Kłodzko – miasto które dużym historycznym fuksem znalazło się w Polsce. Od samego początku swojego istnienia związane było z Czechami. Dynastia czeskich Przemyślidów w czasach schyłkowych pierwszego tysiąclecia, aż po następne wieki, sprawowała władzę na tych ziemiach. Miejsce na którym położone jest Kłodzko było strategicznym punktem dającym dominację nad Kotliną Kłodzką. Położenie miasta u podnóża Gór Bardzkich było idealnym miejscem na wzniesienie grodu. Tak też się stało.
Największym i najważniejszym zabytkiem jest twierdza. Ze względu na uznawanie miasta przez długie lata jako miasta-twierdzy, utrudniony był inny jego rozwój. Życie w mieście podporządkowane było w dużej mierze obsłudze twierdzy.
Pod miastem znajduje się cały ciąg kilkukondygnacyjnych piwnic i magazynów. Odkryty został przypadkiem. Niekonserwowane i nieremontowane podziemia doprowadziły do osuwania i zapadania się kamienic, które odsłoniły podziemne korytarze. Dziś część podziemnych labiryntów została odrestaurowana i poprowadzony został podziemny szlak wycieczkowy.
Samo miasto ze swoją zabudową stylowymi kamieniczkami i kościołami sprawia bardzo specyficzny klimat nad którym dominują budowle wchodzące w skład zabudowań fortecznych.
Układ urbanistyczny miasta w jego starej części został niemal w całości pozostawiony bez zmian od czasów średniowiecza, dokładając tym samym dodatkowej atrakcyjności miastu.
Kłodzko – Największe atrakcje w okolicy
1. Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Znajduje się na terenie dawnego barokowego konwiktu jezuickiego z przełomu XVII i XVIII w. Wśród kolekcji na największą uwagę zasługują zbiory cyny, numizmatów, zegarów śląskich oraz szkła artystycznego. Można też zapoznać się z wielowiekową historią Kłodzka.
2. Podziemna Trasa Turystyczna
Tworzą ją rozciągające się pod starówką piwnice mieszczańskie. Do zwiedzania udostępniona jest trasa o długości ok. 600 m. Podczas zwiedzania można zobaczyć eksponaty odnoszące się do dawnego życia w mieście i zawodów, jakie wykonywali jego mieszkańcy. Atrakcje stanowi odtworzona katownia, więzienie czy skład amunicji.
3. Rynek
Jego najważniejszym elementem jest ratusz z XIX w., z zegarem, który podtrzymuje lew z herbu Kłodzka. Ozdobę stanowi studnia miejska z przełomu XVII i XVIII w., a także wotywna figura Matki Bożej, która nawiązuje do pożaru z 1676 r. i epidemii dżumy z 1680 r. Atrakcję stanowi również pręgierz miejski.
→ Gdzie można dobrze zjeść w Kłodzku ? Zobacz najlepsze restauracje w Kłodzku
4. Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko znajduje się na Górze Zamkowej, w miejscu wczesnośredniowiecznego grodu. Podczas zwiedzania górnej części twierdzy można podziwiać panoramę okolicy z bastionów. Korytarze kontrminowe obejmują podziemny labirynt o długości 1 km. Dla tych, którzy pragną poznać wszystkie zakamarki obiektu, przeznaczona jest opcja „Twierdza Kłodzko poza szlakiem”. W ofercie znajduje się również nocne zwiedzanie.
5. Minieuroland
Minieurolandzie znaleźć można ponad 40 makiet przedstawiających budowle z Dolnego Śląska i Ziemi Kłodzkiej a także z Europy i świata. Wykonane są, poza kilkoma przypadkami, w skali 1:25. Można zobaczyć m.in. wieżę Eiffela, Twierdzę Kłodzko czy fontannę Di Trevi.
6. Most gotycki
Powstał w XIII lub XIV w. Był wielokrotnie odbudowywany i wzmacniany. Obecnie zbudowany jest z kamienia, częściowo ciosanego oraz z cegły. Ma ok. 53 m długości i ok. 6 m szerokości. Łączy brzegi Młynówki. Jego wyjątkową ozdobą jest 6 figur wotywnych. Z mostu widać część dawnych murów obronnych miasta.
7. Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze
Ma wysokość 34,5 m, a żeby dostać się na jej szczyt należy pokonać 160 stopni. Z góry rozciąga się widok na panoramę Gór Bardzkich, Gór Orlickich i Masywu Śnieżnika. Sama Kłodzka Góra jest drugim co do wielkości szczytem Gór Bardzkich.
8. Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku.
Czym wyróżnia się ta twierdza?
Rozmiarami, dzięki którym jest największą twierdzą górską w Europie, oraz położeniem na styku Gór Bardzkich i Sowich. W jej skład wchodzi kilka fortów, w tym Fort Ostróg oraz Fort Donjon, będący centralnym punktem twierdzy i główną atrakcją turystyczną.
Można go zwiedzać w towarzystwie przewodnika przebranego za pruskiego wojaka, który w ciekawy sposób opowiada o historii twierdzy i warunkach życia w jej murach.
Z Kłodzka do Twierdzy jest około 20 kilometrów.
9. Spływy Nysą Kłodzką
Kto chce się nacieszyć górską scenerią, a przy okazji chce spróbować swych sił w spływach kajakowych, ten z pewnością doceni walory Nysy Kłodzkiej – rzeki, której przełomowy odcinek stał się jedną z najważniejszych atrakcji w Górach Bardzkich jak zaliczany jest do najlepszych spływów w Polsce. Na odcinku od Młynowa do Barda rzeka zachwyca, a jej pięknem można się cieszyć m.in. podczas spływów. Najbogatszą ofertą takich wycieczek przyciąga Bardo, w którym nie brak firm zajmujących się raftingiem i organizacją spływów pontonowych.
10. Karczma Stary Młyn
Karczma położone jest jakieś 500 metrów od rynku. Oferuje popularne dania, jak również potrawy kuchni regionalnej. Wśród specjalności lokalu znajdują się m.in. pstrąg kłodzki, zupa sudecka czy słynny placek po węgiersku.
11. Restauracja Korona
Swoim wystrojem nawiązuje do wnętrza XIX-wiecznej chaty. W menu znaleźć można barszcz z uszkami z leśnych grzybów, gulasz wołowy z kociołka, pstrąga kłodzkiego, smażony ser, placki ziemniaczane z sosem kurkowym czy chłopski półmisek.
12. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Początki jego budowy sięgają XIV w., a wykończenie obiektu trwało aż do połowy XVI w. Wewnątrz na uwagę zasługują malowidła ścienne w kaplicy św. Jakuba z początku XVI w., bogato zdobione ołtarz i kaplice, nagrobek Arnošta z Pardubic z XIV w., figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1450 r. czy figura Madonny z czyżykiem z 1400 r.
13. Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej
Znajduje się na Wyspie Piasek, położonej między Nysą Kłodzką i Młynówką. We wnętrzu zobaczyć można malowidła przedstawiające sceny z tajemnic różańcowych, XIX-wieczne ołtarze i kaplice boczne, figury z ok. 1700 r. i prospekt organowy w stylu baroku dojrzałego.
14. Wieża widokowa Suszynka w Suszynie
Ma wysokość 27 m i powstała na wzniesieniu o wysokości 469,2 m n.p.m. Na wysokości 22 m znajduje się platforma widokowa. By się do niej dostać należy pokonać 140 schodów. Z góry można podziwiać m.in. Góry Stołowe, Górę św. Anny, Góry Bardzkie, Góry Orlickie, Góry Sowie, Góry Złote czy Masyw Śnieżnika.
15. Pałac w Gorzanowie
Powstał w XVI w., a w w XVII w. został przebudowany w stylu barokowym przez hrabiego von Herbersteina. Obecnie trwają prace remontowe, ale pałac udostępniany jest do zwiedzania. Można również skorzystać z noclegu w pokojach gościnnych.
16. Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju
Stanowi centralny punkt miasta, Wśród budowli znajdujących się na jego terenie wymienić można muszlę koncertową, Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej i Zakład Przyrodoleczniczy. W centrum znajduje się kolorowa fontanna z pokazami muzycznymi. W Pijalni Wód Mineralnych można spróbować wody leczniczej Wielka Pieniawa.
17. Dworek im. Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju
Powstał w 1802 r. Podczas odwiedzin poznać można historię obiektu i pobytu w tym miejscu Chopina, a także zobaczyć salę, w której w 1826 r. koncertował ten wielki pianista. Warto również wybrać się na jeden z odbywających się w tym miejscu koncertów.
⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie dolnośląskim 🗺️
18. Pak Zdrojowy w Dusznikach-Zdroju
Na jego terenie znajduje się wspomniany Dworek im. Chopina. W XIX-wiecznej Pijalni Wód Mineralnych można się napić wody z ujęcia Pieniawa Chopina czy Jan Kazimierz. Ozdobę parku stanowi kolorowa fontanna, a wśród drzew znajduje się 6 pomników przyrody. Warto wybrać się do ogrodu fenologicznego, w którym rośliny podzielone są pod względem kwitnienia na cztery pory roku.
19. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Dusznicki młyn papierniczy sprzed 1562 r. jest jedynym takim zabytkiem w Polsce. Zbiory muzeum obejmują arkusze z filigranami wytwarzanymi od XVI do XXI w., urządzenia do badania właściwości papierów i wyrobów papierowych z I poł. XX w., a także formy czerpalne, historyczne dokumenty czy dawne banknoty i papiery wartościowe. Dodatkową atrakcję stanowią warsztaty czerpania papieru.
20. Farma Waliszów – Wiejskie Zoo
Daje możliwość obcowania ze zwierzętami, takimi jak konie, kozy, krowy, papugi czy króliki. Można je nakarmić, pogłaskać czy przytulić się do nich. W ofercie znajdują się też warsztaty z koniem czy możliwość zorganizowania ogniska.
21. Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej
Mieści się w XIX-wiecznym kościele ewangelickim i dawnej szkole parafialnej. W ramach wystaw prezentowane są sposoby rozniecania ognia i przedmioty temu służące czy kolekcje etykiet zapałczanych, a także prace Andrzeja Mleczki. Jedną z atrakcji stanowi wyjątkowy model Bismarcka wykonany z zapałek.
22. Kopalnia Uranu Kletno
Podziemna Trasa Turystyczna której zwiedzanie obejmuje ok. 400 m chodników w sztolni nr 18. Na trasie zobaczyć można miejsca występowania kolorowych minerałów, a także kolekcję starych map, lamp i sprzętu górniczego. W ofercie znajduje się ponadto nocne zwiedzanie, warsztaty geologiczne i gra terenowa.
23. Jaskinia Radochowska
Znajduje się wewnątrz góry Bzowiec, szczytu Gór Złotych. Stanowi jedną z największych sudeckich jaskiń. Do zwiedzania przeznaczone jest ok. 300 m, a w czasie wyprawy trzeba pokonywać również ciasne szczeliny. Trasę przemierza się z przewodnikiem.
24. Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Do zwiedzania przeznaczona jest podziemna trasa turystyczna w dawnej kopalni złota, trasa w Sztolni Ochrowej, a także rekonstrukcja średniowiecznej osady górniczej. W muzeum zapoznać można się z wystawami górniczymi oraz historią miasta. Do dodatkowych atrakcji należy podziemny spływ łodzią czy płukanie złota.
25. Bazylika pw. Nawiedzenia NMP i Kalwaria w Wambierzycach
W świątyni na uwagę zasługuje barokowa ambona i ołtarz główny z cudowną figurą Matki Boskiej z Jezusem, wykonaną w stylu gotyckim. Warto zobaczyć również Drogę Krzyżową na Górze Kalwarii oraz bramy miejskie. Atrakcję Wambierzyc stanowi ponadto ruchoma szopka.
26. Singletrack Glacensis
Znakowane szlaki rowerowe, tworzące pętle o zróżnicowanym poziomie trudności. Ich łączna długość na Ziemi Kłodzkiej wynosi ok. 260 km. Jedną z tras stanowi Pętla Kłodzka o długości 17,2 km i średnim poziomi trudności.
27. Jawornik Wielki
Szczyt w paśmie Gór Złotych, który wznosi się na wysokość 872 m n.p.m. Atrakcję stanowi wieża widokowa z tarasami widokowymi na wysokości 3,5 m oraz 6,4 m. Na północnym zboczu wzniesienia zobaczyć można pamiątkowy obelisk, ustawiony w miejscu cmentarza ofiar zarazy z 1633 r.
28. Spływ Przełomem Bardzkim
Skorzystać można z opcji spływu kajakiem bądź pontonem z Młynowa do Barda. Trasa obejmuje niezwykle malowniczy Przełom Bardzki, czyli przełom Nysy Kłodzkiej przez Góry Bardzkie. Można również skorzystać z dłuższej trasy Krosnowice-Bardo, która obejmuje również zwiedzanie Kłodzka z kajaka.
29. Arboretum Leśny Ogród Drzew i Krzewów Egzotycznych w Lądku-Zdroju
Stanowi najwyżej położone arboretum w Polsce. Obejmuje kolekcję drzew i krzewów, w tym znaczną ilość azalii i różaneczników. Ogród można zwiedzać również po zmroku, gdyż teren arboretum jest podświetlany.
30. Stacja narciarska w Lądku-Zdroju
Dla amatorów białego szaleństwa przygotowanych zostało 6 tras zjazdowych o łącznej długości 1,9 km. Obsługują je 4 wyciągi i 1 kolej. Na miejscu można skorzystać z wypożyczalni sprzętu, a także z oferty restauracji i grill-baru.
Kłodzko – krótko historycznie
Ślady istnienia osadnictwa na terenach Gór Bardzkich istniały od dawna, na długo przed powstaniem miasta Kłodzko. Pierwsze wzmianki pochodzące z zapisków czeskiego kronikarza Kosmasa dotyczą wydarzeń z X wieku. Gród w początkach swojego udokumentowanego istnienia był we władaniu rodu Sławnikowiców. Głową rodu był Sławnik. Tak się składa, że ów Sławnik był ojcem św. Wojciecha, który zasłyną na ziemiach polskich z krzewienia religii chrześcijańskiej. Szczątki św. Wojciecha znajdują się w katedrze w Gnieźnie.
W XI wieku dochodziło na tym terenie do ostrych walk pomiędzy Piastami, a Przemyślidami o dominację. Walka zakończyła się niepowodzeniem Piastów i Bolesław Krzywousty zmuszony był na mocy pokoju zielononoświątkowego potwierdzić przynależność Kłodzka do Czech.
W XII wieku osady położone u podnóża grodziska zaczęły przeobrażać się w miasto. Na miejsce sprowadzono joannitów, a oni znani byli w tamtych czasach ze swojej przedsiębiorczości. Dzięki ich działaniom rozwój miasta bardzo przyspieszył. Wraz z joannitami do Kłodzka zaczęła napływać ludność niemiecka.
Nie jest znana data lokacji miasta dlatego na zasadzie kompromisu naukowego przyjęto, że nastąpiło to w roku 1223. Umacnianie siły miasta rozpoczęto od rozbudowy istniejącego już zamku. Na Górze Zamkowej powstała siedziba dla urzędujących starostów.
Wojny husyckie z pierwszej połowy XV wieku spowolniły rozwój miasta.
W 1526 roku Kłodzko wraz z Czechami przeszło w ręce Habsburgów. Czasy nadal były niespokojne i wojny religijne spowodowane rozłamem w kościele katolickim doprowadziły do ponownego upadku znaczenia Kłodzka. Do upadku doprowadzono klasztory bernardynów i franciszkanów zamieniając je na szpitale.
W wyniku działań podczas wojny trzydziestoletniej zniszczeniu uległ zamek w Kłodzku. Miasto zdobyte zostało przez Austriaków i to oni postanowili rozpocząć budowę twierdzy w Kłodzku. Pierwsze prace przy budowie twierdzy ruszyły w roku 1557. Kolejny etap rozbudowy twierdzy przypada na lata 1660-1702. Zmianie uległa cała koncepcja budowy umocnień. Rozebrano część wcześniej zbudowanych murów i przystąpiono do budowy bastionów obronnych.
Od 1742 roku miasto wraz z twierdzą znalazło się w rękach Prusaków. Król Prus Fryderyk II włączył twierdzę Kłodzką w cały system obronny oparty na tworzeniu miast twierdz, poczynając od Szczecina na północy po Kłodzko i Nysę na południu. Pomiędzy tymi punktami wybudowano fortyfikacje w Głogowie, Wrocławiu, Świdnicy, Srebrnej Górze. Fortyfikacje istniejące miały zostać wzmocnione i nabrać typowo obronnego charakteru.
Twierdza największą rolę odegrała podczas wojen napoleońskich. Nie udało jej się zdobyć wojskom napoleońskim szturmem.
Znaczenie twierdzy jako przestarzałej doprowadziło do jej demilitaryzacji w roku 1867. Od tego czasu spełniała różne zadania, głównie służyła jako więzienie.
Kłodzko znalazło się w granicach Polski dopiero po zakończeniu II wojny. Stało się tak pomimo bardzo dużego oporu ze strony ówczesnej Czechosłowacji roszczącej sobie prawa do Kłodzka.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj
1 comment
Bardzo wartościowa lista miejsc, które warto odwiedzić w Kłodzku i okolicy. W samym Kłodzku zdecydowanie warto odwiedzić Twierdzę oraz przespacerować się podziemiami. Gotycki most też jest godny polecenia. Zresztą okolice Kłodzka też mają mnóstwo atrakcji. Na mojej długiej liście są m.in. uzdrowiska w Polanicy Zdrój i Dusznikach Zdrój.