Atrakcje Włocławek – Co warto zobaczyć w 2024 ?

fotografia – Pixabay

Włocławek leży w województwie kujawsko-pomorskim przy autostradzie A1, na odcinku między Toruniem a Łodzią.

Podróżując wodami Wisły pomiędzy Płockiem, a Toruniem napotka się na potężny zbiornik wodny. Ten bezmiar wody, w który zmienia się Wisła jest oznaką zbliżania się do zapory wodnej we Włocławku. Kiedyś trasę tą swobodnie pokonywały łodzie i statki żeglugi śródlądowej przewożące na swoim pokładzie towary pochodzące z głębi Polski. Co prawda dziś też jest to możliwe ponieważ zapora we Włocławku wyposażona jest w system śluz, pozwalających pokonać różnicę poziomów wody pomiędzy górnym lustrem sztucznego jeziora, a dolnym poziomem wody Wisły.

Zapora wodna we Włocławku

Szaleńczy pomysł sztucznej regulacji biegu Wisły spowodował podjęcie decyzji o budowie zbiornika wodnego w połowie biegu Wisły. Pomysł wraz z projektem i budową sprawił, że w 1970 roku oddano do użytku zaporę z systemem śluz i elektrownią wodną. Tama włocławska sprawiła powstanie sztucznego jeziora będącego zarazem największym tego typu obiektem w Polsce. Sztuczne jezioro ma około 60 kilometrów długości i zaczyna się już praktycznie parę kilometrów za Płockiem. Założeniem tego projektu było między innymi zabezpieczenie dolnego biegu Wisły przed powodziowymi zalewami.
Sztuczny zbiornik wodny jest bardzo dużą atrakcją dla miasta. Wzdłuż jego brzegu zbudowano jeden z najdłuższych bulwarów. Miejsce to jest ulubionym terenem spacerowym dla mieszkańców miasta. Amatorzy uprawiania sportów wodnych mają do dyspozycji bardzo ładną i funkcjonalną marinę rzeczną.
Chętni do odbycia rejsu statkami żeglugi śródlądowej mogą korzystając z tego miejsca odbyć rejs po wodach zalewu. Do dyspozycji są statki wycieczkowe.

Trochę historii związanej z miastem

Pierwsze ślady osadnictwa odnalezione w obrębie Włocławka wskazują na istnienie na tych terenach osady związanej z Kultura Łużycką. Znaleziska dotyczą czasów X w. p. n. e.
W czasach Bolesława Chrobrego wiadomo już że nad brzegiem rzeki istniał duży gród będący obok Poznania i Gniezna jednym z ważniejszych ośrodków rodzącego się państwa polskiego. Bezsprzecznie w tak odległych czasach gród we Włocławku miał istotne znaczenia nie tylko dla swojej krainy, ale i dla reszty kraju. Włocławek pełnił rolę stolicy Kujaw.
Na przestrzeni wieków miasto wielokrotnie doznawało uszczerbku nie tylko dotyczącego mieszkańców, ale także zabudowy.
Po zakończeniu II wojny miasto zaczęło nową egzystencję. Przez pierwszy powojenny czas było miejscem przetrzymywania niemieckich zbrodniarzy wojennych oraz osób współpracujących w czasie okupacji z władzami niemieckimi.

Ciekawe miejsca i zabytki Włocławka

Choć przez długi czas swojego istnienia, miasto cieszyło się dużym znaczeniem dla ówczesnych władców w mieście nie zachowała się imponująca ilość zabytków. Główne najlepiej zachowane obiekty zabytkowe związane są z miejscami kultu religijnego.

Zalicza się do nich kościoły.

Najatrakcyjniejszą budowlą miasta jest pochodząca z 1340 roku bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Oprócz okazałości budowli w jej wnętrzu znajduje się wiele bardzo cennych dzieł architektury sakralnej. Katedra jest jednym z najwyższych kościołów w Polsce, jej wysokość wynosi około 85 metrów.

Stare centrum miasta to zabytkowe kamieniczki, które odzyskały swój dawny blask. Przechadzając się po uliczkach starego miasta podziwiać można kilka budynków pełniących w przeszłości rolę spichrzów, wśród których szczególną uwagę przykuwa Czarny Spichrz.

Pochodzący z XVIII wieku spichlerz służył do magazynowania zboża. Ciekawa dwukondygnacyjna budowla spełnia obecnie zupełnie inne zadania i znajdują się w nim instytucje kulturalne.

Jednych z istotnych miejsc na trasie zwiedzania Włocławka jest pomnik upamiętniający miejsce tragicznej śmierci księdza Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy bezpieki Polski Ludowej. Miejsce znajduje się na tamie i jest zaznaczone wysokim metalowym krzyżem upamiętniającym to miejsce.

Pozostałe miejsca, które warto odwiedzić:

Stary Rynek – Rynek znajduje się niedaleko rzeki Wisły i jest najważniejszym placem w mieście. Przy rynku znajdują się barokowe kamieniczki z XVI i XVIII wieku, w których mieści się Muzeum Historii Włocławka.

Muzeum Historii Włocławka

Plac Kopernika – Położony przy Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Można tutaj znaleźć pomnik tego wybitnego astronoma

Pałac Biskupi we Włocławku – pałac będący siedzibą biskupów włocławskich kurii diecezjalnej

Kościół św. Witalisa – najstarsza ceglana budowla w mieście

Kościół św. Jana Chrzciciela – późnogotycki kościół z XVI wieku

Szpetalskie wzgórze z Pomnikiem Poległych Obrońców Wisły

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej –  znajdują się w nim stałe ekspozycje: “Fajans włocławski” i “Galeria portretu polskiego”

Muzeum Etnograficzne przy Bulwarach – prezentuje kulturę ludową Kujaw i ziemi dobrzyńskiej

Plac Wolności z dywanami kwiatowymi

Marina Zarzeczewo – można wypożyczyć tutaj kajaki, rowery wodne i jachty żaglowe różnych klas oraz skorzystać z pola namiotowego

Wzorcownia – Centrum handlowo-rozrywkowe zbudowane na pozostałościach fabryk fajansu oraz fabryki maszyn rolniczych

Po więcej informacji turystycznych o mieście Włocławek, warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (48 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić