22 Ciekawostki o Wyspie Słodowej

Wyspa Słodowa
foto – Wikipedia

Wrocław to miasto, które każdego roku przyciąga do siebie nie tylko chcących zdobyć wiedzę i zawód studentów, ale również turystów, którzy mogą śmiało wybierać z listy wielu ciekawych atrakcji. Wśród nich jest Wyspa Słodowa, która zdaje się być idealnym miejscem, gdzie można odpocząć, łapiąc promienie słońca, i cieszyć się życiem lub też odpoczynkiem po studiach, gdyż jest to miejsce uwielbiane przez studentów.

Kilka ciekawych faktów i informacji o Wyspa Słodowa we Wrocławiu:

1. Od średniowiecza do początku XIX wieku wyspa należała do zakonu świętej Klary. Z tego względu wszystkie budynki miały w swojej nazwie zawarte to imię.

2. Na terenie wyspy w XIII wieku zbudowane zostały młyny i przetrwały wszystkie zawieruchy wojenne, ale nie przetrwały okresu komunistycznego. W 1975 roku prezydent Wrocławia wydał polecenie wyburzenia młynów. Ów rok władze miasta – o ironio – ogłosiły rokiem zabytków.

3. Wcześniejszą nazwą wyspy było miano „Bielarska Przednia”. Nazwę tę wyspa przyjęła ze względu na sąsiadujące obok pracownie bielarzy płótna, które znajdowały się na wyspie Bielarskiej Tylnej.

4. W XV wieku otwarto na wyspie słodownie i zmieniono nazwę na Wyspę Słodową.

5. Po przejęciu wyspy od sióstr klarysek w XIX wieku miasto rozpoczęło rozbudowę wyspy, a metalowe mosty wzniesiono.

6. Po zakończeniu II wojny światowej wyspa zyskała funkcję rekreacyjną.

7. W latach 90-tych XX wieku na wyspie wybudowano ścieżki spacerowe.

8. Obecnie wyspa jest miejscem wielu imprez plenerowych organizowanych przez miasto.

9. Miejsce to sąsiaduje z zespołem innych wysp razem należących do staromiejskiego archipelagu Wysp Odrzańskich:
• Bielarską,
• Młyńską,
• Piasek,
• Daliową,
• Tamką.

10. Znajdując się na wyspie, można podziwiać przepiękne widoki na Ostrów Tumski czy brzeg Odry z imponującym gmachem Uniwersytetu Wrocławskiego w tle.

11. Do końca lat 30. XX wieku fragment Wyspy Słodowej był niezabudowany.

12. Pod koniec II wojny światowej zniszczono niemalże wszystkie budynki mieszkalne – ocalała tylko 6-piętrowa kamienica oraz młyn św. Klary.

13. Wyspa Słodowa jest strefą wolną od zakazu spożywania alkoholu.

14. Na terenie Wyspy Słodowej odbywają się Juwenalia – Wiosny Studentów.

15. Wyspa Słodowa była gospodarzem pokazów towarzyszących Europejskiemu Kongresowi Kultury.

16. Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny przypadającego na 21 dzień marca, na wyspie roi się od młodzieży, która świętuje w swoim towarzystwie tzw. “Dzień Wagarowicza”.

17. Od początku 2015 roku na Wyspie Słodowej obowiązuje zakaz organizowania imprez, w których liczba uczestników jest większa niż 1000 osób.

18. Miasto Wrocław od 2013 roku prowadzi stałe działania w obrębie Wyspy Słodowej, realizując tym samym projekt pod hasłem: “Wyspa na Weekend”.

19. Wyspa usytuowana jest pomiędzy ulicą Drobnera a ulicą Grodzką, jakie są wyznaczone na brzegach rzeki. Niedaleko znajduje się Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Plac Uniwersytecki i Uniwersytet Wrocławski oraz kościół uniwersytecki. Od wschodniej strony przez rzekę Wyspa Słodowa graniczy z Ostrowem Tumskim, gdzie mieści się Archikatedra Wrocławska, Most Tumski czy Kościół NMP.

20. Na wyspę dotrzeć można pieszo, spacerując wzdłuż jednego z mostów, jakie na nią prowadzą:
• mostu św. Klary, którym Wyspa Słodowa połączona jest z Wyspą Bielarską;
• mostu Słodowego, którym Wyspa Słodowa połączona jest z Wyspą Młyńską;
• pieszej kładki Słodowej podwieszonej na charakterystycznych, parabolicznych dźwigarach, którą zbudowano w 2003 roku, łącząc Wyspę Słodową z prawym brzegiem Odry na tyłach hotelu HP Park Plaza i byłego aresztu wojskowego;
• pieszej kładki Piaskowej, którą Wyspa Słodowa połączona jest z Wyspą Piasek.

21. Na Wyspę Słodową dostać można się również komunikacją miejską. Dojazd autobusem to wybór linii 6, 7 – wysiąść należy na przystanku Dubois, linia 23, 17, 11, 9, 8 – wysiąść należy na przystanku Pl. Bema. Dojazd tramwajem to wybór: linii 144 – wysiąść należy na przystanku Dubois, linni 128 – wysiąść na przystanku Pl. Bema lub Dubois, linii 240, 247, 250 – przystanek Dubois. Istnieje również możliwość dotarcia za pomocą roweru – W pobliżu Wyspy znajduje się stacja Wrocławskiego Roweru Miejskiego (Nextbike):

22. Wśród wydarzeń na Wyspie Słodowej dużą popularnością cieszą się obchodzy majówki czy też gitarowego święta Thank’s Jimmi Festival. Mieszkańcy mogą brać również udział w wydarzeniach okazjonalnych, na przykład z okazji Dnia Dziecka.

5/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić