Świdnica Atrakcje 2024 🗺️ Co Warto Zrobić w Świdnicy ?

fotografia – Pixabay

Dolny Śląsk jest historyczną kraina wydzieloną ze Śląska. Poza niewielkim obszarem na terenie Czech reszta leży w granicach Polski. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie wiążą się ze słowiańskim plemieniem Ślężan, zgrupowanym osadniczo wokół góry Ślęży.

Na terenie tej krainy położone jest miasto Świdnica, położone na wschód od Wałbrzycha od którego oddalona jest o 20 kilometrów.

Świdnica jest jednym z najciekawszych miast na Dolnym Śląsku. Bliskość Wrocławia, piękne widoki na masyw Ślęży oraz wspaniałe zabytki, które przypominają o czasach świetności miasta – wszystko to sprawia, że wycieczki po Świdnicy cieszą się wielkim zainteresowaniem. Co można zrobić w mieście, które już w połowie XIII wieku było ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła?

Co warto zrobić w Świdnicy?

Świdnica jest jednym z najciekawszych miast na Dolnym Śląsku. Bliskość Wrocławia, piękne widoki na masyw Ślęży oraz wspaniałe zabytki, które przypominają o czasach świetności miasta – wszystko to sprawia, że wycieczki po Świdnicy cieszą się wielkim zainteresowaniem. Co można zrobić w mieście, które już w połowie XIII wieku było ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła?

1. Zwiedzić Kościół Pokoju

Kościół Pokoju to duma Świdnicy i najważniejszy punkt w programie każdej wycieczki po jej terenie. Wzniesiony w XVII wieku, jest największym drewnianym kościołem w Europie oraz cennym Pomnikiem Historii. Prosta, szachulcowa bryła, pięknie urządzone wnętrze i historia, w której rolę najważniejszą odgrywają dawne konflikty religijne – wszystko to decyduje o wyjątkowości świdnickiej świątyni. Przy kościele znajdują się inne atrakcje, m.in. zabytkowy cmentarz ewangelicki, dzwonnica oraz plebania, nie brak tu również okazałych drzew o pomnikowych rozmiarach.

Zbudowany jako jeden z trzech tego typu obiektów po zakończeniu wojny trzydziestoletniej. Pozostałe dwa zbudowano w Głogowie i Jaworze. Głogowski niestety już nie istnieje, został zniszczony podczas pożaru.

Projektantem wszystkich trzech kościołów był Albrecht von Säbisch.

Kościół Pokoju zbudowany został w technologii ryglowej zwanej też szachulcową. Dzięki tej technice uzyskuje się niesamowity efekt wizualny. Przestrzenie między belkami wypełniane najczęściej gliną zmieszaną z trzciną były na zewnątrz bielone, co w połączeniu z drewnianymi ryglami głównej konstrukcji dawało bardzo ciekawy efekt.
Kościoły Pokoju miały stanowić symbol pojednania po długiej trwającej trzydzieści lat wojnie religijnej pomiędzy wyznawcami rożnych kościołów głównie pomiędzy katolikami, a ewangelikami.

Świdnicki Kościół Pokoju został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

2. Zajrzeć do gotyckiej katedry

Katedra św. Stanisława i św. Wacława to drugi zabytek sakralny, którego podczas zwiedzania Świdnicy nie można pominąć. Dumą kościoła jest najwyższa na Dolnym Śląsku wieża kościelna (licząca sobie 103 metry wysokości) oraz wnętrze, w którym kryje się wiele cennych dzieł sztuki. Barokowy ołtarz główny, gotycki ołtarz Zaśnięcia NMP oraz XV-wieczna kaplica Matki Bożej Świdnickiej (zwana też Kaplicą Marmurową) to tylko wybrane obiekty, którym warto się uważniej przyjrzeć.

Budowę kościoła w stylu gotyckim rozpoczęto w roku 1330. Budowa ciągnęła się przez długie lata, aby ostatecznie zakończyć się w 1546 roku. Katedra przechodziła rożne koleje losu, była przez pewien czas kościołem ewangelików, następnie znalazła się w rękach jezuitów. Po sekularyzacji przeprowadzone na ziemiach pruskich zamieniona została na magazyn zboża. W ostatnim czasie powróciła ponownie w ręce katolików i od 25 marca 2004 roku została katedrą diecezji świdnickiej.

3. Zobaczyć, jak dawniej wyglądało życie kupców

Jedną z ważniejszych atrakcji Świdnicy jest Muzeum Dawnego Kupiectwa, które przypomina o tym, że rozwój miasta był ściśle powiązany z rozwojem handlu. Jest to jedyne w Polsce muzem w którym gromadzone są pamiątki związane z kupiectwem.

Muzeum to mieści się w murach ratusza, a jego ekspozycja składa się głównie z dawnych wag i odważników. Ponadto na gości czekają takie atrakcje, jak makieta XVII-wiecznej Świdnicy,gotycka Sala Rajców, którą zdobią cenne malowidła z XVI stulecia. Pozostałymi eksponatami są dawne opakowania szklane i blaszane, stare kasy sklepowe, szyldy kupieckie oraz różne elementy wystroju dawnych sklepów i składów kupieckich.

4. Zjeść obiad w wieży ciśnień

Na liście świdnickich zabytków techniki pojawia się m.in. wieża ciśnień – ciekawa budowla z lat 70. XIX wieku, obecnie wykorzystywana jako obiekt noclegowy oraz restauracja Wieża. Co można tu zjeść? Klasyczną włoską pizzę, krem z pomidorów oraz świeże sałatki. Makaron z krewetkami, tatar, tiramisu – oto kolejne rarytasy, które można znaleźć w menu.

5. Odwiedzić rodzinny dom Manfreda von Richthofena

Dom rodzinny Manfreda von Richthofena jest zabytkiem, któremu sporo uwagi poświęcają miłośnicy historii. Dlaczego? Bo to miejsce przypomina o jednym z najlepszych niemieckich lotników, który wielką sławę zdobył podczas I wojny światowej. Zestrzelony w 1918 roku, stał się bohaterem dla wielu mieszkańców Świdnicy. W jego rodzinnym domu do 1945 roku istniało muzeum, w którym prezentowano pamiątki związane z asem myślistwa. Dziś o tej postaci przypomina już tylko płyta pamiątkowa, której warto poświęcić odrobinę uwagi.

6. Pospacerować śladem murali

Świdnickie murale robią wrażenie, a spacer ich śladem to wspaniała przygoda. Jakie dzieła ulicznej sztuki warto zobaczyć? Na liście najsłynniejszych prac znajdują się murale: Ireny Sendlerowej (na ulicy Dworcowej), Tomasza Stańki (na Placu Grunwaldzkim) oraz Anioła Łobuziaka (na ulicy Basztowej).

7. Zdobyć Śląski Olimp

Choć Ślęża (717,5 m n.p.m.) nie jest zbyt wysoka, wyprawa na jej szczyt każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń. Tajemnicze rzeźby kultowe, malownicze trasy piesze i widoki, które zapierają dech w piersi – wszystko to sprawia, że wycieczki po tym masywie są jedną z ciekawszych propozycji na spędzenie czasu w rejonie Świdnicy.

8. Odwiedzić zamek Książ

Zamek Książ jest jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce, a wizyta na jego terenie jest wyjątkową lekcją historii. Zamek Książ może się pochwalić średniowieczną wieżą, będącą pamiątką z czasów piastowskich, oraz barokowymi apartamentami i salonami, których powstanie ma związek z rozbudową przeprowadzoną przez Hochbergów. Nie brak tu również atrakcji dla tych, którzy interesują się wojennymi tajemnicami, oraz dla tych, których fascynują opowieści o ukrytych skarbach. Podziemia zamku wciąż zaskakują, warto zatem lepiej poznać ich dzieje.

9. Zwiedzić Wałbrzych

Wałbrzych jeszcze nie tak dawno był ważnym ośrodkiem górniczym. Dziś w jego gospodarce coraz ważniejsza staje się turystyka, czemu sprzyja bliskość Gór Wałbrzyskich oraz spora ilość zabytków. Palmiarnia, w której można odpocząć wśród egzotycznych roślin, Książański Park Krajobrazowy oraz malowniczy przełom Pełcznicy to tylko wybrane atrakcje, na jakie można tu postawić. Wałbrzych zachwyca również Muzeum Porcelany oraz Starą Kopalnią – nowoczesnym ośrodkiem wystawienniczo-edukacyjnym, który powstał na terenie dawnej kopalni węgla.

10. Odwiedzić obóz Gross-Rosen

Choć wizyta na terenie obozu Gross-Rosen nie należy do najłatwiejszych, warto odwiedzić to miejsce. To więźniowie tego obozu drążyli tunele pod zamkiem Książ, to oni budowali podziemne miasta w Górach Sowich. Dziś tereny nazistowskiego obozu służą jako muzeum, którego głównym zadaniem jest przypominanie o trudnych czasach II wojny światowej i ludzkich tragediach.

11. Odkryć uzdrowisko Świeradów

Świeradów-Zdrój to doskonały punkt wypadowy w Góry Wałbrzyskie oraz popularne uzdrowisko, do którego ze Świdnicy można dotrzeć w ciągu godziny. Co warto zobaczyć w tym kurorcie? Park Zdrojowy i pijalnię leczniczej wody, pochodzącą z lat 30. XX wieku. Warto też zwrócić uwagę na zabytkowe wille i pensjonaty, które do dziś służą gościom.

12. Poznać dzieje kolei

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej to kolejna atrakcja w rejonie Świdnicy, której warto poświęcić swój czas. Zabytkowa lokomotywownia, wagony i zabytkowe parowozy tworzą tu unikalną ekspozycję, która już dawno zdobyła uznanie wśród osób interesujących się zabytkami o industrialnym charakterze.

13. Zobaczyć pomnik Srajludka

W Świdnicy znajduje się dość nietypowy pomnik o swojsko brzmiącej nazwie „Srający Chłopek”. Pomnik przedstawia mężczyznę siedzącego ze ściągniętymi spodniami na drewnianej desce i najprawdopodobniej załatwiającego potrzebę fizjologiczną. Pomnik ten powstał w 1928 roku dla upamiętnienia uruchomienia wodociągów i kanalizacji w mieście. Ogłoszony był konkurs na zmianę nazwy, jednak zapadła decyzja aby nazwa pozostała. Pomnik znajduje się na obrzeżach miasta w pobliżu oczyszczalni ścieków.

 

Świdnica to pełne zabytków miasto, któremu trudno się oprzeć. Kto zajrzy na jego teren, ten odbędzie fascynującą podróż w czasie i odkryje piękno dawnej architektury. A ponieważ w najbliższej okolicy miasta również nie brakuje atrakcji, każdy turysta znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.

Świdnica – krótko historycznie

W miejscu dzisiejszego miasta odkryto osadę rybacką położoną na brzegami rzeki Bystrzycy przepływające przez miasto. Wiek tej osady określono na czasy 700 lat przed nasza erą.
Organizujące się w X wieku państwo Polan włączyło te tereny w swoje granice. Następnie tereny te weszły w skład Księstwa Wrocławskiego.

Pierwsze wzmianki pisemne dotyczące istniejącego drewnianego grodu pochodzą z roku 1267. Z roku 1280 pochodzi najstarsza pieczęć miejska.
Książęta wrocławscy nadali Świdnicy wiele przywilejów, przyspieszając w ten sposób rozwój miasta.
Przez 100 lat między rokiem 1291, a 1392 Świdnica pełniła rolę stolicy niezależnego księstwa świdnicko-jaworskiego. Pod koniec XIII wieku miasto otoczono murami wraz z całą architekturą obronną miasta.

W 1353 roku Świdnica dostała się w ręce królów czeskich. Kolejnymi sprawującymi władzę w mieście zostali w roku 1526 Habsburgowie.

Pierwsza wojna śląska sprawiła, że Świdnica wraz z całym Śląskiem znalazła się w Królestwie Prus. Dziwnym trafem pod pruskimi rządami miasto zaczęło podupadać co było dość dziwnym zjawiskiem na owe czasy, ponieważ tereny zajmowane przez Prusy, zazwyczaj zaczynały się bardzo dobrze rozwijać. Szybszy rozwój miasta nastąpił dopiero po roku 1871 i był związany z procesem jednoczenia Niemiec w granicach których znajdowała się Świdnica. Końcówka XIX i początek XX wieku to spore zmiany w Świdnicy. Miasto zaczęło nabierać znaczenia jak prężny ośrodek przemysłowy a rozwój urbanistyczny miasta już dawno i daleko wykroczył poza obrys murów starego miasta.

W 1945 roku Świdnica wraz z Dolnym Śląskiem wróciła w granice Polski.

Po więcej informacji o walorach turystycznych Świdnicy warto zajrzeć na oficjalną stronę miasta link

4.6/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić