17 Fascynujących Atrakcji na Dolnym Śląsku 🗺️

fotografia – Pixabay

Dolny Śląsk to część historycznej krainy Śląska, której stolicą jest Wrocław. Ze względu na warunki naturalne oraz zabytkowe obiekty przyciąga mnóstwo turystów z całego kraju i nie tylko. Jest to wyjątkowo zróżnicowany obszar, gdzie każdy może znaleźć coś, co będzie go interesowało.

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? Dowiedz się co warto zobaczyć i gdzie jechać na weekend na Dolnym Śląsku!

1. Zamek Książ

Zamek Książ w Wałbrzychu to jeden z największych zamków w Polsce i budowla kojarzona przede wszystkim z rodem Hochbergów, a przede wszystkim z księżniczką Daisy, która żyła tutaj na przełomie XIX i XX wieku. Na zamku podczas drugiej wojny światowej budowano kwaterę dla Adolfa Hitlera, dlatego jest to wielka atrakcja dla miłośników historii. Możliwe jest zwiedzanie pięknie urządzonych komnat, w których bywał osobiście Winston Churchill, jak i podziemi tworzonych na potrzeby drugiej wojny światowej.

Zamek otoczony jest pięknym parkiem, na terenie którego znajduje się również oranżeria i kawiarnia.

Z budowlą tą wiąże się mnóstwo legend, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. Niektórzy wciąż wierzą, że na jej terenie znajduje się siedmiometrowy sznur pereł należący kiedyś do księżniczki Daisy, a także inne skarby. W związku z tym odbywają się tutaj baśniowe wycieczki dla dzieci, które pobudzają ich wyobraźnię i przedstawiają historię zamku w niezwykły sposób.

2. Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra została wzniesiona w drugiej połowie XVIII wieku i miała stanowić zabezpieczenie militarne Śląska. Dziś jest udostępniona zwiedzającym i odbywają się tutaj regularnie liczne eventy historyczne i kulturalne. Wycieczka po twierdzy przenosi turystów w czasy zbrojnych najazdów i pozwala wyobrazić sobie ich skalę.

3. Wrocław

Wrocław nie bez powodu nazywany jest jednym z najpiękniejszych miast polskich. Wąskie uliczki okalane przez zabytkową zabudowę czy możliwość odwiedzenia Muzeum Narodowego, Ogrodu Zoologicznego, urokliwej starówki ze słynnym Wrocławskim rynkiem i wielu innych atrakcji przyciąga tysiące turystów każdego roku.

To tutaj znajduje się również słynna Panorama Racławicka przedstawiająca wygraną bitwę pod Racławicami z okresu powstania kościuszkowskiego, którą współtworzył Wojciech Kossak.

Jako miasto turystyczne jest to również miejscowość, w której nie brakuje ciekawych wydarzeń kulturalnych, restauracji serwujących potrawy z całego świata, pubów, kawiarni i wielu muzeów. Miłośnicy architektury zachwycą się zabytkowymi obiektami reprezentującymi style architektoniczne typowe dla różnych epok.

4. Kłodzko

Kłodzko to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Wielbiciele historii i militariów z pewnością chętnie odwiedzą Twierdzę Kłodzko wybudowaną na przełomie XVII i XVIII wieku, a z kolei rodziny z dziećmi mogą odwiedzić tutejszy Minieuroland, w którym znajdują się miniatury znanych polskich budowli. To doskonała okazja, aby zrobić sobie kreatywne zdjęcia pamiątkowe i przyjrzeć się z bliska detalom ważnych obiektów. Pod miastem znajduje się również Podziemna Trasa Turystyczna, której początki datuje się na XIII wiek.

5. Sztolnie Walimskie

Kompleks Riese był jednym z najbardziej enigmatycznych projektów nazistowskich w historii. Sieć tuneli podziemnych w Górach Sowich do dziś nie został kompletnie zbadany, a naukowcy spierają się w kwestii jego planowanego przeznaczenia. Pewne jest to, że to właśnie tutaj miała znajdować się jedna z głównych kwater Adolfa Hitlera, a sam kompleks obejmuje chociażby Zamek Książ, czy też Sztolmie Walimskie – kompleks ten do dzisiaj pobudza wyobraźnię historyków i artystów, a w związku z tym stał się miejscem akcji wielu powieści i filmów.

6. Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka znajdują się w niewielkiej miejscowości Wieściszowice i stanowią wielką atrakcję turystyczną ze względu na swoja unikatową urodę. Można do ich dotrzeć leśnymi szlakami zwiedzając Rudawski Park Krajobrazowy. Na turystów czekają tutaj malownicze jeziorka o różnych kolorach, które są zależne od ich składu chemicznego. Miejsce to warto odwiedzić szczególnie w okresie letnim i wiosennym.

7. Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych to miejsce idealne dla tych, którzy cenią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Unikalna budowa tego miejsca wynika z nagromadzenia oryginalnych formacji skalnych i kamiennych labiryntów, ale na miejscu nie brakuje również rzadkich roślin i gatunków zwierząt. Znajduje się tutaj piękny labirynt Błędne Skały, do którego wiedzie kilka szlaków turystycznych.

8. Jelenia Góra

Jelenia Góra jest miastem, które warto odwiedzić z kilku powodów. Jednym z nich jest Karkonoski Park Narodowy zachwycający swoją fauną i florą, a tym samym imponującymi krajobrazami. Znajdują się tutaj również ruiny zamku Chojnik, który został wybudowany na przełomie XV i XVI wieku, oraz Wodospad Szklarki, a w razie niepogody czas można spędzić w Termach Cieplickich.

9. Zamek Bolków

Zamek Bolków znajduje się w Bolkowie na Zamkowym Wzgórzu. Pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi z XIII wieku,  a jego najbardziej charakterystycznym elementem jest wieża z dziobem. Obecnie zamek jest udostępniony zwiedzającym, a na jego terenie regularnie odbywają się cykliczne imprezy takie, jak Castle Party czy Festiwal Podróżników Trzy Żywioły.

10. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku znajduje się w malowniczej scenerii i daje turystom okazję zobaczenia, jak wyglądało wydobycie złota w XVIII, XIX i XX wieku. Pod ziemią znajduje się wystawa ukazująca historię górnictwa złota, a także stare mapy i narzędzia górnicze. Zwiedzanie jest przystosowane do turystów w różnym wieku, a dzieci z pewnością będą zachwycone mogąc zobaczyć sztabki złota ukryte pod ziemią. Przewodnicy barwnie opowiadają o wydobywaniu złotego kruszca na przestrzeni lat i zachęcają do zainteresowania się tym tematem.

11. Karpacz

Karpacz to miasto położone w Sudetach Zachodnich, dlatego nie ma się co dziwić, że panuje tutaj iście górski klimat.

Wielką atrakcją dla turystów lubiących aktywny wypoczynek jest Śnieżka, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, a także Świątynia Wang będąca unikatowym zabytkiem kultury skandynawskiej na terenie Polski. W mieście nie brakuje również atrakcji kulturalnych takich, jak nietuzinkowe Muzeum Zabawek, w którym zgromadzono zabawki z różnych epok i różnych części świata, czy też Muzeum Sportu i Turystyki.

12. Zamek Czocha

Zamek Czocha to ogromny zamek graniczny, którego budowę rozpoczęto w pierwszej połowie XIII wieku. Średniowiecze było jego złotym okresem, ale na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniał właścicieli. Działania wojenne podczas drugiej wojny światowej doprowadziły do rabunków na szeroką skalę. Wielu historyków uważa, że podczas wojny zamek ten stał się siedzibą dla szyfrantów niemieckiego wywiadu. Dziś chętnie odwiedzają go wielbiciele architektury średniowiecznej, tym bardziej że zamek wciąż świetnie się prezentuje.


⇒ Więcej zobacz więcej wspaniałych zamków na Dolnym Śląsku


13. Zagórze Śląskie

Zagórze Śląskie to wieś znajdująca się w powiecie wałbrzyskim. Jej historia jest ściśle związana z zamkiem Grodno, a już w średniowieczu u jego podnóża znajdował się folwark. Dziś miejscowość ta odwiedzana jest ze względu na zabytki, do których należą między innymi zespół pałacowy z XIX wieku i kościół pod wezwaniem św. Krzyża z przełomu XV i XVI wieku. Największą atrakcją w okolicy do dziś pozostaje zamek Grodno znajdujący się na szczycie góry Choina. Historycy zakładają, że został wzniesiony z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego, Bolka I, na przełomie XIII i XIV wieku.

14. Góra Ślęża

Góra Ślęża to najwyższy szczyt Masywu Ślęży wznoszący się na ponad 717 metrów nad poziomem morza. Turyści wybierają się na szczyt nie tylko ze względu na piękne widoki (warto wejść na wieżę widokową) i możliwość spędzenia czasu aktywnie. Liczne szlaki turystyczne wiodą między innymi do Świdnicy, Kiełczyna, Ostrej Góry czy Cierniowej Kopy.

15. Stawy Milickie

Stawy Milickie to ogromny obszar wypełniony przez stawy rybne, który znajduje się w okolicach Milicza i Żmiogrodu. Stawy te zostały założone przez Zakon Cysterski w XIII wieku, a ich łączna powierzchnia wynosi około 77 km2 (jest ich ponad 285). Jest to dziś największy w Europie ośrodek hodowli karpia, ale również jeden z najcenniejszych ośrodków ornitologicznych na całym kontynencie. Żyje tutaj niemal trzysta gatunków ptaków takich, jak orliki krzykliwe, żurawie, łabędzie nieme czy bieliki. Jest to miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku miasta i napawać się kontaktem z przyrodą.

16. Międzygórze

Międzygórze to wieś znajdująca się w powiecie kłodzkim. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XVI wieku, kiedy założono tutaj osiedla dla węglarzy i drwali. Obecnie w miejscowości oraz jej okolicach znajduje się kilka obiektów wpisanych do rejestru zabytków, które przyciągają turystów. Jednym z nich jest historyczny układ urbanistyczny typowy dla XVI wieku i lat późniejszych. Warto zobaczyć drewniany kościół pw. Józefa Oblubieńca, w którym znajduje się barokowe wnętrze. Międzygórze jest również znanym ośrodkiem wypoczynkowym, w którym nie brakuje pensjonatów, wyciągów narciarskich i innych atrakcji cenionych zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim.

17. Kraina Wygasłych Wulkanów

Kraina Wygasłych Wulkanów ma aż 1300 kilometrów kwadratowych i znajduje się na terenie czternastu gmin. Znajduje się w Górach Kaczawskich i przyciąga miłośników geologii, a także turystów chcących zobaczyć unikatowe ukształtowanie terenu. Najwyższym wygasłym wulkanem na Dolnym Śląsku jest Ostrzyca, zwana również Śląską Fudżijamą, która wznosi się na ponad 500 metrów nad poziomem morza i stanowi naturalny punkt widokowy. Góry te zachwycają również unikatową roślinnością, a duża ilość szlaków sprawia, że można je eksplorować na wiele sposobów.

4.2/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić