10 Ciekawostek o Zamku Bolczów

zamek bolczów
foto – Autorstwa Takasamarasa – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35705671

Rudawy Janowickie to bardzo malownicze pasmo górskie, które na całe szczęście omijane jest przez tabuny ludzi. Dzięki temu góry te zachowały cały swój urok i przy okazji nadal skrywają swoje tajemnice. Jedną z wielu tajemnic, choć już częściowo odkrytą, są ruiny zamku Bolczów. Stojący nieco z boku od głównych szlaków turystycznych i komunikacyjnych, trochę zapomniany przez turystyczną szarańczę zameczek, a właściwie jego ruiny, dobrze wpisuje się w tajemne i zarazem niezwykle urokliwe miejsca sudeckich pasm górskich.

1. Jeśli wierzyć legendzie to z ruinami zamku w Bolczowie związana jest opowieść o tajemniczym kuszniku noszącym imię Jano. Legenda głosi, że w rejonie tym żył niejaki Jano, który nie cieszył się zbyt dobrą sławą, a wprost przeciwnie. Jano był wrogo nastawiony do przybyszów na jego teren, zwłaszcza źle znosił obecność niemieckich osadników parających się między innymi wydobywanie miedzi. Legenda głosi, że Jano skrytobójczo zabijał ich. Podejrzenia nie bez podstaw padały na niego, ponieważ niemieccy gwarkowie ginęli od strzał pochodzących z kuszy. Jano zmienił się ponoć i wrócił na dobrą drogę życia, co ułatwił mu książę Bolko, nagradzając go za zwycięstwo w turnieju rycerskim. Jano dostał jeszcze przywilej wybudowania zamku w pobliżu Miedzianej Góry w celu ochrony miejscowych gwarków i pobliskich szlaków komunikacyjnych. Jano zmienił się z rozbójnika w szanowanego rycerza, a wybudowany zamek nazwał na cześć księcia, Bolczów. Pobliska ludność, dziękując rycerzowi Jano za opiekę, nazwała jego imieniem wieś Janowice Wielkie.

2. Fakty historyczne przeczą trochę legendzie i świadczą, że zamek w Bolczowie wybudował niejaki Clercus Bolze. Był on dworzaninem księcia. Za datę powstania skromnej warowni przyjęto rok 1375.

3. W połowie XV wieku zamek został poważnie zniszczony w trakcie trwania potyczek z husytami.

4. W latach 1517-1518 zamek został odbudowany ze zniszczeń. Dzięki odbudowie stał się niemal małą twierdzą wyposażoną w wieżę obronną, a na jego murach umieszczono strzelnice.

5. Wraz z rozwojem techniki wojennej i powszechnym pojawieniem się dział artyleryjskich, zamek Boczów został po raz kolejny zmodernizowany i rozbudowany z przysposobieniem go do obsługi dział.

6. W czasie wojen ze Szwedami w roku 1645 zamek został zniszczony przez szwedzkich najeźdźców i już nie powrócił do swojej świetności.

7. Niewielki remont zamku został przeprowadzony w związku z wizytą w jego murach króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Wydarzenie to miało miejsce w roku 1824.

8. W roku 1848 zamek częściowo odnowiono i umieszczono w jego wnętrzu gospodę.

9. Po II wojnie światowej, przez krótki czas, na zamku działało schronisko turystyczne. Z uwagi na brak dobrego gospodarza, schronisko popadło w dewastację.

10. Dziś zamkiem zarządzają Lasy Państwowe, a od 2008 roku wchodzi on w skład Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej.

3.8/5 - (32 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić