Atrakcje Kwidzyn 2024 – Ciekawe Miejsca i Co Warto Zobaczyć ?

Na terenie dawnej Pomezanii położone jest miasto Kwidzyn, którego historia związana jest z tą krainą i z ludem ją zamieszkującym.
fotografia by Karina Pietuszyńska / Wikipedia

Gdyby zapytać Polaka z czym mu się kojarzy Pomezania, mało który umiałby odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Wiedza historyczno-geograficzna nie obejmuje wszystkich ważnych i związanych z Polską krain.

Dla przybliżenia należy napisać, że Pomezania to tereny położone na wschód od dolnego biegu Wisły. W dawnych czasach obszar zamieszkiwany był przez pruskie plemię Pomezanów.
Dlaczego ta informacja jest istotna? Na terenie dawnej Pomezanii położone jest miasto Kwidzyn, którego historia związana jest z tą krainą i z ludem ją zamieszkującym. Zapiski o istnieniu grodziska o nazwie Kwedis istniały już w XI wieku. Udokumentowana historia miasta wiąże się z pojawieniem się na tych terenach Krzyżaków. W swej zaborczości Zakon podbijał i podporządkowywał sobie kolejne plemiona żyjące na terenie Prus. Los ten spotkał również Kwidzyn. W 1233 roku Krzyżacy utworzyli w miejscu osady nowy gród, który otrzymał prawa miejskie.

Od czasu założenia miasta zaczęła się jego bardzo burzliwa historia. Na przestrzeni wieków miasto znajdowało się pod różnymi obcymi wpływami co wywarło duże piętno na jego rozwoju.

Największy wpływ na rozwój miasta Kwidzyn, miały wszelkiej maści wpływy niemieckie. Poczynając od Zakonu Krzyżaków na rządach pruskich po sekularyzacji Zakonu kończąc. W tym miejscu należy wyjaśnić, że Prusy powstałe w wyniku likwidacji państwa zakonnego nie mają nic wspólnego z plemionami Prusów zamieszkujących od wieków te tereny.
Miasta leżące w tak historycznie newralgicznych miejscach jak Kwidzyn stawały się na przestrzeni lat mieszaną różnych nacji narodowych. Polacy, Niemcy, potomkowie dawnych Prusów tak na przestrzeni wieków kształtowało się mieszczaństwo kwidzyńskie. Przewagę stanowiła w tym rejonie ludność pochodzenia niemieckiego.

Zabytki i atrakcje w mieście Kwidzyn

Historia miasta zapisała na swych stronach wiele zniszczeń dokonywanych na bezbronnych budowlach. O dziwo największe zniszczenia pozostały po II wojnie i co ciekawe nie sprawili tego zniszczenia Niemcy. Wyzwolenia miasta dokonali Rosjanie i to oni opuszczając miasto pozostawili po sobie duże spustoszenia. Największym barbarzyństwem było spalenie starówki wraz z ratuszem. Kolejnym etapem dewastacji miasta była odbudowa Warszawy, do której wykorzystywano materiały budowlane pochodzące z rozbieranych kamienic na kwidzyńskiej starówce.

Zabytki:
– zespół zamkowo-katedralny pochodzący z XIII i XIV wieku
– fragment murów obronnych z XIV wieku
– ruiny wieży ratusza z XIV wieku rozbudowanego w XIX wieku zniszczonego podczas II wojny
– spichlerz z początku XIX wieku zbudowany w technologi szachulcowej
– spichlerze murowane z XIX wieku
– kamienice z przełomu XIX i XX wieku
– domy klasycystyczne z 1800 roku
– budynek Wyższego Sądu Ziemskiego z przełomu XVIII i XIX wieku
– koszary wojskowe – neogotycka budowla z lat 1877-1879
– budynek poczty zbudowany w stylu neogotyckim

Współczesny Kwidzyn

Dzisiejsze miasto ma w swojej ofercie dużo ciekawych propozycji dla aktywnych fizycznie osób. Miasto leży na trasie wielu szlaków turystyki pieszej i rowerowej. Są to między innymi:
– pieszy szlak Napoleoński
– pieszy szlak Kopernikowski
– szlak rowerowy Doliną Dolnej Wisły

Miłośnicy kajakarstwa mogą skorzystać z uroków, które daje rzeka Liwa przepływająca przez Kwidzyn, na wodach której wyznaczony jest szlak kajakowy.

Do ciekawostek zaliczyć również można ewolucję jaką przeszła nazwa miasta zwłaszcza ta ostatnia. Do 1945 roku miasto nazywało się Marienwerder. Zaraz po wyzwoleniu nazwę zmieniono na Kwidzyń. Nazwa z końcówką „ń” trwała krótko i ostatecznie w 1948 roku znad literki n usunięto przecinek i od tej pory oficjalna nazwa miasta to Kwidzyn.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.9/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić