Janowice Wielkie Turystycznie – Co można tutaj zobaczyć ?

janowice wielkie
foto – Autorstwa Pitcairn2424 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15298411

Janowice Wielkie to wieś usytuowana w województwie dolnośląskim w niemal bezpośrednim sąsiedztwie Kotliny Jeleniogórskiej, Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich. Pierwsza wzmianka na temat wsi pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku. Ta urokliwa wieś ma wiele do zaoferowania, dlatego turyści coraz częściej wybierają ja na destynację letniego wypoczynku.

Co warto wiedzieć o Janowicach Wielkich i w jaki sposób można spędzić tutaj czas? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Przez Janowice Wielkie przebiega kilka bardzo atrakcyjnych szlaków pieszych. Jednym z popularniejszych jest zielony szlak rozpoczynający się właśnie w Janowicach, przebiegający przez przełęcz Karpnicką i kończący się w schronisku PTTK Szwajcarka.

2. Janowice to wymarzone miejsce dla amatorów wspinaczki skalnej. Wieś jest bazą wypadową, a w okolicy znajduje się kilka szkół wspinaczki górskiej i skałkowej. Destynacją miłośników wspinaczki są Rudawy Janowickie, znane z różnorodnych form skalnych.

3. Osoby poszukujące ekscytujących przygód mogą zdecydować się na spływ kajakowy rzeką Bóbr, która przepływa przez Janowice. To właśnie tutaj odbywają się specjalistyczne szkolenia i kursy oraz międzynarodowe zawody.

4. Wieś jest również wspaniałą destynacją dla osób, które nie wyobrażają sobie urlopu bez przejażdżek rowerowych. Przez wieś przebiega kilka tras rowerowych, np. Rowerowa Obwodnica Jeleniej Góry czy Międzynarodowa Trasa Rowerowa EuroRoute R-6.

5. Miłośnicy jazdy konnej mogą skorzystać z trzech szlaków konnych. Zainteresowani mają do dyspozycji Główny Szlak Sudecki, Pętlę Kamiennogórską Czadrów oraz szlak z Dębrznika do Lubawki.

6. Przy ulicy Kolejowej znajduje się Karczma Mammarosa. To niewielki lokal, w którym powstają doskonałe dania kuchni polskiej. Turyści uwielbiają tutaj zaglądać po intensywnym dniu. Obsługa spisuje się zawsze na medal i bez wątpienia każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

7. Warto wybrać się na spacer do Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Jedną z największych atrakcji tego miejsca są słynne Kolorowe Jeziorka. W pobliżu znajduje się płatny parking. Można również wynająć stanowisko do grillowania przy jednym z jeziorek.

8. Bez wątpienia należy również zobaczyć przepiękne Starościńskie Skały, które też znajdują się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. To malownicze skupisko skał sięgających nawet 20 metrów wysokości.

9. Aleja Jarzęba Szwedzkiego to podwójny szpaler blisko stu drzew, które należą do dosyć rzadkiego gatunku. Wygląda przepięknie o każdej porze roku i zdecydowanie warto wybrać się na spacer wzdłuż alei.

10. Osoby poszukujące zacisznych miejsc powinny wybrać się na wycieczkę do Doliny Janówki. Nie bez powodu uważa się, że to jedna z piękniejszych pieszych i rowerowych tras w okolicy.

11. Będąc w Janowicach Wielkich warto także wybrać się na zwiedzanie ruin zamku Bolczów. Uważa się, że zamek mógł powstać w drugiej połowie XIV wieku, a na przestrzeni kolejnych lat był sukcesywnie rozbudowywany.

4.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić