Kopalnia Pomysłów na Wrocław 🗺️ Atrakcje Wrocław 2023

fotografia – Pixabay

Wrocław, leżąca nad Odrą stolica Dolnego Śląska. Wrocławskie zabytki, tradycja i kultura miasta są odzwierciedleniem jego burzliwych dziejów. Miasto można zwiedzać na różne sposoby: z przewodnikiem odwiedzając najważniejsze zabytki, spacerując bez planu, jeżdżąc na rowerze lub podążać śladami słynnych wrocławskich krasnali.


→ Czytaj także: Najlepsze restauracje we Wrocławiu – gdzie warto zjeść będąc we Wrocławiu ?


1. Wrocławskie krasnale

Prawdopodobnie każdy zna lub słyszał o krasnalach z Wrocławia, ale nie każdy zna dokładną liczbę tych sympatycznych rzeźb.

Od 2005 roku we Wrocławiu sukcesywnie ustawiane są figurki przedstawiające krasnale o różnym wyglądzie i z różnymi atrybutami. Są one dziełem rzeźbiarza, Tomasza Moczka, który usiłował nawiązać do graffiti pojawiającego się na terenie miasta w latach osiemdziesiątych. Prace artystyczne ośmieszały wówczas system komunistyczny.

Zaczęło się od pięciu niepozornych krasnali, a dziś jest ich we Wrocławiu 360. Stanowią atrakcję turystyczną, a wiele osób zwiedza miasto w trakcie poszukiwania kolejnych figurek.

2. Rynek

Rynek we Wrocławiu
Widok na rynek od strony placu solnego / foto – Podróż Trwa -luty 2018

Wrocławki rynek należy do najpiękniejszych i największych w całej Polsce. Stanowi serce tego miasta i plac, przy którym nie brakuje imponujących perełek architektonicznych oraz innych atrakcji.

Zachwycające kamieniczki oraz atmosfera panująca na rynku przyciąga nie tylko turystów, ale także artystów i wrocławian spędzających swój wolny czas.

Rynek zachował swój początkowy rozmiar i kształt, a w jego sercu znajduje się gotycki Ratusz, służący obecnie jako siedziba muzeum miejskiego.

Przy rynku ulokowanych jest sporo restauracji, knajpek i pubów, które warto odwiedzić podczas wycieczki.

Jednym z tych miejsc jest najstarsza pijalnia piwa w mieście – Browar Spiż, czyli restauracja z własnym browarem. W położonym w podziemiach rynku loaklu można skosztować aż dziewięciu rodzajów piw, a do każdego zamówionego piwa dodawana jest przekąska w postaci ciemnego chleba ze smalcem.

3. Most Tumski

O Wrocławiu zwykło się mówić, że jest on miastem stu mostów, z czym nie zgadzają się rdzenni Wrocławianie. Którzy twierdzą, że faktyczna liczba mostów wynosi ponad 130, a co ciekawsze przed wojną istniało ich ok. 303. Najpopularniejszym Wrocławskim mostem jest Most Tumski, zwany mostem zakochanych. Przychodzą tu zakochani, aby zostawić kłódkę ze swoimi imionami, kluczyk wyrzucają do rzeki, wierząc, że uczyni to ich miłość nierozerwalną na zawsze.

4. Ostrów Tumski

To najstarsza, zabytkowa część Wrocławia. Na wyspie zbudowano Zamek Książęcy Dynastii Piastów Śląskich i Katedrę, barokowe kaplice oraz Ogród botaniczny. Dziś można podziwiać te i inne budowle, spacerując wybrukowanymi uliczkami. Głównym wejściem do Ostrowa Tumskiego jest Most Tumski zwany Mostem Zakochanych. Pary zawieszają na moście kłódkę ze swoimi imionami, a kluczyk wrzucają do Odry.

5. Panorama Racławicka

Malowidło o długości 114 i wysokości 15 metrów przedstawiające zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Obraz za sprawą wszystkich zabiegów, które zostały zastosowane, sprawia wrażenie, jakby był wykonany we współczesnej technologii 3D. Dzieło znajduje się w Muzeum Narodowym, cena biletu to 30 zł, i jest to obowiązkowy punkt wycieczki na mapie Wrocławia.

6. Ogród Japoński

Ogród Japoński we Wrocławiu może się pochwalić historią sięgającą 1913 roku, kiedy to (w ramach przygotowań do Wystawy Stulecia) urządzano tereny dzisiejszego Parku Szczytnickiego. Od samego początku ogród tworzony był przy wsparciu japońskich ogrodników, co przekłada się na jego charakter. Nie ma tu przypadkowych elementów, a każda ozdoba ma swoje znaczenie. Strumyki, oczka wodne i mostki przyciągają, podobnie jak ciekawe rośliny. Zgromadzono tu około 200 gatunków drzew i krzewów, w tym rośliny sprowadzone tu z Dalekiego Wschodu.

7. Mostek Pokutnic

Mostek Pokutnic, zwany również Mostkiem Czarownic, to element katedry św. Marii Magdaleny. Nie wiadomo dokładnie, kiedy go wybudowano, ale po raz pierwszy wspomniano o nim w drugiej połowie XV wieku.

Stanowi on połączenie wież na wysokości ostatniego piętra, a nazwa łącznika nawiązuje do legendy, zgodnie z którą ukazywały się w tym miejscu dusze pokutujących zmarłych.

Obecnie stanowi on wielką atrakcję turystyczną we Wrocławiu i jeden z ciekawszych punktów widokowych w mieście. Warto dodać, że obecnie mamy do czynienia z jego trzeciąwersją, ponieważ pierwsza spłonęła po pokazie fajerwerków w XIX wieku, a druga podczas drugiej wojny światowej.

8. Ogród Zoologiczny i Afrykarium

Wrocławskie ZOO jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce. Otwarcie odbyło się 10 lipca 1865 roku. Jedną z głównych atrakcji ogrodu jest otwarte w 2014 roku Afrykarium, w którym znajduje się 21 basenów i akwariów a w nich mieszkańcy środowisk wodnych różnych części Afryki, m.in. jeziora Tanganika, Morza Czerwonego, Kanału Mozambickiego. Bilet normalny kosztuje 45 zł, ulgowy 35 zł.

Wrocławskie ZOO posiada największą liczbę gatunków zwierząt ze wszystkich ogrodów zoologicznych w Polsce. Ponadto pod tym względem znajduje się w pierwszej trójce w skali świata. Znajdują się tu zwierzęta z ponad 200 różnych gatunków.

9. Sky Tower

212-metrowa wieża jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce. To także najwyżej położony w Polsce punkt widokowy, z którego można podziwiać nie tylko panoramę Wrocławia, ale widać nawet Śnieżkę, która oddalona jest o 100 km. Wieża liczy 51 pięter, na taras widokowy wjeżdża się windą, która kursuje co 30 minut, a na górze można przebywać tylko 20 minut. Cena biletu normalnego wynosi 18 zł, ulgowego 12 zł, bilety są dostępne online.

10. Pomnik Anonimowego Przechodnia

Pomnik Anonimowego Przechodnia to jedna z najciekawszych rzeźb na terenie Wrocławia, która została odsłonięta w 2005 roku, a obecnie stanowi integralną część Wrocławia i jedną z jego wielu atrakcji. Pomnik został odlany z brązu i przedstawia przechodniów naturalnej wielkości. Całość inspirowana była instalacją Jerzego Kaliny, która powstała w Warszawie na potrzeby programu telewizyjnego.

Amerykański “Budget Travel” uznał ten pomnik za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie, a polski “Newsweek” nazwał go najbardziej spektakularnym pomnikiem we Wrocławiu.

Zwłaszcza po zmroku instalacja robi ciekawe wrażenie.

11. Park Szczytnicki

Park Szczytnicki jest największym(a także najstarszym) parkiem na terenie Wrocławia, a jego powierzchnia wynosi około 100 hektarów. Znajduje się na terenie dawnej wsi Szczytniki i właśnie stąd pochodzi jego nazwa, a został założony już w XVIII wieku.

Na jego terenie znajdują się Ogród Japoński z początków XX wieku oraz drewniany kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, który pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Tuż przy kościele znajduje się monolitowy krzyż z kamienia, a jego pochodzenie stanowi zagadkę nawet dla historyków zajmujących się Wrocławiem.

Park Szczytnicki można odwiedzić za jednym razem z fontanną multimedialną, Halą stulecia oraz ogrodem zoologicznym, gdyż wszystkie są położone obok siebie.

12. Hala stulecia Wrocław

Jest jednym z największych dzieł architektury XX wieku, znajdujące się na liście dziedzictwa narodowego UNESCO. Kompleks Hali stulecia jest dziś miejscem wystaw, wydarzeń kulturalnych i konferencji.

13. Iglica

Jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych Wrocławia. To stalowa konstrukcja znajdująca się nieopodal Hali Stulecia.

14. Aquapark Wrocław

Aquapark Wrocław to park wodny znajdujący się przy ulicy Borowskiej. Na jego terenie znajdują się baseny rekreacyjne zewnętrzne oraz kryte, basen sportowy, klub fitness oraz sauny. Jest to miejsce, w którym kompleksowo można zadbać o swoje zdrowie i urodę, a także świetny pomysł na wspólną zabawę w gronie rodzinnym.

Wielkim walorem dla rodzin z małymi dziećmi jest tak zwana Dziecięca Zatoka, która jest przystosowana do prowadzenia zajęć z kilkuletnimi dziećmi, a także strefa z okrętem pirackim oraz armatkami.

Idealne miejsce do spędzenia całego dnia z dziećmi na niepogodę.

15. Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe we Wrocławiu to nie tylko jedno z głównych muzeów w mieście, ale również na całym Dolnym Śląsku. Składa się z gmachu głównego oraz trzech oddziałów, na terenie których zgromadzono ogromną ilość eksponatów związanych ze sztuką polską, śląską oraz europejską. Do największych skarbów placówki należą takie prace, jak “Głowa Helenki” Stanisława Wyspiańskiego, “Ojczyzna” Jacka Malczewskiego, “Śluby Jana Kazimierza” Jana Matejki czy też obraz pod tytułem “Wieczór” namalowany przez rosyjskiego mistrza, Wasilija Kandinsky’ego.

16. Galeria Neonów

W podwórku przy ulicy Ruskiej 46 “c” znajduje się prawie 30 neonów. Aby móc je w pełni podziwiać i zrobić najciekawsze zdjęcia, najlepiej jest wybrać się tu po zmroku.

17. Piwnica Świdnicka

Po dłuższej przerwie na kulinarną mapę Wrocławia wraca Piwnica Świdnicka – najstarsza restauracja w Polsce i jedna z najstarszych w Europie, działająca od drugiej połowy XIII wieku. Mieści się ona w ratuszowej piwnicy na wrocławskim rynku, a korzystna lokalizacja i ciekawa przeszłość skutecznie zachęcają do odwiedzenia tego miejsca.

W menu nie brak tradycyjnych schabowych, steków i golonek, pojawiła się też oferta dań wegetariańskich (m.in. kotlet z boczniaka i stek z kalafiora). Ciekawie prezentuje się też menu sezonowe, w którym w okresie jesienno-zimowym rządzi krem z dyni i placki ziemniaczane z sosem

“Kto nie był w Piwnicy Świdnickiej, ten nie był we Wrocławiu”, podobno w Piwnicy Świdnickiej był nawet Chopin, Wybicki, Słowacki oraz Geothe.

18. Hydropolis Wrocław

Wrocław jest miastem, w którym można dokonać rzeczy niemal niemożliwych, np. wejść i odkryć głębiny Rowu Mariańskiego. Chociaż brzmi to surrealitycznie, jest to możliwe w Centrum nauki o wodzie Hydropolis. To unikatowe centrum na temat wody, w którym wiedza przekazywana jest w bardzo ciekawy i różnorodny sposób. Na zwiedzanie tego miejsca trzeba przeznaczyć min. 2 godziny. To miejsce interesujące zarówno dla młodszych, jak i starszych.

19. Kolejka linowa – Polinka

Polinka we Wrocławiu to całoroczna kolej gondolowa, która kursuje nad Odrą pomiędzy głównym kampusem Politechniki Wrocławskiej oraz Geocentrum. Kolejka powstała w 2013 roku, cała linia ma długość 373 metrów, a czas przejazdu wynosi około dwóch minut. Jedna gondola mieści na raz do piętnastu osób, a przejazd umożliwia zobaczenia tej części Wrocławia z zupełnie innej perspektywy.

20. Fontanna Multimedialna

Wrocławska fontanna multimedialna jest największą tego typu instalacją w Polsce i jedną z największych w Europie. Znajduje się pod Halą Stulecia i skutecznie przyciąga mieszkańców oraz turystów od maja do października pokazami dziennymi, które odbywają się co godzinę od 10 do 17, i pokazami wieczornymi, które rozpoczynają się od 18 i trwają co godzinę aż do godziny 21. Występom towarzyszy oprawa muzyczna.

21. Wieża widokowa kościoła św. Elżbiety

To najlepszy punkt widokowy we Wrocławiu, jednak dotarcie do niego jest nie lada wysiłkiem. Schody są bardzo wąskie i nie ma mijanek.

22. Gdzie zjeść we Wrocławiu?

Wrocław to nie tylko liczne zabytki i malownicze zakątki, ale i lokale gastronomiczne, w których można odpocząć przy smacznym posiłku. Wybór lokali jest ogromny gdyż na mapie Wrocławia nie brak wyjątkowych restauracji.

Na miłośników włoskiej kuchni czeka Trattoria Da Giuseppe, kusząca makaronami i prawdziwą włoską pizzą.

Na miłośników zup czeka z kolei Soup Culture – lokal znany z kremowych zup (np. soczewicowej lub serowej z brokułami) w jadalnych kubkach.

Hala Świebodzki – przestrzeń, w której znajduje się Hala tworzą znane, wrocławskie koncepty kulinarne oraz nowe projekty. Food court rozwiązuje odwieczny problem z wyborem miejsca spotkania i rodzaju kuchni, na którą wszyscy mają ochotę. Od teraz w jednym lokalu znajdziesz różnorodne opcje kulinarne.

Restauracja Fitback na ul. Solskiego oczaruje z kolei tych, którzy lubią spędzać czas z bliskimi przy smacznych i zdrowych daniach.

Dla tych, którzy nie lubią chodzić na skróty, dobrym miejscem będzie STÓŁ na Szwedzkiej. W tym miejscu każdy może przygotować swój posiłek pod okiem doświadczonego kucharza, może też wziąć udział w ciekawych warsztatach.

23. Rej statkiem po Odrze

Rej statkiem po Odrze to doskonała okazja, żeby zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy. Do najbardziej znanych przystani w mieście należą Przystań Kardynalska oraz Przystań “Hala Targowa”. Statki wypływają stąd w kierunku Biskupina, a po jakichś dwudziestu minutach rejsu można wysiąść przy wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

Alternatywą jest rejs w kierunku centrum miasta. W trakcie rejsu można podziwiać między innymi Most Piaskowy, Muzeum Narodowe, Wieżę Ciśnień czy też Wyspę Opatowicką.

24. Wrocławskie Wyspy

Wrocław to miasto położone na dwunastu wyspach odrzańskich, których największe skupisko występuje w rejonie Starego Miasta. To tam znajduje się niewielka Wyspa Słodowa, na której jedynym budynkiem jest dawna kamienica, która zamieniła się w biurowiec. Dzięki mostom jest połączona z Wyspą Młyńską oraz Wyspą Bielarską.

Z kolei Wyspa Piasek przyciąga turystów, ponieważ znajdują się na niej zabytkowe budowle, takie jak barokowa cerkiew czy były kościół i szpital, który obecnie jest budynkiem mieszkalnym.

Wyspa Tamka jest jedną z najmniejszych wysp na Odrze. W XIII wieku należała do Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, który wybudował tutaj najstarszy młyn w mieście.

25. Bulwar Xawerego Dunikowskiego

Bulwar Xawerego Dunikowskiego znajduje się na południowym brzegu Odry i częściowo stanowi Promenadę Staromiejską. Ma charakter spacerowo-widokowy, ponieważ na trasie można podziwiać panoramę najstarszej części miasta. Miejsce to zostało nazwane na cześć Xawerego Dunikowskiego, który był polskim rzeźbiarzem, malarzem oraz pedagogiem związanym z Wrocławiem. Długość całego bulwaru wynosi zaledwie 800 metrów, a mimo to stanowi on atrakcyjny cel dla turystów chcących zobaczyć Wrocław z ciekawej perspektywy.

26. Ogród Botaniczny

Niedaleko Wysp Słodowa i Piasek oraz Ostrowa Tumskiego położony jest bardzo ciekawe miejsce do odsapnięcia od zgiełku miasta – ogród botaniczny.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego(bo taka jest jego pełna nazwa) został założony już w pierwszej połowie XIX wieku. Jego powierzchnia wynosi obecnie ponad 7 hektarów, a na obszarze tym zgromadzono ogromną ilość roślin różnych kategorii.

Odwiedzający mogą tutaj podziwiać na przykład alpinarium z roślinami skalnymi, arboretum idealnie nadające się na spacer, jedną z największych na świecie kolekcji roślin tropikalnych oraz stałą wystawę, która ukazuje minerały Dolnego Śląska.

Jeśli mało nam obcowania z przyrodą można wejść do Muzeum Przyrodniczego, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Ogrodu Botanicznego.

27. Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia to pozycja obowiązkowa dla turystów interesujących się historią tego miasta oraz Dolnego Śląska. Muzeum powstało w 2007 roku i na początku zajmowało się organizacją wystaw objazdowych. Obecnie na jego terenie znajdują się wystawy poświęcone historii Wrocławia od czasów II Rzeczpospolitej aż do czasów współczesnych. Wystawy te skupiają się przede wszystkim na działalności antykomunistycznej oraz na wrocławskiej Solidarności.

28. Dzielnica Czterech Wyznań

Dzielnica Czterech Wyznań, zwana również Dzielnicą Czterech Świątyń, w sensie prawnym nie jest dzielnicą. Nazwa ta określa obszar znajdujący się pomiędzy ulicami Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, św. Mikołaja i Pawła Włodkowica.

W jego bliskim sąsiedztwie znajdują się świątynie czterech różnych wyznań, a nazwa tego obszaru funkcjonuje od 1995 roku z inicjatywy duchownych katolickich, protestanckich, prawosławnych oraz żydowskich.

W dzielnicy tej odbywają się regularnie imprezy charytatywne, spotkania edukacyjne oraz wspólne modlitwy, a całość ma podkreślać religijną różnorodność oraz tolerancję w mieście.

29. Kolorowe Podwórka

Kolorowe Podwórka na Nadodrzu to projekt artystyczny stworzony za pomocą farb i ceramiki. Projekt powstał w 2014 roku z inicjatywy artysty, Mariusza Mikołajka, który zaprosił do niego nie tylko innych artystów, ale i okolicznych mieszkańców. Na terenie podwórek znajdują się malowidła przedstawiające między innymi motywy botaniczne, a także płaskorzeźby i rzeźby. W związku z nietypowym charakterem całego przedsięwzięcia, projekt ten często nazywany jest “wrocławskim niemuralem”.

30. Pasaż Niepolda

Pasaż Niepolda to miejsce przyciągające miłośników nocnego życia i dobrej zabawy. Znajduje się paręset metrów od wrocławskiego rynku i stanowi kompleks kamienic, w których można znaleźć najróżniejsze kluby, a także punkty gastronomiczne. Do znanych klubów znajdujących się na tym obszarze należą na przyklad Mundo 71 Music Club, Afera, Bezsenność czy Wall Street Club.

Patronem pasażu jest wrocławski kupiec, Wilhelm Niepold, który wybudował w tym miejscu neobarokowe kamienice i stworzył w nich pasaż handlowy. Dziś znajdują się tutaj przede wszystkim kluby muzyczne.

31. Stadion Miejski Wrocław

Stadion to miejsce, które pragnie zobaczyć na żywo każdy kibic i fan piłki nożnej. Stadion na zewnątrz przypomina nieco chiński lampion, gdyż jest zbudowany z półprzezroczystej siatki z włókna szklanego. Jednak skrywa też pewne tajemnicze miejsce, do którego raczej wolelibyśmy nie trafić, to areszt składający się z trzech cel, które znajdują się na poziomie parkingu.

32. Jarmark Bożenarodzeniowy

Jarmark Bożenarodzeniowy we Wrocławiu uchodzi za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Zawsze ma on miejsce na wrocławskim rynku i zazwyczaj stragany stoją tam od drugiej połowy listopada aż do końca grudnia. W świątecznej atmosferze i pośród klimatycznych ozdób ustawiane są budki z miejscem dla wystawców z całej Polski.

Podczas jarmarku we Wrocławiu na rynku można kupić najróżniejsze rodzaje rękodzieła, od szytych toreb i ubrań, przez biżuterię aż po ceramikę, a także produkty naturalne, takie jak miód, oleje roślinne i wiele innych.

33. Wrocławski Labirynt

Po nitce do kłębka lub wąskim, grobowym korytarzykiem do pamiątkowego kamienia i dębu. Tak wygląda spacer po Labiryncie w parku na Brochowie, gdzie w latach 90. XX wieku powstał najpopularniejszy Wrocławski labirynt.

34. Park Iluminacji w Zamku Topacz

Park Iluminacji na Zamku Topacz w podwrocławskiej Ślęzie to wielka atrakcja zimowa, która przyciąga turystów i mieszkańców Wrocławia. Zwiedzający mają okazję przeżyć multimedialny spacer wykreowany za pomocą światła i dźwięku. Tereny te od dawna znane są z głośnych imprez plenerowych, ponieważ pozwalają na to tutejsze warunki. Firma Lumina potrafi jednak zamienić całą przestrzeń w zupełnie bajkową scenerię. Warto dodać, że całą trasę stanowi ponad 1,5-kilometrowy szlak pełen świetlistych dekoracji.

35. Kapielisko – Kopalnia Wrocław

Kopalnia Wrocław to kąpielisko znajdujące się we Wrocławiu, które w okresie letnim przyciąga miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i relaksu na plaży. W sezonie w pobliżu kąpieliska bardzo często pojawiają się food trucki z ciekawymi propozycjami kulinarnymi, a także wiele atrakcji dla dzieci. W rezultacie jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, które mogą tutaj bez chwili nudy spędzić tyle czasu, na ile pozwolą im pogoda i siły. W okresie zimowum na miejscu odbywa się również grupowe morsowanie.

Wrocław – Ciekawostki

  • Wrocław zdobył tytuł European Best Destination w 2018

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.6/5 - (22 votes)
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić