Góry Złote – Informacje i Ciekawostki

góry złote
foto – Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50077054

Góry Złote to pasmo górskie w Sudetach Wschodnich, położone na pograniczu Polski i Czech. Na ogromnym terenie znajduje się wiele atrakcji turystycznych: zabytkowe kopalne, średniowieczne zamki, urokliwe miasteczka i niewielkie uzdrowiska, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród podróżujących z całej Polski.

1. Najwyższym szczytem Gór Złotych jest Smrek (1127m n.p.m.). Góra położona jest na terenie Czech, zaledwie kilka kilometrów od granicy polsko-czeskiej. Ciekawostką jest, że jest to jeden z najbardziej płaskich szczytów w całych Sudetach. Choć przez jego wierzchołek nie przebiega żadna trasa turystyczna, nieco niżej (około 100m pod szczytem) dotrzeć można dzięki pieszemu, oznaczonego kolorem czerwonym, szlakowi.

2. Najwyższym wznesieniem Gór Złotych na terenie Polski jest Postawna – góra o wysokości 1117m n.p.m. Według niektórych podań Postawna zaliczana jest jednak do terenu Gór Bialskich (które uznawane są za część Gór Złotych lub za osobne pasmo górskie).

3. Od XIII wieku na terenie Gór Złotych wydobywano różne surowce naturalne: złoto, arsen, marmur i bazalt.

4. Jedną z atrakcji Gór Złotych jest Jaskinia Radochowska, która położona jest u podstawy góry Bzowiec. Do Jaskini Radochowskiej dostać się można niebieskim szlakiem z Radochowa lub niebieskim szlakiem z Lądka Zdroju. Grota ma długość 265 metrów i jest udostępniana do zwiedzania przez turystów.

5. W Złotym Stoku znajduje się najstarsza kopalnia złota w Polsce. Obecnie miejsce to przeobrażone zostało w Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, które uznawane jest za jedną z największych atrakcji całego regionu. Przez kopalnię w Złotym Stoku przebiega malownicza trasa, na której zobaczyć można m.in. ogromny, podziemny wodospad oraz wziąć udział w warsztatach płukania złota.

6. Cierniak (góra o wysokości niecałych 600m n.p.m.) od ponad 150 lat stanowi miejsce zamieszkania pustelników. Na Cierniaku położona jest niewielka, malownicza kaplica z połowy XIX wieku.

7. Jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na terenie Gór Złotych jest Lądek-Zdrój: słynny kurort uzdrowiskowy, w którym leczone są schorzenia ortopedyczne, reumatologiczne i neurologiczne. W miasteczku znajduje się przepiękny Park Zdrojowy im. Jana Pawła II, ogromne arboretum oraz dobrze rozwinięta baza narciarska i rekreacyjna.

8. Góra Trojak to popularny cel wycieczek miłośników wspinaczki. Masyw słynie z licznych, fantazyjnych formacji skalnych, na których wytoczono około 80 tras wspinaczkowych. W pobliżu znajdują się również Stołowe Skały, które razem ze skałkami na Trojaku tworzą obszar zwany “Lądeckimi Skałami”.

9. Na szczycie Karpiaka na wysokości 782m n.p.m. znajdują się pozostałości po średniowiecznym zamku, który powstał najprawdopodobniej na początki XIV wieku.

10. Góry Złote leżą na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Łącznie park obejmuje tereny górskie o powierzchni niemal 29 hektarów. Na terenie całego obszaru ochronnego występują gęste lasy świerkowe, a także wiele chronionych gatunków roślin naczyniowych.

11. Najpopularniejszą czeską miejscowością w Górach Złotych jest Javornik – turystyczne uzdrowisko, które położone jest niedaleko granicy polsko-czeskiej. W samym sercu malowniczego miasteczka znajduje się przepiękny Zamek Vrych, w którym obecnie mieści się ekspozycja muzealna.

12. Wyjątkowa atrakcja, na pograniczu Gór Złotych i Masywu Śnieżnika, znajduje się w niewielkiej miejscowości Kletno. W tutejszym Muzeum Ziemi zobaczyć można m.in. kości dinozaurów, skamieliny, minerały, skamieniałe gniazda wraz z jajami pradawnych gadów, a także unikalne odciski dinozaurów, które pozyskane zostały z rejonu Gór Świętokrzyskich.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić