Atrakcje Kłodzko – Co Warto Zobaczyć w 2022 ?

fotografia – Pixabay

Kłodzko – miasto które dużym historycznym fuksem znalazło się w Polsce. Od samego początku swojego istnienia związane było z Czechami. Dynastia czeskich Przemyślidów w czasach schyłkowych pierwszego tysiąclecia, aż po następne wieki, sprawowała władzę na tych ziemiach. Miejsce na którym położone jest Kłodzko było strategicznym punktem dającym dominację nad Kotliną Kłodzką. Położenie miasta u podnóża Gór Bardzkich było idealnym miejscem na wzniesienie grodu. Tak też się stało.

Kłodzko – krótko historycznie

Ślady istnienia osadnictwa na terenach Gór Bardzkich istniały od dawna, na długo przed powstaniem miasta Kłodzko. Pierwsze wzmianki pochodzące z zapisków czeskiego kronikarza Kosmasa dotyczą wydarzeń z X wieku. Gród w początkach swojego udokumentowanego istnienia był we władaniu rodu Sławnikowiców. Głową rodu był Sławnik. Tak się składa, że ów Sławnik był ojcem św. Wojciecha, który zasłyną na ziemiach polskich z krzewienia religii chrześcijańskiej. Szczątki św. Wojciecha znajdują się w katedrze w Gnieźnie.

W XI wieku dochodziło na tym terenie do ostrych walk pomiędzy Piastami, a Przemyślidami o dominację. Walka zakończyła się niepowodzeniem Piastów i Bolesław Krzywousty zmuszony był na mocy pokoju zielononoświątkowego potwierdzić przynależność Kłodzka do Czech.

W XII wieku osady położone u podnóża grodziska zaczęły przeobrażać się w miasto. Na miejsce sprowadzono joannitów, a oni znani byli w tamtych czasach ze swojej przedsiębiorczości. Dzięki ich działaniom rozwój miasta bardo przyspieszył. Wraz z joannitami do Kłodzka zaczęła napływać ludność niemiecka.

Nie jest znana data lokacji miasta dlatego na zasadzie kompromisu naukowego przyjęto, że nastąpiło to w roku 1223. Umacnianie siły miasta rozpoczęto od rozbudowy istniejącego już zamku. Na Górze Zamkowej powstała siedziba dla urzędujących starostów.

Wojny husyckie z pierwszej połowy XV wieku spowolniły rozwój miasta.
W 1526 roku Kłodzko wraz z Czechami przeszło w ręce Habsburgów. Czasy nadal były niespokojne i wojny religijne spowodowane rozłamem w kościele katolickim doprowadziły do ponownego upadku znaczenia Kłodzka. Do upadku doprowadzono klasztory bernardynów i franciszkanów zamieniając je na szpitale.

W wyniku działań podczas wojny trzydziestoletniej zniszczeniu uległ zamek w Kłodzku. Miasto zdobyte zostało przez Austriaków i to oni postanowili rozpocząć budowę twierdzy w Kłodzku. Pierwsze prace przy budowie twierdzy ruszyły w roku 1557. Kolejny etap rozbudowy twierdzy przypada na lata 1660-1702. Zmianie uległa cała koncepcja budowy umocnień. Rozebrano część wcześniej zbudowanych murów i przystąpiono do budowy bastionów obronnych.

Od 1742 roku miasto wraz z twierdzą znalazło się w rękach Prusaków. Król Prus Fryderyk II włączył twierdzę Kłodzką w cały system obronny oparty na tworzeniu miast twierdz, poczynając od Szczecina na północy po Kłodzko i Nysę na południu. Pomiędzy tymi punktami wybudowano fortyfikacje w Głogowie, Wrocławiu, Świdnicy, Srebrnej Górze. Fortyfikacje istniejące miały zostać wzmocnione i nabrać typowo obronnego charakteru.

Twierdza największą rolę odegrała podczas wojen napoleońskich. Nie udało jej się zdobyć wojskom napoleońskim szturmem.
Znaczenie twierdzy jako przestarzałej doprowadziło do jej demilitaryzacji w roku 1867. Od tego czasu spełniała różne zadania, głównie służyła jako więzienie.

Kłodzko znalazło się w granicach Polski dopiero po zakończeniu II wojny. Stało się tak pomimo bardzo dużego oporu ze strony ówczesnej Czechosłowacji roszczącej sobie prawa do Kłodzka.

Zabytki Kłodzka

Największym i najważniejszym jest twierdza. Ze względu na uznawanie miasta przez długie lata jako miasta-twierdzy, utrudniony był inny jego rozwó. Życie w mieście podporządkowane było w dużej mierze obsłudze twierdzy.

Pod miastem znajduje się cały ciąg kilkukondygnacyjnych piwnic i magazynów. Odkryty został przypadkiem. Niekonserwowane i nieremontowane podziemia doprowadziły do osuwania i zapadania się kamienic, które odsłoniły podziemne korytarze. Dziś część podziemnych labiryntów została odrestaurowana i poprowadzony został podziemny szlak wycieczkowy.

Samo miasto ze swoją zabudową stylowymi kamieniczkami i kościołami sprawia bardzo specyficzny klimat nad którym dominują budowle wchodzące w skład zabudowań fortecznych.
Układ urbanistyczny miasta w jego starej części został niemal w całości pozostawiony bez zmian od czasów średniowiecza, dokładając tym samym dodatkowej atrakcyjności miastu.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

Jeśli masz ochotę na więcej zwiedzania to warto się również wybrać do (wszystkie miejscowości w zasięgu 30 min jazdy autem):

Ząbkowice Śląskie

Lądek Zdrój

Bystrzyca Kłodzka

Duszniki zdrój

4.7/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić