10 Ciekawostek o Rudawskim Parku Krajobrazowym 🗺️

rudawski park krajobrazowy
foto – Autorstwa Jar.ciurus – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62060450

Rudawski Park Krajobrazowy znajduje się w południowej części województwa dolnośląskiego i reprezentuje malowniczy oraz zróżnicowany obszar. Na jego terenie można zobaczyć rzadkie okazy roślin i zwierząt, a liczne szlaki i ścieżki przyciągają turystów z całej Polski. Oto kilka ciekawostek na jego temat.

1. Powierzchnia parku wynosi 15 705 hektarów, z czego ponad połowę pokrywają tereny leśne.

2. Znajduje się tutaj 390 gatunków roślin naczyniowych, z których ponad pięćdziesiąt staowi gatunki chronione. W Rudawskim Parku Krajobrazowym żyje również 203 gatunki kręgowców.

3. Park przecina 152 kilometry szlaków turystycznych. Jest on idealnym miejscem dla tych, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek, długie spacery, jogging i jazdę na rowerze w pięknych okolicznościach przyrody.

4. Ciekawostką jest, że na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego nie ma ani jednego rezerwatu przyrody. Znajdują się tutaj jednak tak zwane specjalne obszary ochrony siedlisk, które powstały w ramach programu Natura 2000 i mają na celu zadbanie o dobro żyjących tutaj zwierząt.

5. Na terenie Gór Ołowianych, które znajdują się w parku, znajduje się stanowisko dokumentacyjne “Sztolnia Wapienna w Ciechanowicach”. Obiekt stanowi ochronę dawnego wyrobiska w żyle kalcytowej, gdzie obecnie znajduje się spora populacja nietoperzy i gdzie rosną wyjątkowo rzadkie gatunki grzybów.

6. Na terenie parku znajduje się sporo ciekawych form skalnych z granitu, zieleńców, zlepieńców czy amfibolitów.

7. Wielką atrakcją Rudawskiego Parku Krajobrazowego są Kolorowe Jeziorka, stanowiące ewenement na skalę światową. Na zboczu Wielkiej Kopy można zaobserwować cztery niewielkie jeziorka w kolorach czerni, purpury, żółci i błękitu. Zabarwienie wody w jeziorkach jest związane ze składem chemicznym dna i ścian akwenów.

8. Na terenie parku znajduje się zamek Bolczów, którego powstanie datuje się na XIV wiek. Najpewniej powstał z inicjatywy dworzanina księcia Bolka II. Na przestrzeni stuleci zamek wielokrotnie był niszczony i restaurowany. Obecnie jest własnością Lasów Państwowych.

9. Starościńskie Skały to grupa bardzo charakterystycznych boków skalnych o wysokości 20 metrów. Często nazywane są skalnym miasteczkiem ze względu na skalne okna, półki, iglice i szczeliny.

10. Na szczycie Sokolik można obserwować istny pokaz świetlny. Latem i wiosną godzinę po zachodzie słońca zaczyna się spektakl, który często nazywany jest przez turystów laserową magią. Niebo o tej porze przybiera całą rozpiętość kolorów.

4.5/5 - (10 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić