Stronie Śląskie turystycznie – Co warto zobaczyć w 2024 ?

fotografia by Jacek Halicki / Wikipedia

Stronie Śląskie to urocze miasteczko, znajdujące się w Kotlinie Kłodzkiej, niedaleko Lądka-Zdrój. Założona w XIII wieku osada miała charakter pasterski i leżała obok dużo większego Strachocina. W siedemnastym wieku wieś Stronie Śląskie zyskała popularność, ponieważ wybudowano tu pałacyk Marianny Orańskiej, słynnej królewny niderlandzkiej.

Królewna kupiła wieś w 1838 roku, a prawie trzydzieści lat później w Stroniach Śląskich uruchomiono manufakturową hutę ręcznie zdobionego szkła. Wielkim atutem miasteczka jest jego położenie w dolinie rzek Białej Lądeckiej, Morawki i Siennej Wody. Dolina otoczona jest przez Góry Złote, Bielskie, Masyw Śnieżnika i Krowiarka.

Rozbudowa huty szkła kryształowego oraz wydobycie marmurów wpłynęło w wielkim stopniu na rozwój przemysłowy miasta. Powstał tu również zakład chorób nerwowych, w jego kuracjusze byli tu przywożeni z różnych stron. W dzisiejszych czasach miasto jest przede wszystkim ośrodkiem turystyczny, odwiedzanym rocznie przez tłumy ludzi, dla których nie brakuje tutaj atrakcji. Miasteczko ściąga również tych, którzy chętnie wyruszają stąd w piesze wędrówki po górach.

Kościół Matki Boskiej Królowej Polski to trójnawowa budowla w stylu gotyckim, która majestatycznie góruje nad całym miastem. Główny ołtarz z figurą Madonny z Dzieciątkiem pochodzi z drugiej połowy osiemnastego wieku, a wewnątrz świątyni znajduje się sporo artefaktów barokowych i neobarokowych.
Dawny pałac królewny Marianny Orańskiej jest dzisiaj siedzibą Urzędu Miasta. Warto jednak przyjrzeć się mu, tym bardziej, że znajduje się niemal na szlaku turystycznym, który prowadzi aż do imponującej Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.

Niedaleko Stroni Śląskich znajduje się jedna z najciekawszych polskich jaskiń. Jest nią Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, będąca najdłuższą jaskinią całych Sudetów. Otwarta dla turystów a czas jej zwiedzania to około 45 minut.

Zalew Stara Morawa to zadbany i pięknie położony zalew z kąpieliskiem miejskim, a w okolicy znajdują się również szlaki turystyczne, które wiodą przez całe Sudety Wschodnie. W Stroniach Śląskich można również zwiedzić podziemną trasę turystyczną w dawnej kopalni uranu oraz szereg rezerwatów przyrody, które powstały, by chronić rzadkie okazy roślin i zwierząt. Stronie Śląskie to miejsce idealne na wypad rodzinny, podczas którego każdy członek rodziny znajdzie coś, co go zainteresuje. Dodatkowym atutem są przepiękne okoliczności przyrody w tych okolicach.

4.7/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić