Inowrocław położony jest w województwie kujawsko-pomorskim. Do Bydgoszczy jest stąd 45 km, a do Torunia 35 km.
Przemieszczając Polskę przejeżdża się przez wiele miast. Spora grupa spośród nich w dawnych czasach była bardzo ważnymi ośrodkami miejskimi. To co działo się w tych miastach jest mało znane dla przybywających do nich osób. Dziś dawne kwitnące miasta w sposób naturalny straciły na swoim znaczeniu i traktowane są jak kolejne niczym nie wyróżniające się miejsca. Nie można tego powiedzieć o Inowrocławiu. Historyczne dzieje tego miasta są mniej znane, a jedyną wyróżniającą je rzeczą jest fakt, że jest uzdrowiskiem.
Uzdrowisko Inowrocław
W 1868 roku odkryto na terenie Inowrocławia duże pokłady soli. Dało to początek rozwojowi miasta jako uzdrowiska. W 1875 z inicjatywy Wiktora Wilkońskiego zawiązana została pierwsza inicjatywa zmierzająca do rozwoju miasta jako uzdrowiska. Powstało Towarzystwo Akcyjne „ Solanki Inowrocławskie”, które za szczytny cel obrało sobie stworzenie infrastruktury pod powstanie i dalszy rozwój uzdrowiska. Głównym czynnikiem rozwoju uzdrowiska stały się wody solankowe. Na ich bazie rozpoczęto budowę łaźni solankowych.
W roku 1886 wzniesiono Specjalny Zakład Leczniczy dla dzieci i osób chorych na reumatyzm. Dalszy rozwój całej infrastruktury nabrał swojego tempa. Powstawać zaczęły kolejne kompleksy leczenia uzdrowiskowego wykorzystujące oprócz solanki także borowinę oraz inne rodzaje zakładów przyrodoleczniczych.
Rozwój Inowrocławia jako ośrodka uzdrowiskowego trwa do dnia dzisiejszego. Jednym z dużych osiągnięć było zbudowanie na terenie parku zdrojowego tężni solankowej. Inwestycja ta zakończyła się w 2001 roku i do dziś jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc uzdrowiska.
Ciekawe miejsca w Inowrocławiu
W mieście znajduje się sporo zabytków, które obok miejsc typowo związanych z rolą uzdrowiska, mogą stanowić atrakcję turystyczną. Zaliczyć do nich można: fragmenty starych miejskich fortyfikacji, zabytkowe kościoły, zabytkowe kamienice z końca XVIII wieku i z przełomu XIX i XX wieku, hotel Bast z początku XX wieku i wiele ciekawych willi znajdujących się w różnych miejscach miasta.
Uzdrowiskowa część miasta to przede wszystkim: pijalnia wód, muszla koncertowa, park zdrojowy, stara zabudowa sanatoryjna i wiele innych ciekawych miejsc sprzyjających spacerowaniu.
Atrakcje Inowrocław – Co warto zobaczyć w 2023 ?
1. Park Solankowy
To jedna z tych najbardziej znanych atrakcji, jaką można znaleźć na terenie Inowrocławia. Na terenie owego parku znajdują się liczne sanatoria i obiekty uzdrowiskowe, ale to przede wszystkim miejsce niezwykle pięknych dywanów kwiatowych. Niesamowite jest tu również fakt, że każdego roku jest tu zasadzanych około 100 tysięcy sadzonek. Ale to nie wszystko, gdyż są one układane tak, by tworzyły wspaniałe kolorowe obrazy, w których można się zakochać od samego patrzenia. Pasjonaci takich sadzonek znajdą tu również niezwykle rzadkie okazy, jak na przykład juka karolińska, czy też runianka japońska.
*Spacer po Parku Solankowym
W październiku 2018 miałem przyjemność spędzić nieco czasu w Inowrocławiu i większość tego czasu spędziłem właśnie w Parku Solankowym. Na dole artykułu można zobaczyć zdjęcia, które udało mi się wówczas zrobić.
2. Muzeum im. Jana Kasprowicza
To jedna z tych ciekawszych atrakcji, na jaką można trafić, udając się do Inowrocławia. Każdy, kto chce poznać historię tego miasta i inne ciekawostki z nim związane, jak i również zobaczyć liczne pamiątki, to bezapelacyjnie powinien odwiedzić właśnie to miejsce. To prawdziwa kopalnia skarbów inowrocławskich. Od wielu lat jest to miejsce, gdzie przybywa niezwykłe duże grono ciekawych turystów, co tylko podkreśla fakt, jakie jest interesujące.
3. Tężnie solankowe
Wiele osób uważa je, za największą atrakcję występującą na terenie Inowrocławia. Niesamowite wrażenie robi ta największa z nich, która posiada 320 metrów długości, oraz 9 metrów wysokości. Jej wspaniałość podkreśla również fakt, że znajduje się ona na terenie cudownego parku uzdrowiskowego, jak i również fakt, że z wysokości tej termy można podziwiać całą panoramę miasta, niezależnie od pory roku.
4. Pijalnia Wód
Będąc na terenie Parku Zdrojowego, bezapelacyjnie warto zajrzeć do niesamowicie popularnej tamtejszej Pijalni Wód. Jest to miejsce, gdzie można spróbować dwa rodzaje wód, czyli „Inowrocławiankę”, która jest wodą mineralną, oraz „Jadwigę”, która uznawana jest za wodę typowo leczniczą. Szczególnie można zauważyć tam osoby starsze, jak i również takie, które stawiają na dużą aktywność fizyczną, gdyż to właśnie na te dwie grupy owe wody mają niezwykle istotny wpływ.
⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Inowrocławiu 🍽️
5. Aleja Dębów Gwiazd
W słynnym inowrocławskim parku znajduje się również niezwykle popularna i często odwiedzana przez turystów atrakcja, czyli Aleja Dębów Gwiazd. Najsłynniejsi goście Inowrocławia od 2005 roku aż do dnia dzisiejszego sadzą tam swoje własne drzewa. Fenomen tego miejsca zdecydowanie potwierdza fakt, że uczyniły to już takie osobistości, jak na przykład Zbigniew Wodecki, Bogusław Linda, czy też Irena Szewińska.
6. Mysia Wieża w Kruszwicy
Pasjonaci zamków i historii z nimi związanych również znajdą coś dla siebie, szczególnie w oddalonej parę kilometrów od Inowrocławia Kruszwicy. Mysia Wieża to wraz z fragmentem muru pozostałość po zamku z czternastego wieku, który powstał w tym czasie z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Turystów przyciąga tu również fakt, że to właśnie z tym miejscem wiąże się legenda o królu Popielu, który został zjedzony przez myszy. Jest to również miejsce, z którego można podziwiać przepiękne jezioro Gopło, jak i również okolicę.
7. Kalwaria Pakoska
Wiele osób nazywa to miejsce Kujawską Jerozolimą. To 25 kapliczek barokowych, jak i również kościół Ukrzyżowania. Ciekawostką jest fakt, że pierwsza droga krzyżowa odbyła się tu już w 1628 roku. Szczególnie warto odwiedzić to miejsce w okresie Wielkiego Czwartku, gdyż wtedy odbywają się tu jedne z najważniejszych uroczystości z tym związanych.
8. Nadgoplański Park Tysiąclecia
Odwiedzają wyżej wspomnianą Kruszwicę, zdecydowanie warto zajrzeć również do innego niezwykłego miejsca, jakie się tam znajduje, czyli do Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. To miejsce znane jest szczególnie z tego, że znajduje się tam jezioro Gopło, gdzie znajdziemy masę gatunków wodnego ptactwa, gdyż są to ich tereny lęgowe. Wszyscy pasjonaci ptactwa będą tym magicznym miejscem wręcz oczarowani i nawet na chwilę nie będą chcieli go opuścić.
9. Chata Skansen
To kolejne miejsce, gdzie można nabyć wiedzy na temat dawnych czasów. Są to niezwykle stare gospodarcze zabudowania, w których doskonale widać, jak wyglądało życie naszych pradziadków, jakie mieli zwyczaje, a także jak wyglądała ich ogólna codzienność. Znajdują się tu liczne sprzęty domowe, a także stroje ludowe z dawnych lat, które były wtedy na czasie. Na uwagę zasługuje również znajdująca się tam oryginalna zabudowa wiejskiej kuchni.
10. Cudowny Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny
Inną niezwykłą atrakcją jest niewątpliwie Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny. To wręcz magiczna budowla, której kolorytu dodaje fakt, że pochodzi z czasów średniowiecza i mimo tego, że oczywiście była poddawana wielu pracom konserwacyjnym, to bez wątpienia nadal czuć tam klimat tamtych czasów. Warte polecenia jest zwiedzenie go wraz z przewodnikiem, gdyż poza tymi obłędnymi widokami, jakie ten kościół sobą oferuje, to dodatkowo można dokładnie poznać jego historię, jak i również zapoznać się z licznymi ciekawostkami na jego temat.
Inowrocław – krótko historycznie
Historia tego miasta, a właściwie miejsca na którym jest położone, znana jest od czasów rzymskich. To właśnie przez to miejsce przebiegała jeden ze szlaków kupieckich prowadzących po skarby Bałtyku jakim był bursztyn. Dawna osada w czasach rzymskich wypraw kupieckich była ważnym miejscem na ich szlaku. Informacje dotyczące tak odległych czasów pochodzą z wykopalisk archeologicznych.
Pierwsze wzmianki pisane pochodzą z końca XII wieku. Historia pisana Inowrocławia związana jest z istniejącymi na tym terenie żupami solnymi. Cały obszar Ziemi Inowrocławskiej znajduje się na dużych pokładach soli. To bogactwo było głównym powodem dużego rozwoju osadnictwa. Lokacja miasta nastąpiła najprawdopodobniej w drugiej połowie lat 30, XIII wieku.
Inowrocław był siedzibą książąt kujawskich. Szczególnego znaczenia miasto zyskało wraz z powołaniem w tym miejscu sądów szlacheckich. Początkowo był to sąd ziemski, który przekształcony został w sąd grodzki. O znaczeniu tych sądów zaświadcza fakt, że właśnie w Inowrocławiu odbywały się sądy polsko-krzyżackie.
Z Inowrocławia pochodzili przyszli Królowie Polski, Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki. W czasach „Wielkiej Wojny” polsko-krzyżackiej 1410 roku Władysław Jagiełło z Inowrocławia koordynował całą kampanię wojenną.
Duże znaczenie dla rozwoju miasta przyniósł czas rozbiorów Polski. Inowrocław znalazł w rękach pruskich. Niemiecka gospodarka sprawiła że miasto w dość szybkim czasie nabrało sporego znaczenia gospodarczego opartego w głównym stopniu na bogactwie, którym była wydobywana tu sól.
W granice Polski Inowrocław powrócił po zakończeniu I wojny i odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Główną przyczyną powrotu do macierzy było zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. 6 stycznia 1919 roku miasto zostało wyzwolone przez powstańców.
Lata 20, XX wieku to niezbyt dobry czas dla Inowrocławia. Panujący głód i bezrobocie były przyczyną częstych gwałtownych zamieszek. Pomimo trudnej sytuacji miasto powoli wychodząc z zapaści coraz bardziej zyskiwało na znaczeniu jako uzdrowisko.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj