Świeradów Zdrój – górskie atrakcje dla dzieci i dorosłych

Jeśli szukasz spokojnego miejsca na wypoczynek, które będzie blisko natury, a jednocześnie jest dobrze przygotowane na potrzeby turystów, na pewno jedna z wartych rozważenia destynacji to Świeradów-Zdrój. Atrakcje, noclegi, pomocne wskazówki – sprawdź, co czeka Cię w Górach Izerskich!

Świeradów-Zdrój to małe miasto uzdrowiskowe, które położone jest na Dolnym Śląsku – zaledwie rzut beretem od Jeleniej Góry, w samym sercu Gór Izerskich, tuż obok granicy z Czechami. Okolice są niezwykle malownicze, a mikroklimat i wszystkie dostępne tam prozdrowotne cuda natury (jak pokłady borowiny czy źródła wód mineralnych) sprawiają, że od setek lat jest to destynacja polecana tak dla turystów, jak i kuracjuszy – co ciekawe, pierwszy dom zdrojowy wybudowano w tych okolicach już w 1795 roku! 

Na pewno jednak nie będą nudzić się tam także osoby, które lubią aktywny wypoczynek. Znajdą wiele tras do pieszych, a także rowerowych wycieczek (o różnych stopniach trudności). Co konkretnie oferuje Świeradów-Zdrój? Atrakcje, które tam czekają, na pewno mile Cię zaskoczą – oto 5 powodów, dla których warto wybrać się w to miejsce!

Klimatyczne zabytki

Jak przystało na miasto uzdrowiskowe — przez niektórych nazywane wręcz „perłą uzdrowisk dolnośląskich” — znajdująca się tam zabudowa jest niezwykle klimatyczna i już sama w sobie wprowadza w stan relaksu. Spacer po Świeradowie-Zdroju i baczne przyglądanie się obecnym tam zabytkom są więc obowiązkowe!! Tym bardziej że wiele z nich znajduje się w rejestrze Narodowego Instytutu Dziedzictwa, jak np. urokliwe sanatorium „Szarotka” z 1990 r., pensjonat „Paprotka” czy Dom Zdrojowy z przepiękną drewnianą halą spacerową. 

Co ważne, miłośnicy górskich wycieczek na pewno powinni odwiedzić Schronisko na Stogu Izerskim, które „pracuje” dla turystów już od 1924 roku – jego wyjątkowy budynek jest charakterystyczny dla stylu śląsko-łużyckiego.

Świeradów-Zdrój – atrakcje zimowe

Fani białego szaleństwa również znajdą tam coś dla siebie. W Świeradowie-Zdroju atrakcją niewątpliwie są dobrze przygotowane stoki. Długość trasy zjazdowej największego z nich to aż 2500 m (trasa jest oświetlona, ratrakowana i dośnieżana). Co więcej, na jej szczyt kursuje nowoczesna kolej gondolowa — wjazd nią zajmuje 8 minut, a różnica poziomów pomiędzy dolną stacją a górną to aż 443 m. Na miejscu dostępna jest szkółka narciarska, więc spokojnie mogą wybrać się tam także początkujący sportowcy. Również ci nieposiadający swojego sprzętu – na miejscu jest wypożyczalnia.

Co istotne, w okolicach jest też wiele tras do narciarstwa biegowego – z doborem odpowiedniej dla siebie dyscypliny sportów zimowych nikt nie powinien mieć problemu!

Kolejka atrakcją także latem

Kolej kursuje także latem! Przewozi wtedy turystów, którzy chcąc podziwiać widok na okolice z nieco innej perspektywy lub zamierzają rozpocząć pieszą bądź rowerową wycieczkę – na miejscu można wypożyczyć także rowery (w trosce o bezpieczeństwo, do każdego dostaje się kask gratis!). A jeśli emocji wciąż będzie za mało, atrakcją godną polecenia jest tor saneczkowy, który znajduje się przy dolnej stacji kolejki – ma 720 m i jest czynny cały rok. Skok adrenaliny podczas zjazdu gwarantowany! 

Czarci Młyn

Niewątpliwie będzie to jedna z tych atrakcji w Świeradowie-Zdroju, która zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Czarci Młyn powstał około 1890 roku i pracuje do dziś. Zachowano jednak wyposażenie z czasów jego budowy, będące obecnie wyjątkowymi eksponatami. Dookoła są też ogrody pełne licznych okazów roślin oraz… strzegący budynku lew – legenda głosi, że dotknięcie jego głowy pomaga ustrzec przed mieszkającym w młynie Czartem!

Młyn jest otwarty codziennie, a podczas jego zwiedzania można m.in. poznać tajniki wypiekania pieczywa, nauczyć się robienia ciasta oraz ubijania masła. Wejście to koszt kilkunastu zł. 

Atrakcje na miarę XXI wieku

Żeby nie było – Świeradów-Zdrój zachował wyjątkowy, uroczy klimat niemalże z poprzedniej epoki, jednocześnie zapewniając standardy na miarę XXI wieku. Widać to m.in. po znajdujących się tam hotelach. Przykładem jest 3-gwiazdkowy Interferie Aquapark Sport Hotel Malachit – mowa o nim m.in. dlatego, że znajdziemy tam naprawdę duży aquapark (baseny, zjeżdżalnie, jacuzzi, masaże wodne, strefa saun, słoneczna łąka itd.). Co więcej, w Świeradowie-Zdroju znajduje się też wiele hoteli ze SPA w górach, jak np. Hotel Buczyński **** Medical & Spa czy Krasicki Resort & SPA***. 

Rabaty na noclegi we wszystkich wymienionych tu miejscach (i wielu innych) można znaleźć na portalu Travelist, w wyszukiwarce noclegów  – zniżki na pobyt w Świeradowie-Zdroju sięgają nawet blisko 40%. Warto odłożyć tę część budżetu i wykorzystać ją na opisane wcześniej atrakcje – bo Świeradów-Zdrój choć niewielki, zapewnia ich naprawdę sporo!

4.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić