10 Fantastycznych Spływów Kajakowych w Polsce

spływ kajakowy
foto – Pixabay

Kajakarstwo staje się coraz popularniejszym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Szlaki kajakowe wytyczone są w niemal wszystkich częściach Polski: niektóre z nich są spokojne, niemal leniwe i doskonale zagospodarowane turystycznie, inne zaś od uczestników spływu wymagają ostrożności i doświadczenia. Zawsze jednak wysiłek rekompensowany jest możliwością podziwiania pięknych, dzikich obszarów kraju.

Oto 10 popularnych spływów kajakowych, które zachwycą wszystkich miłośników aktywnego spędzania urlopu.

1. Spływ Czarną Hańczą

Czarna Hańcza to rzeka przepływająca przez terytorium dwóch państw: Polski i Białorusi. Wytyczono nią trzy główne szlaki kajakowe: Małą Petlę, Dużą Pętlę i Szlak Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego. Trasa Małej Pętli obejmuje kilka jezior (w tym Jezioro Białe, Studziennicze i Jezioro Serwa) oraz fragment Kanału Augustowskiego. Podczas przepływania Dużą Pętlą dodatkowo zobaczyć można malownicze Jezioro Wigry, znajdujące się w obrębie Wigierskiego Parku Narodowego – trasa ta polecana jest jednak bardziej doświadczonym kajakarzom, ze względu na konieczność pokonania niewielkiego odcinka rzeki Blizny, którą podróżuje się pod prąd. Przemierzenie najdłuższej trasy – Szlaku Kajakowego Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego zajmuje około 6 dni, a łączna długość trasy liczy aż 85 kilometrów.

2. Spływ Dunajcem

Krótkie, kilkugodzinne spływy Dunajcem to popularna atrakcja Pienin – pasma górskiego, położonego w południowo-środkowej części Polski. To idealne miejsce do uprawiania bardziej wymagającego kajakarstwa górskiego, jednak po rzece organizowane sa również raftingi i rodzinne spływy pontonami, tratwami oraz kajakami. Najczęściej wycieczki organizowane są przez ośmiokilometrowy Przełom Pieniński, który rozciąga się pomiędzy Szczawnicą i Sromowcami Niższymi. Znajdują się tu wysokie skały, które sięgają nawet 300 metrów wysokości, a w obrębie rzeki występują liczne meandry, zakola i wodne kaskady. Na Dunajcu organizowanych jest kilka istotnych spływów o charakterze ogólnokrajowym, w tym popularny Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego, który odbywa się regularnie od roku 1934.

3. Spływ Brdą

Rzeka Brda ma długość 237 kilometrów i przepływa przez północną część Polski. Stanowi jeden z największych i najważniejszych dopływów Wisły, a jej drogą wytoczono kilka ważnych węzłów wodnych (m.in. Bydgoskiego Węzła Wodnego oraz Drogi Wodnej Wisła-Odra). Wzdłuż Brdy biegnie aż siedem oznakowanych szlaków pieszych. Największą atrakcją dla kajakarzy jest możliwość przepłynięcia przez wspaniały Park Narodowy Bory Tucholskie, który słynie z gęstych, sosnowych lasów.

4. Spływ Bugiem

Bug to długa rzeka, która częściowo stanowi naturalną granicę pomiędzy Białorusią i Ukrainą. Dziś rzeka uznawana jest za jeden z najbardziej malowniczych dopływów Narwi, po której organizowane są spływy kajakowe. Na szczególną uwagę zasługuje tutejsze bogactwo przyrodnicze: przy brzegach Bugu podziwiać można liczne gatunki roślin, a cały region słynie z występowania ponad 100 różnych gatunków motyli. Duża część doliny rzeki (niemal 40% przyległych do niej gmin) objęta jest ochroną walorów przyrodniczych.

5. Spływ przez Kotlinę Kłodzką

Kotlina Kłodzka to przepiękny region w województwie dolnośląskim, w którym nie brakuje atrakcji dla całej rodziny. Kotlina otoczona jest przez liczne pasma górskie: Góry Bystrzyckie, Góry Stołowe, Masyw Śnieżnika i Góry Złote. W okolicach znajdują się urokliwe, klimatyczne miasteczka, zabytkowe zamki oraz malownicze trasy piesze i rowerowe. Przez Kotlinę Kłodzką przepływa rzeka Nysa Kłodzka, wzdłuż której organizowane są spływy kajakowe. Tutejszy szlak wodny jest stosunkowo wymagający: na rzece znajduje się wiele wodnych kaskad i przełomów, które wymagają doświadczenia i umiejętności. Wspaniałe widoki rekompensują jednak wysiłek włożony w przemierzenie trasy. Na rzece organizowane są również spływy tratwami i raftingi dużymi pontonami, które odbywają się pod opieką instruktorów i stanowią ciekawą atrakcję dla rodzin z dziećmi.

6. Spływ Doliną Rospudy

Rzeka Rospuda przepływa przez część województwa podlaskiego w północno-wschodniej części Polski. Objęta jest ochroną instytucji Obszaru Chronionego Krajobrazu ze względu na swoje wspaniałe walory przyrodnicze. Dużą atrakcją spływu po Rospudzie jest aż dziewięć jezior, przez które przepływa rzeka, wśród których warto wyróżnić Jezioro Głębokie, Jezioro Kamienne i Jezioro Długie. Dodatkowo spływ można uatrakcyjnić podróżą przez słynny Kanał Augustowski. Szlak po Dolinie Rospudy ma długość niecałych 70 kilometrów, a podczas wycieczki na kajakarzy czeka wiele przeszkód, wodnych kaskach i meandrów, które sprawiają, że trasa jest stosunkowo wymagająca i przeznaczona raczej dla doświadczonych kajakarzy.

7. Spływ Biebrzą

Biebrzański Park Narodowy to ogromny, zielony obszar ochronny, który obejmuje dolinę Biebrzy – jednej z najpiękniejszych i najbardziej dzikich rzek w kraju. Organizowane są tu zarówno krótkie, jednodniowe spływy kajakowe (idealne jako pomysł na aktywne popołudnie dla rodzin z dziećmi), jak i długie, krajoznawcze rejsy, które mogą trwać nawet około tygodnia. Uczestnicy spływu mogą podziwiać unikalną przyrodę Biebrzańskiego Parku Narodowego, w tym liczne gatunki ptaków, które na tym terenie mają swoje stanowiska lęgowe. Biebrza, mimo licznych meandrów, jest rzeką spokojną i powolną, doskonale sprawdzi się jako miejsce pierwszych spływów kajakowych osób początkujących.

8. Spływ rzeką Krutynią

Pojezierze Mazurskie to wyjątkowo znany i doceniany region Polski, który zachwyca wieloma trasami kajakowymi o różnym stopniu trudności. Jednym z łatwych, niewymagających wcześniejszego przygotowania i dostępnych szlaków jest spływ rzeką Krutynią. Trasa ma długość 116 kilometrów, a jej całkowite pokonanie zajmuje od 7 do 9 dni. Cała długość szlaku jest niezwykle dobrze zagospodarowana turystycznie – co kilkanaście kilometrów znajdują się podesty i stanice wodne, nie brakuje tu również zatok, przy których funkcjonują obiekty gastronomiczne i noclegowe. Duża część trasy przebiega przez malowniczy Mazurski Park Krajobrazowy, który słynie ze wspaniałych widoków i urzekającej przyrody.

9. Spływ Doliną Karpia

Dolina Karpia obejmuje obszar siedmiu gmin w województwie małopolskim. Swoją nazwę region ten zawdzięcza hodowli specyficznej odmiany karpia, która zapoczątkowana została niemal tysiąc lat temu. Co roku w Zatorze odbywa się lipcowe Święto Karpia, które przyciąga turystów z całej Polski. To również idealne miejsce do uprawiania kajakarstwa: przez Dolinę Karpia przepływają rzeki Wisła i Skawa, których tutejsze odcinki doskonale nadają się do uprawiania tego wodnego sportu. Przemierzenie poszczególnych fragmentów rzek trwa od 1 do 2,5 godzin, a podczas przepływów można podziwiać obszary objęte programem ochronnym “Natura 2000”.

10. Spływ Doliną Baryczy

Park Krajobrazowy Doliny Baryczy położony jest na pograniczu województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. Ten ogromny obszar cechuje się wyjątkową różnorodnością występującego tu ptactwa: Dolinę Baryczy zamieszkuje niemal 300 gatunków ptaków, a ponad połowa z nich ma tu swoje stanowiska lęgowe. Przez dolinę został wytyczony popularny szlak kajakowy, który doceniają przede wszystkim początkujący miłośnicy tego sportu. Barycz to jedna z najbardziej wolnych, leniwych rzek w Polsce, jednak powolnym nurtem charakteryzują się również jej dopływy: Młynówka Milicka i Młynówka Sułowska. Spływ Doliną Baryczy jest stosunkowo prosty, wolny i niewymagający doświadczenia, świetnie sprawdzi się na rodzinny wyjazd z dziećmi.

4.1/5 - (48 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić