19 najlepszych atrakcji we Wrocławiu – Atrakcje Wrocław 2022

fotografia – Pixabay

Wrocław, leżąca nad Odrą stolica Dolnego Śląska. Wrocławskie zabytki, tradycja i kultura miasta są odzwierciedleniem jego burzliwych dziejów. Miasto można zwiedzać na różne sposoby: z przewodnikiem odwiedzając najważniejsze zabytki, spacerując bez planu, jeżdżąc na rowerze lub podążać śladami słynnych wrocławskich krasnali.

1. Wrocławskie krasnale

Prawdopodobnie każdy zna lub słyszał o krasnalach z Wrocławia, ale nie każdy zna dokładną liczbę tych sympatycznych rzeźb.
Początek pojawiania się krasnali na ulicach miasta to rok 2001 a dziś ich liczba to prawie 200 sztuk.

2. Rynek

Rynek we Wrocławiu
Widok na rynek od strony placu solnego / foto – Podróż Trwa -luty 2018

Zachwycające kamieniczki oraz atmosfera panująca na rynku przyciąga nie tylko turystów, ale także artystów i wrocławian spędzających swój wolny czas.
Rynek zachował swój początkowy rozmiar i kształt, w jego sercu znajduje się gotycki Ratusz, służący obecnie jako siedziba muzeum miejskiego, a w jego podziemiach znajduje się najstarsza pijalnia piwa w mieście.

3. Wieża widokowa kościoła św. Elżbiety

To najlepszy punkt widokowy we Wrocławiu, jednak dotarcie do niego jest nie lada wysiłkiem. Schody są bardzo wąskie i nie ma mijanek.

4. Most Tumski

O Wrocławiu zwykło się mówić, że jest on miastem stu mostów, z czym nie zgadzają się rdzenni Wrocławianie. Którzy twierdzą, że faktyczna liczba mostów wynosi ponad 130, a co ciekawsze przed wojną istniało ich ok. 303. Najpopularniejszym Wrocławskim mostem jest Most Tumski, zwany mostem zakochanych. Przychodzą tu zakochani, aby zostawić kłódkę ze swoimi imionami, kluczyk wyrzucają do rzeki, wierząc, że uczyni to ich miłość nierozerwalną na zawsze.

5. Ostrów Tumski

To najstarsza, zabytkowa część Wrocławia. Na wyspie zbudowano Zamek Książęcy Dynastii Piastów Śląskich i Katedrę, barokowe kaplice oraz Ogród botaniczny. Dziś można podziwiać te i inne budowle, spacerując wybrukowanymi uliczkami. Głównym wejściem do Ostrowa Tumskiego jest Most Tumski zwany Mostem Zakochanych. Pary zawieszają na moście kłódkę ze swoimi imionami, a kluczyk wrzucają do Odry.

6. Panorama Racławicka

Malowidło o długości 114 i wysokości 15 metrów przedstawiające zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Obraz za sprawą wszystkich zabiegów, które zostały zastosowane, sprawia wrażenie, jakby był wykonany we współczesnej technologii 3D. Dzieło znajduje się w Muzeum Narodowym, cena biletu to 30 zł, i jest to obowiązkowy punkt wycieczki na mapie Wrocławia.

7. Stadion Miejski Wrocław

Stadion to miejsce, które pragnie zobaczyć na żywo każdy kibic i fan piłki nożnej. Stadion na zewnątrz przypomina nieco chiński lampion, gdyż jest zbudowany z półprzezroczystej siatki z włókna szklanego. Jednak skrywa też pewne tajemnicze miejsce, do którego raczej wolelibyśmy nie trafić, to areszt składający się z trzech cel, które znajdują się na poziomie parkingu.

8. Ogród Japoński

Ogród Japoński jest częścią Parku Szczytnickiego. Czynny jest od 1 kwietnia do 31 października. Wstęp kosztuje 4 zł.

9. Ogród Zoologiczny i Afrykarium

Wrocławskie ZOO jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce. Otwarcie odbyło się 10 lipca 1865 roku. Jedną z głównych atrakcji ogrodu jest otwarte w 2014 roku Afrykarium, w którym znajduje się 21 basenów i akwariów a w nich mieszkańcy środowisk wodnych różnych części Afryki, m.in. jeziora Tanganika, Morza Czerwonego, Kanału Mozambickiego. Bilet normalny kosztuje 45 zł, ulgowy 35 zł.

Wrocławskie ZOO posiada największą liczbę gatunków zwierząt ze wszystkich ogrodów zoologicznych w Polsce. Ponadto pod tym względem znajduje się w pierwszej trójce w skali świata. Znajdują się tu zwierzęta z ponad 200 różnych gatunków.

10. Sky Tower

212-metrowa wieża jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce. To także najwyżej położony w Polsce punkt widokowy, z którego można podziwiać nie tylko panoramę Wrocławia, ale widać nawet Śnieżkę, która oddalona jest o 100 km. Wieża liczy 51 pięter, na taras widokowy wjeżdża się windą, która kursuje co 30 m, a na górze można przebywać tylko 20 minut. Cena biletu normalnego wynosi 18 zł, ulgowego 12 zł, bilety są dostępne online.

11. Hala stulecia Wrocław

Jest jednym z największych dzieł architektury XX wieku, znajdujące się na liście dziedzictwa narodowego UNESCO. Kompleks Hali stulecia jest dziś miejscem wystaw, wydarzeń kulturalnych i konferencji.

12. Trójkąt Bermudzki

Trójkąt Bermudzki to potoczna nazwa części Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu. Miejsce fascynujące miłośników zjawisk paranormalnych, jednak Wrocławski Trójkąt Bermudzki to osiedle, które utrzymuje swoją legendę dzięki mieszkańcom, którzy nie stronią od burd, kradzieży i nielegalnych interesów.

13. Iglica

Jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych Wrocławia. To stalowa konstrukcja znajdująca się nieopodal Hali Stulecia.

14. Lody rzemieślnicze

Lody rzemieślnicze wyrabiane na miejscu i w przeróżnych smakach, cieszą się dużą popularnością we Wrocławiu i uznawane są za najlepsze lody Wrocławskie. Podobnie jak znane w całym kraju i uznawane za najsmaczniejsze lody Grycan, które właśnie w tym mieście pojawiły się po raz pierwszy w kamienicy na pl. Grunwaldzkim w lodziarni pod szyldem “Lody Miś – Weronika Grycan”

15. Galeria Neonów

W podwórku przy ulicy Ruskiej 46 “c” znajduje się prawie 30 neonów. Aby móc je w pełni podziwiać i zrobić najciekawsze zdjęcia, najlepiej jest wybrać się tu po zmroku.

16. Piwnica Świdnicka

“Kto nie był w Piwnicy Świdnickiej, ten nie był we Wrocławiu”, podobno w Piwnicy Świdnickiej był nawet Chopin, Wybicki, Słowacki oraz Geothe. Dawniej znajdował się w niej browar, dziś jest tu jedna z najstarszych restauracji w Europie.

*niestety restauracja została niedawno zamknięta

17.  Wrocławski Labirynt

Po nitce do kłębka lub wąskim, grobowym korytarzykiem do pamiątkowego kamienia i dębu. Tak wygląda spacer po Labiryncie w parku na Brochowie, gdzie w latach 90. XX wieku powstał najpopularniejszy Wrocławski labirynt.

18. Hydropolis Wrocław

Wrocław jest Miastem, w którym można dokonać rzeczy niemal niemożliwych, np. wejść i odkryć głębiny Rowu Mariańskiego. Chociaż brzmi to surrealitycznie, jest to możliwe w Centrum nauki o wodzie Hydropolis. To unikatowe centrum na temat wody, w którym wiedza przekazywana jest w bardzo ciekawy i różnorodny sposób. Na zwiedzanie tego miejsca trzeba przeznaczyć min. 2 godziny, a bilet kosztuje 27 zł. To miejsce interesujące zarówno dla młodszych, jak i starszych.

19. Pergola Wrocław

Wrocławska fontanna multimedialna znajdująca się na Pergoli jest największą prezentującą pokazy multimedialne fontanną w Polsce i jedną z największych w Europie. Znajduje się pod Halą Stulecia i skutecznie przyciąga turystów od maja do października pokazami dziennymi, które odbywają się co godzinę od 10 do 17, i pokazami wieczornymi, które rozpoczynają się od 18 i trwają co godzinę aż do godziny 21. Występom towarzyszy oprawa muzyczna.

Wrocław – Ciekawostki

  • Wrocław zdobył tytuł European Best Destination w 2018

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.7/5 - (18 votes)
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić