Województwo dolnośląskie znajduje się w południowo-zachodniej części Polski. Jego stolicą jest Wrocław – piękne, zabytkowe miasto, które uchodzi za jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w całym kraju. W województwie dolnośląskim nie brakuje miejsc, które doskonale przystosowane są do pobytu rodzin z dziećmi. W tym regionie znajdziemy zarówno malownicze szlaki piesze i rowerowe, jak i parki rozrywki dla całej rodziny, ciekawe muzea i miejsca o charakterze edukacyjnym. Przedstawiamy 10 wyjątkowych atrakcji dla dzieci w województwie dolnośląskim!
1. Afrykarium we Wrocławiu
Wrocławski Ogród Zoologiczny jest najstarszym obiektem tego typu w całej Polsce. Obecnie na jego terenie przebywa około 12 tysięcy zwierząt, które są przedstawicielami ponad tysiąca różnych gatunków. Atrakcją, która cieszy się wyjątkową popularnością wśród turystów, jest tutejsze Afrykarium, które zamieszkują gatunki ryb, ssaków, gadów i ptaków naturalnie występujące na terenie Afryki. W Afrykarium podziwiać można m.in. żółwie pustynne, kolorowe ryby, które zamieszkują wody Morza Czerwonego i Oceanu Spokojnego, pingwiny przylądkowe i manaty.
2. Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu
Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu to unikalne muzeum, które zadedykowane zostało Duchowi Gór – mitycznej postaci, która według dolnośląskich legend zamieszkuje najdziksze zakątki Karkonoszy. W obiekcie udostępniono podziemne trasy, w których znajdują się tajemnicze pomieszczenia, korytarze i pokoje z ekspozycją muzealną. Multimedialny przewodnik w formie tabletu pozwala na poznanie baśni i legend, które niegdyś warunkowały życie mieszkańców tej części Polski.
3. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
Młodzi miłośnicy odkrywania najpiękniejszych miejsc w Polsce z pewnością zachwycą się widokiem Kolorowych Jeziorek w Rudawach Janowickich. U podnóży Wielkiej Kopy skrywają się cztery nieduże stawy o wyjątkowych barwach: Jeziorko Błękitne, Jeziorko Żółte, Jeziorko Purpurowe i Jeziorko Czarne. Ich barwa uzależniona jest od minerałów, które zawarte są w glebie i podłożu. W pobliże stawów dostać się można pieszo (zielony szlak z Wieściszowic na szczyt Wielkiej Kopy) oraz rowerowo (niebieski szlak rowerowy). Oba szlaki są stosunkowo proste i mało wymagające, dlatego chętnie odwiedzane są przez rodziny z dziećmi.
4. Aleja Bajkowych Gwiazd w Dzierżoniowie
Aleja Bajkowych Gwiazd w Dzierżoniowie to ogromny plac zabaw, którego charakterystyczną cechą są złote gwiazdy poświęcone najbardziej znanym i lubianym postaciom z bajek. Swoje pamiątkowe gwiazdy mają tu m.in. Minionki i Miś Uszatek. Jednak to nie jedyna atrakcja tego miejsca! Na najmłodszych czeka rozległy plac zabaw z huśtawkami, miejscami do wspinaczki i zjeżdżalniami. Dodatkowo na terenie placu znajduje się specjalna strefa wodna dla dzieci, a także siłownia na świeżym powietrzu i wiaty piknikowe dla rodziców.
5. Palmiarnia w Wałbrzychu
Palmiarnia przy Zamku Książ w Wałbrzychu to świetna atrakcja dla młodych miłośników natury. W ogromnym pawilonie podziwiać można ponad 250 gatunków roślin z całego świata. W Palmiarni znajdują się m.in. azjatyckie bambusy, australijskie eukaliptusy, amerykańskie kaktusy i liczne gatunki roślin europejskich. W ogromnym budynku umiejscowionych jest również wiele akwariów z kolorowymi, tropikalnymi rybami oraz zaciszne miejsca do odpoczynku.
6. Mała Japonia – Ogród Japoński Siruwa
Ogród Japoński Siruwa znajduje się w miejscowości Przesieka w Karkonoszach. To miejsce, w którym młodzi ludzie mogą poznać wspaniałą, unikalną przyrodę Japonii. Na wysokości ponad 600m n.p.m. znajduje się piękny, malowniczy ogród japoński, Muzeum Sztuki Bonsai oraz Muzeum “Samuraj” z ogromną kolekcją azjatyckiej broni białej. Wyjątkową atrakcją tego miejsca jest rozległy plac zabaw z licznymi zjeżdżalniami (najwyższe z nich sięgają wysokości 10 metrów!), huśtawkami i linkami do wspinaczki. Ciekawostką jest, że jest to najwyżej położony park rozrywki w całym województwie dolnośląskim!
7. Bramy Czasu w Jeleniej Górze
Jelenia Góra jest jednym z największych miast województwa dolnośląskiego. Nie brakuje tu atrakcji dla dzieci – ciekawych muzeów, miejsc o charakterze rozrywkowym i pięknych, spokojnych parków pełnych zieleni. Jednak najbardziej wyjątkowe miejsce kryje się samym sercu miasta: w podziemiach Jeleniej Góry. Bramy Czasu to długa, podziemna trasa, którą zwiedzać można z przewodnikiem. Podczas wycieczki najmłodsi wysłuchają legend i baśni karkonoskich, odbędą krótką lekcję historii i przeżyją fascynującą przygodę pełną tajemnic i nauki.
8. Manufaktura w Bolesławcu – warsztaty ceramiczne
Manufaktura w Bolesławcu to prawdopodobnie najpopularniejsza w Polsce wytwórnia, która specjalizuje się w ręcznym wyrabianiu produktów ceramicznych. Powstają tu wspaniałe dzieła użytkowe – kubki, zastawa stołowa, zastawa okolicznościowa, wazy, miski i ozdoby. Dużą atrakcją turystyczną jest Żywe Muzeum Ceramiki, w którym młodzi ludzie mogą dowiedzieć się, w jaki sposób powstają poszczególne produkty. Dodatkowo obiekt umożliwia własnoręczne wypalanie naczyń, a następnie ozdabianie ich profesjonalnymi farbami.
9. Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Dziewinie
Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Dziewinie pełni funkcję świetlicy dla najmłodszych i nieco starszych dzieci. Ośrodek organizuje liczne warsztaty, spacery krajoznawcze i prelekcje edukacyjne dla najmłodszych. Uczestnicy mogą wziąć udział w wyprawach w poszukiwaniu miejsc lęgowych ptaków i zapoznać się z mieszkańcami okolicznych pól i łąk. Dodatkowo wykładowcy i animatorzy kładą duży nacisk na edukację ekologiczną.
10. Hydropolis we Wrocławiu
Hydropolis to niezwykłe, unikalne w skali całej Polski miejsce, które stanowi wyjątkową atrakcję dla dzieci. We wrocławskim “muzeum wody” znajduje się siedem tematycznych stref, które dotyczą m.in. wykorzystywania i zanieczyszczeń wody, mieszkańców głębin mórz i oceanów oraz ewolucji organizmów żywych na Ziemi. Na najmłodszych czeka multimedialna Strefa Dzieci, w której umieszczone zostały gry i zabawy edukacyjne. Dużą atrakcją tego miejsca są także Strefa Relaksu odzwierciedlająca pobyt w deszczowych lasach Amazonii oraz Strefa Wystaw Czasowych, w których prezentowane są dzieła sztuki związane z tematyką wodną.