.

1. Kompleks obejmuje 3 główne atrakcje w postaci Kopalni Złota z Podziemną Trasą Turystyczną, Średniowiecznej Osady Górniczej oraz Sztolni Ochrowej.

2. Podziemna Trasa Turystyczna stanowi największą atrakcję Kopani Złota. W jej skład wchodzi zwiedzanie Sztolni Gertruda, Chodnika Śmierci oraz podziemnego wodospadu w Sztolni Czarnej. Po zwiedzaniu na powierzchnię wyjeżdża się Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem. Długość przejazdu wynosi 300 m.

3. Zwiedzanie Sztolni Gertruda odbywa się na trasie o długości 500 m. Znajdują się tu ekspozycje map i planów kopalni od XVIII do XX w., wystawy dawnych narzędzi górniczych i hutniczych, minerałów i lamp górniczych, piec muflowy służący do wytapiania złota czy wózek do transportu rudy z XVIII w. W bocznych chodnikach urządzone jest laboratorium J. Schärfenberga, twórcy arszeniku oraz skarbiec, gdzie znajduje się 1066 „złotych” sztabek.

4. Na wyższej kondygnacji znajduje się tzw. Chodnik Śmierci. Tu umierali górnicy podejrzani o kradzież złota. Ich ręce umieszczano po łokcie w wykutych w skale otworach, które następnie wypełniano zaprawą. Na dalszym etapie wycieczki można spotkać życzliwego ludziom gnoma Szarego. Część trasy można ponadto przebyć po 8-metrowej zjeżdżalni. Na zakończenie zwiedzający trafiają do Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, gdzie znajduje się kolekcja tabliczek dotyczących głównie przepisów BHP.

5. Dodatkową atrakcją Podziemnej Trasy Turystycznej na terenie Sztolni Gertruda jest możliwość odbycia spływu łódką Titanic na odcinku ok. 200 m. Cena biletu wynosi 20 zł. W spływie mogą brać udział osoby od 8. roku życia, a podczas jego trwania obecny jest przewodnik.

6. W Sztolni Czarnej Górnej można zapoznać się z dawnymi technikami wydobycia, zobaczyć chodnik prowadzący do Czech, ręcznie kute wyrobiska czy komory powstałe po wydobyciu rud. Wielką atrakcję stanowi podziemny, 8-metrowy wodospad. Możliwe jest również zejście na niższy poziom, znajdujący się pod wodospadem. To tu, w tajemniczym chodniku, w 1945 r. Niemcy mieli ukryć skarby III Rzeszy.

7. Bilet normalny na Podziemną Trasę Turystyczną kosztuje 40 zł, natomiast ulgowy 32 zł. Dzieci do lat 4 zwiedzają bezpłatnie. W cenę wliczona jest usługa przewodnika. W sezonie letnim, od 1 kwietnia do 31 października, atrakcja czynna jest od 9:15 do 18:00, z ostatnim wejściem o godz. 17:30, natomiast w sezonie zimowym, od 1 listopada do 31 marca, w godz. 9:00-16:00. Czas zwiedzania wynosi od 1 do 3,5 godz. Należy pamiętać o ciepłym ubiorze, gdyż temperatura pod ziemią wynosi przez cały rok 7 st. C.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie dolnośląskim 🗺️


8. Do samodzielnego zwiedzania przeznaczona jest Sztolnia Książęca. Była ona wykuwana w litej skale przez ok. 100 lat. Nie jest oświetlona, więc należy zabrać ze sobą latarkę. Do zwiedzania przeznaczony jest odcinek o długości ok. 200 m. Naprzeciwko Sztolni Książęcej, za strumykiem, znajduje się Sztolnia Błotna. Wypływa z niej woda, która tworzy niewielką studnię. Według legendy jest to źródełko miłości.

9. Średniowieczna Osada Górnicza jest parkiem techniki. W zrekonstruowanej osadzie można zobaczyć działające urządzenia zbudowane w skali 1:1, takie jak 3-tonowe młyńskie koło deptakowe, 15-metrowy kierat czy dźwig ręczny. Zwiedzający mają również możliwość samodzielnego wprawiania w ruch urządzeń. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

10. Do dodatkowych atrakcji na terenie Osady Górniczej należy Ścieżka Strachu, opuszczony dom strachów, z którego należy znaleźć wyjście, plac zabaw czy wybijanie pamiątkowych dukatów. W Chacie Kata zwiedzający spotkają kata i zobaczą izbę tortur z odwzorowanymi przyrządami. Możliwy jest również przejazd czołgiem, stanowiącym odwzorowanie pojazdu wymyślonego przez Leonarda da Vinci.

11. Średniowieczna Osada Górnicza czynna jest od 1 kwietnia do 31 października w godz. 10:00-19:00 oraz od 1 listopada do 31 marca w godz. 9:00-16:00. Czas zwiedzania wynosi ok. 1 godz. Bilet normalny kosztuje 27 zł, a ulgowy 20 zł. Wliczona jest w to usługa przewodnika. Dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie. Przejażdżka czołgiem jest atrakcją płatną dodatkowo.

12. W Sztolni Ochrowa zobaczyć można pomarańczowo-żółte korytarze, które swój kolor zawdzięczają właśnie ochrze. Trasa zwiedzania wynosi 130 m, a wydrążony tunel jest kręty i wąski. Zobaczyć można tu tablice przedstawiające narzędzia wykorzystywane niegdyś do drążenia tuneli. Na trasie znajduje się ponadto fragment zalanego szybu z oryginalną drewnaną obudową i średniowiecznym systemem rur odwadniających.

13. Sztolnia Ochrowa jest czynna od 1 kwietnia do 31 października w godz. 9:00-18:00 oraz od 1 listopada do 31 marca w godz. 9:00-17:00. Bilet normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy 15 zł. W cenę wliczona jest usługa przewodnicka i wypożyczenie obowiązkowego kasku ochronnego. Dzieci do lat 4 zwiedzają bezpłatnie. Należy pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży ze względu na temperaturę wynoszącą przez cały rok 7 st. C. Czas zwiedzania wynosi ok. 45 min.

14. Na terenie obiektu znajduje się Muzeum Górnictwa i Historii Złotego Stoku. W ramach ekspozycji zobaczyć można m. in. największą w Europie kolekcję żelazek górniczych, mundury górnicze, monety wybijane w tutejszej mennicy czy zbiór przewodników i książek dotyczących miasta. Muzeum czynne jest w godzinach pracy Kopalni Złota, a wstęp jest wliczony w cenę biletu na zwiedzanie obiektu.

15. Kopalnia Złota oferuje również dodatkowe atrakcje. Wśród nich znajduje się pokaz odlewania pamiątkowych sztabek złota. Cena biletu wynosi 10 zł, natomiast koszt sztabki 7 zł. Na Polach Diamentowych można zabawić się w poszukiwacza minerałów. Bilet kosztuje 8 zł. Cena biletu za wstęp na płukanie złota wynosi 12 zł. Można również wziąć udział w pokazie wybijania pamiątkowych monet ze wzorem Kopalni Złota. Bilet wstępu kosztuje 10 zł, natomiast sama moneta 8 zł.

16. Istnieją pakiety oferujące bilet łączony na zwiedzanie Kopalni Złota, Osady Górniczej i Sztolni Ochrowej lub Kopalni Złota i Osady Górniczej lub Kopalni Złota i Sztolni Ochrowej. Bilet łączony jest tańszy w porównaniu do biletów kupowanych oddzielnie na każdą atrakcję. Na terenie obiektu znajdują się punkty gastronomiczne w postaci Karczmy i Restauracji w Starej Kuźni. Można również skorzystać z oferty sklepu z pamiątkami.

5/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić