Rzeka Barycz 🗺️ Informacje i Ciekawostki

dolina rzeki baryczy
foto – kayaktours.pl / Wikipedia

Barycz to rzeka atrakcyjna dla ornitologów, wędkarzy i miłośników aktywnego wypoczynku. W dolinie tej rzeki czeka też sporo cennym zabytków, dzięki którym można w ciekawy sposób poznawać dzieje Wielkopolski i Dolnego Śląska. Co warto wiedzieć o tej rzece?

1. Barycz w liczbach

Barycz jest prawym dopływem Odry, mogącym się pochwalić długością 139 km oraz dorzeczem o powierzchni 5526 km².

2. Przebieg rzeki

Barycz przepływa przez tereny leżące na styku Dolnego Śląska i Wielkopolski. Jej źródła znajdują się w rejonie wielkopolskiej wsi Rososzyca, natomiast z Odrą łączy się w rejonie Wyszanowa (woj. lubuskie).

Dla kajakarzy i przyrodników najbardziej atrakcyjny jest dolnośląski fragment doliny Baryczy, rozciągający się między Miliczem a Żmigrodem.

3. Stawy Milickie

Stawy Milickie to najważniejszy kompleks stawów rybnych w dolinie Baryczy oraz ptasi raj, chętnie odwiedzany przez ornitologów z całej Polski. Na terenie tego rezerwatu przyrody występuje 276 gatunków ptaków wodnych i błotnych, m.in. żurawie, łabędzie nieme, czaple i bieliki.

4. Milicz

Milicz to miasto znane z pięknego rynku, zespołu parkowo-pałacowego oraz zabytkowego Kościoła Łaski, który do czasów II wojny światowej służył miejscowym ewangelikom. Milicz przyciąga też Muzeum Bombki, w którym można zobaczyć ponad 6 tysięcy modeli szklanych ozdób oraz dawnym przystaniem kolejki wąskotorowej.

5. Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata

Najsłynniejszą mieszkanką pałacu w Miliczu była Maria von Maltzan (1909-1997) – niemiecka arystokratka, która burzliwe lata 30. i 40.  XX wieku spędziła w Berlinie. W jej domu schronienie znalazło wielu Żydów, w tym Hans Hirschel (późniejszy mąż Marii).

6. Olszyny Niezgodzkie

Olszyny Niezgodzkie to ciekawy rezerwat przyrody, na terenie którego można zobaczyć bagienne lasy olszowe. Rezerwat ten znajduje się w pobliżu wsi Niezgoda, z której można wybrać się na spacer po ścieżce dydaktycznej „Trzy Stawy” lub skierować się w stronę czatowni nad Starym Stawem.

7. Wzgórze Joanny

Leśny rezerwat przyrody Wzgórze Joanny przyciąga potężnymi bukami oraz wieżą widokową, będącą pamiątką po zameczku myśliwskim z połowy XIX wieku. Do wieży tej można dojść z Postolina – malowniczej wsi, znanej m.in. z podworskiego parku istniejącego od lat 60. XIX wieku.

8. Żmigród

Żmigród to urocze miasteczko, znane z pięknego rynku i ciekawego kościoła parafialnego. Najcenniejszym skarbem Żmigrodu są jednak ruiny pałacu Hatzfeldów – neobarokowej budowli, którą w 1945 roku zniszczyli żołnierze radzieccy. Zabezpieczona i przystosowana do zwiedzania, jest dziś jedną z ciekawszych atrakcji w dolinie Baryczy. A ponieważ otacza ją piękny park z pomnikowymi drzewami, miłośnicy przyrody chętnie odwiedzają to miejsce.

9. Szlaban graniczny w Baranowicach

W Baranowicach można zobaczyć zabytkowy szlaban graniczny – cenną pamiątkę po przejściu granicznym, które w latach 1920-1939 umożliwiało przejście z Niemiec do Polski. Dziś szlaban przypomina o współczesnej granicy województw dolnośląskiego i wielkopolskiego, niemal pokrywającej się z granicą istniejącą tu w okresie międzywojennym.

10. Wieża Widokowa Ptaków Niebieskich

Wieża Widokowa Ptaków Niebieskich to najsłynniejsza czatownia w dolinie Baryczy. Zbudowana przy stawie Grabownica, od 2008 roku przyciąga obserwatorów ptaków. Do dobre miejsce do podglądania gęgawy, żurawia i bąka, można tu również spotkać błotniaka stawowego i wąsatkę. Dodatkowym walorem wieży jest piękny widok na stawy wchodzące w skład kompleksu Stawno – jednej z ważniejszych atrakcji w rejonie Milicza.

11. Stacja Ornitologiczna Uniwersytetu Wrocławskiego

W Rudzie Milickiej, w pobliżu najważniejszego kompleksu stawów w dolinie Baryczy, mieści się Stacja Ornitologiczna Uniwersytetu Wrocławskiego. Z noclegów w tym miejscu korzystają głównie studenci podczas badań terenowych, mogą z nich również korzystać oszczędni turyści o niewielkich wymaganiach. Pracownicy stacji prowadzą monitoring ptaków i badania terenowe, kuszą też bogatą ofertą zajęć dydaktycznych w terenie.

12. Spływy kajakowe

Dolinę Baryczy można poznawać w trakcie rowerowych wycieczek, których planowanie ułatwia gęsta sieć tras rowerowych. Doskonałą opcją są też spływy kajakowe. Miłośnicy tego sportu mogą korzystać z licznych pomostów, wypożyczalni kajaków (m.in. w Miliczu i Sułowie) lub z udziału z organizowanych przez miejscowe firmy spływów. Spływy te zaliczane są do najlepszych spływów kajakowych w Polsce.

13. Restauracja Grabownica

Bliskość stawów, czatowni i szlaków pieszych prowadzących w okolicy Grabownicy sprawia, że mieszcząca się tu restauracja cieszy się sporym powodzeniem. W menu czekają przede wszystkim dania rybne, nie brak tu jednak dań z drobiem czy warzywnych sałatek

14. Pałac Radziwiłłów

W Antoninie, leżącym już na terenie województwa wielkopolskiego, znajduje się jeden z ciekawszych zabytków architektury drewnianej w Polsce. To myśliwski zameczek Radziwiłłów, wzniesiony na planie krzyża greckiego. Ta cenna pamiątka z lat 20. XIX wieku wciąż zachwyca swoją sylwetką i pięknym wnętrzem, obecnie wykorzystywanym jako hotel i restauracja.

15. Zajazd i Gospodarstwo Agroturystyczne Głowaczówka

W Rudzie Sułowskiej czekają liczne stawy hodowlane, liczne stanowiska dla wędkarzy oraz ścieżki dydaktyczne, pozwalające lepiej poznać przyrodnicze skarby doliny Baryczy. Kto po takich spacerach zgłodnieje, ten może odwiedzić Głowaczówkę – gospodarstwo agroturystyczne, znane również z ogólnodostępnej restauracji. Można w niej skosztować słynnego karpia milickiego lub pierogów z karpiem, można postawić na smaczne zupy lub domowe ciasta.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić