Atrakcje Złoty Potok 🗺️ Co warto zobaczyć w okolicy ?

staw
foto – Wikipedia

Złoty Potok to mała miejscowość, znajdująca się w obrębie Jury Krakowsko-Częstochowskiej na terenie województwa śląskiego. Niezwykle atrakcyjna turystycznie osada była niegdyś zamieszkiwana przez wybitnego, polskiego pisarza epoki romantyzmu: Zygmunta Krasińskiego.

Dziś Złoty Potok chętnie odwiedzany jest przez podróżników zwiedzających południową część Polski, a niewątpliwą zaletą miejscowości jest mnóstwo atrakcji położonych w jej okolicach.

1. Rezerwat przyrody “Parkowe”

Rezerwat przyrody “Parkowe” położony jest na pograniczu dwóch miejscowości: Złotego Potoku i Siedlca. Zajmuje obszar 230 hektarów i obejmuje najpiękniejsze fragmenty doliny rzeki Wiercicy. Spacerując po rezerwacie można zobaczyć liczne ostańce i formy skalne, takie jak Brama Twardowskiego, Diabelskie Mosty i Skała z Krzyżem.

atrakcje złoty potok - święto pstrąga
źródło: slaskie.travel

2. Źródła Elżbiety i Zygmunta

Dojście do dwóch słynnych źródełek jest częścią każdej wyprawy po rezerwacie “Parkowe”. Ich nazwy pochodzą od imion pisarza Zygmunta Krasińskiego oraz jego córki – Elżbiety. Wody, które wypływają z obu źródełek, charakteryzują się wysokim stężeniem pierwiastków i minerałów, są krystaliczne czyste, a po kilkunastu metrach łączą się w jeden, wartki strumień. Do źródeł Zygmunta i Elżbiety dotrzeć można niezwykle interesującą ścieżką przyrodniczą “Złota kraina pstrąga”, przy której umieszczone zostały tablice dydaktyczne oraz miejsca do odpoczynku.

3. Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego

Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku mieści się w zabytkowym, klasycystycznym pałacu z XIX wieku. Najważniejszą częścią wystawy są eksponaty związane z życiem i twórczością poety, na którego cześć nazwane zostało muzeum. W dworku podziwiać można także oryginalne, dziewiętnastowieczne wyposażenie: meble, przedmioty codziennego użytku oraz liczne dzieła sztuki.



4. Pałac Raczyńskich

Piękny, klasycystyczny Pałac Raczyńskich wybudowany został na początku XIX wieku w miejscu jeszcze wcześniejszego, zniszczonego dworu obronnego. Jego pierwszym właścicielem był Wincenty Krasiński – ojciec poety Zygmunta Krasińskiego i wybitny generał wojskowy, który nabył i odbudował posiadłość. Z biegiem lat majątek wszedł w posiadanie rodziny Raczyńskich, która pozostawiła po sobie piękny zespół parkowo-pałacowy. Choć sam budynek, ze względu na zły stan techniczny, nie jest udostępniony do zwiedzania, turyści chętnie przechadzają się po malowniczych ogrodach. Park ma powierzchnię około 40 hektarów, a na jego terenie znajduje się m.in. pomnik przyrody “Dąb Dziad”, który liczy około 600 lat.

5. Rezerwat przyrody “Ostrężnik”

Tuż przy granicy rezerwatu “Parkowe” położony jest jurajski rezerwat “Ostrężnik”. Ma powierzchnię zaledwie 4 hektarów i w całości objęty jest programem Natura 2000, którego celem jest ochrona siedlisk i miejsc lęgowych rzadkich gatunków ptaków. Na terenie rezerwatu podziwiać można wspaniałe lasy bukowe oraz ruiny średniowiecznego (prawdopodobnie powstałego w XIV wieku) Zamku Ostrężnik. Przez ochronny rezerwat przechodzą liczne trasy i oznakowane szlaki turystyczne, w tym ścieżka dydaktyczna “Tropem Tajemnic”, przy której umiejscowiono tablice edukacyjne.

6. Pustynia Siedlecka

Podczas pobytu w Złotym Potoku warto wybrać się do nieodległej miejscowości Siedlec, którego atrakcją są piaszczyste tereny Pustyni Siedleckiej. Ten duży, 25-hektarowy teren znany jest szczególnie miłośnikom aktywnego wypoczynku: odbywają się tu biegi, rajdy konne oraz wycieczki motorowe. Dużą atrakcją Pustyni Siedleckiej jest “Oaza” – niewielkie oczko wodne, dookoła którego posadzono wiele gatunków roślin, a także punkt widokowy, zlokalizowany na jednej z najwyższych siedleckich wydm.

7. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd

Złoty Potok położony jest na terenie malowniczego Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Cały obszar parku ma powierzchnię ponad 600 kilometrów kwadratowych, a jego charakterystyczną cechą są występujące tutaj formy skalne.

Niegdyś wysokie formacje wapienne stanowiły idealne miejsce do budowania zamków i grodzisk obronnych – do dziś w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd podziwiać można wiele pozostałości po średniowiecznych warowniach, takich jak Zamek Ogrodzieniec, Zamek w Rabsztynie czy Zamek w Bydlinie. Najpiękniejsze widoki rozciągają się w Góry Janowskiego (516m n.p.m.), która stanowi najwyższe wzniesienie całej Wyżyny Krakowsko-Częstochowkiej.

Przez teren parku przechodzą liczne ścieżki piesze i rowerowe, wydzielone zostały tu również specjalne trasy wspinaczkowe oraz miejsca do uprawiania sportów motorowych i konnych.

8. Park Rozrywki w Ogrodzieńcu

Niespełna 35 kilometrów od Złotego Potoku znajduje się wspaniała atrakcja dla dzieci i dorosłych – Zamek Ogrodzieniec w miejscowości Podzamcze. Ruiny średniowiecznej warowni udostępnione są dla zwiedzających, a na pięknych, rozległych błoniach odbywają się liczne imprezy cykliczne, takie jak jarmarki, pokazy i zawody rycerskie i koncerty. Dużą atrakcją dla najmłodszych jest pobliski Park Rozrywki, w którym umiejscowione zostały m.in. karuzele i huśtawki, dmuchane budowle dla dzieci, parki linowe, Dom Legend i Strachów, Park Miniatur, tor saneczkowy oraz unikalny Park Doświadczeń Fizycznych.

9. Zalew Porajski

Zwiedzając Złoty Potok latem warto wybrać się nad Zalew Porajski, który położony jest około 30 kilometrów od miejscowości. Ten duży zbiornik zaporowy utworzony został w 1978 roku na rzece Warcie, a obecnie stanowi ważną, letnią atrakcję turystyczną regionu. Dookoła Zalewu Porajskiego rozciąga się malownicza trasa, którą przemierzać można pieszo lub rowerowo. Jezioro chętnie odwiedzane jest przez miłośników aktywnego wypoczynku i uprawiania różnych sportów wodnych: kajakarstwa, wędkarstwa i żeglarstwa.

10. Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach

W Żarkach (około 12km od Złotego Potoku) znajduje się Muzeum Dawnych Rzemiosł – wspaniała, interaktywna wystawa, która zaciekawi nawet najmłodszych turystów. Ekspozycja umiejscowiona została w zabytkowym Starym Młynie i obejmuje zabytki związane z piekarstwem, szewstwem, młynarstwem, kołodziejstwem i bednarstwem. Na najmłodszych czeka specjalna trasa, która łączy w sobie elementy edukacji i zabawy. Dużym atutem tego miejsca jest możliwość spróbowania swoich sił w niektórych, prostych pracach, dawniej stanowiących fundament tutejszej społeczności i gospodarki.

11. Częstochowa

Najbardziej znanym i największym miastem w okolicach Złotego Potoku (około 30km odległości) jest Częstochowa – niezwykle ważny ośrodek katolicki w kraju, a także miejscowość o ogromnych walorach kulturowych i turystycznych. W Częstochowie warto odwiedzić wspaniały Klasztor na Jasnej Górze, Muzeum Częstochowskie umiejscowione w Ratuszu Miejskim, Miejską Galerię Sztuki oraz unikalne Muzeum Produkcji Zapałek. W samym mieście znajduje się wiele atrakcji dla dzieci i zadbanych, zielonych terenów, takich jak Park Korzonek, Rezerwat Sokole Góry i Park Wypoczynkowy “Lisieniec”.

12. Pstrągi ze Złotego Potoku

Największym przysmakiem Złotego Potoku są pstrągi, które od pokoleń wyławiane są z tutejszych stawów hodowlanych. Najsmaczniejsze, świeże ryby zjeść można w kameralnych smażalniach, położonych w okolicach zbiorników wodnych. Wśród turystów doskonałymi opiniami cieszą się: Pstrągarnia, Jurajskie Pstrągi u Lidzi oraz Jurajskie Klimaty Na Grobli. Wszystkie obiekty oferują również smaczne dania obiadowe oraz szybkie przekąski dla dzieci.

4.7/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić