Lądek Zdrój 🗺️ Atrakcje 2024 – Co Zwiedzić i Gdzie Zjeść ?

fotografia – Pixabay

Lądek-Zdrój to uzdrowiskowe miasto na Dolnym Śląsku, które stale cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Położone jest w malowniczej dolinie rzeki Białej Lądeckiej, w otoczeniu Sudetów Wschodnich. Wczasowicze i kuracjusze doceniają dobroczynne działanie tutejszego klimatu, który wykazuje pozytywny wpływ na organizm człowieka. Lądek-Zdrój to także doskonała baza wypadowa – w pobliżu znajdują się nie tylko krajobrazowe szlaki Sudetów, ale również ciekawe miejsca, zabytki i historyczne miasteczka Dolnego Śląska.

1. Uzdrowisko

Miasto ma charakter uzdrowiskowy: zarówno tutejsze, bogate w minerały wody, jak i nieco wilgotny klimat, wykazują prozdrowotny wpływ na ludzki organizm. W Lądku-Zdroju leczone są choroby układu krążenia, schorzenia reumatologiczne, bóle pleców i stawów, a także przewlekłe, nawracające dolegliwości ze strony układu oddechowego i nerwowego. Wypoczywający w mieście mogą skorzystać z ofert licznych sanatoriów i gabinetów terapeutycznych, a także z zielonego, dużego Parku Zdrojowego (z wieloma zadbanymi alejkami spacerowymi, ławkami i miejscami do odpoczynku) oraz Pijalni Wód Mineralnych, w której można spróbować wydobywanych w okolicy wód o bardzo dużym stężeniu minerałów.

2. Rynek w Lądku-Zdroju

Zwiedzanie miasta bez wątpienia warto zacząć od centralnego, najbardziej turystycznego placu w Lądku-Zdroju, czyli zabytkowego Rynku. Mieszczą się tu liczne kamienice w doskonałym stanie, w których umieszczono kameralne sklepiki z pamiątkami i rękodziełem, restauracje, kawiarnie i bary. W sezonie letnim na placu ustawiane są ogródki piwne, w których można odpocząć i spróbować wyśmienitych potraw dolnośląskiej kuchni.

3. Jaskinie Radochowska i Niedźwiedzia

Na terenie Lądka-Zdroju znajduje się malownicza Jaskinia Radochowska, którą charakteryzują bogate nacieki kaskadowe oraz stalaktyty i stalagmity. Duża część groty możliwa jest do zwiedzania przez turystów: wejścia odbywają się tylko od wiosny do jesieni pod okiem instruktorów i przewodników.

Nieco dalej (około 15 kilometrów od Lądka-Zdroju) położona jest największa w Sudetach jaskinia – Jaskinia Niedźwiedzia. Swoją nazwę zawdzięcza szkieletom niedźwiedzi jaskiniowych, które zostały z niej pozyskane w trakcie badań i wykopalisk. Jeden z nich zobaczyć można u wrót groty! Dla zwiedzających udostępniono około 700 metrową, zabezpieczoną trasę, która obejmuje podziemne korytarze i komory pełne nacieków ściennych.

4. Stacja narciarska na górze Trojak

Miłośnicy narciarstwa mogą zimą skorzystać z oferty stacji narciarskiej Lądek-Zdrój, która położona jest na zboczu Trojaka. Znajdują się tu wyciągi narciarskie, które umożliwiają zjazd aż siedmioma oświetlonymi trasami o różnym poziomie trudności: idealną nartostradę znajdą tu zarówno doświadczeni, jak i początkujący narciarze. Na terenie ośrodka znajdują się również: sala zabaw dla dzieci, duże tarasy do odpoczynku i podziwiania panoramy Sudetów, a także karczma, w której serwowane są pyszne dania kuchni regionalnej i polskiej.

5. Arboretum – Leśny Ogród Drzew i Krzewów

Jedną z największych atrakcji Lądka-Zdrój jest Leśny Ogród Drzew i Krzewów, który zajmuje powierzchnię około 2 hektarów. Cechuje się wyjątkowo malowniczym umiejscowieniem w dolinie niewielkiego potoku, pomiędzy Królówką (779m n.p.m.) i Trojakiem (766m n.p.m.). Rosną w nim niezliczone gatunki drzew iglastych i liściastych, krzewy ozdobne i owocowe, a także duża kolekcja różaneczników. Arboretum czynne jest od maja do października, a w niektóre dni możliwe jest także zwiedzanie tego miejsca nocą.

6. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Podczas wypoczynku w Lądku-Zdrój warto wybrać się do Złotego Stoku (około 20km odległości), gdzie znajduje się kolejna ważna atrakcja regionu: Kopalnia Złota. Podziemna trasa prowadzi częściowo przez zalane wodą korytarze, które przemierzane są na wąskich łodziach, zaś w niektórych komorach sztolni ustawiono eksponaty muzealne. To świetne miejsce dla rodzin z dziećmi: najmłodsi mogą tu zwiedzić średniowieczną osadę, spróbować swoich sił w płukaniu złota oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat kopalni i procesu wydobywania złota.

7. Średniowieczny Park Techniki

W pobliżu Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się Średniowieczny Park Techniki – minimalistyczne miasteczko, które wybudowane zostało na wzór średniowiecznej osady górniczej. Umieszczono w niej drewniane budynki, sprzęty i maszyny, które niegdyś pozwalały na eksplorowanie coraz głębszych sztolni tutejszej kopalni złota. To doskonała atrakcja dla dzieci i młodzieży, którzy mogą zobaczyć jak działały średniowieczne młyny, wiatraki i dźwigi ręczne. Dodatkowo w Parku Techniki znajdują się Labirynt Strachu oraz Dom Kata z ciekawą, niecodzienną wystawą tematyczną.

8. Ogród Bajek w Międzygórzu

Około 35 kilometrów od Lądka-Zdroju położona jest malownicza, górska miejscowość Międzygórze. Jej największą atrakcją jest Ogród Bajek – park położony na wysokości 700m n.p.m., w którym znajdują się ponad stuletnie, drewniane rzeźby z wizerunkami różnych postaci z bajek i legend. Zobaczymy tu podobizny Koziołka Matołka, Bolka i Lolka oraz sudeckiego Liczyrzepy. Zwiedzając miasteczko warto wybrać się także do Rezerwatu Przyrodniczego “Wilczki”, gdzie podziwiać można jeden z najwyższych wodospadów Sudetów – tuż przy wodospadzie umieszczono widokową platformę, a przez okoliczne lasy rezerwatu rozciągają się piesze szlaki o wyjątkowych walorach krajobrazowych.

9. Śnieżnicki Park Krajobrazowy

Część Sudetów Wschodnich – Masyw Śnieżnika oraz fragment Gór Złotych – objęta została granicami Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. To idealne miejsce dla wszystkich fanów zdobywania polskich szczytów górskich. Przez malownicze tereny przechodzi wiele pieszych, oznakowanych szlaków turystycznych. Szczególnie warto wybrać się na sam szczyt Śnieżnika, z którego rozpościera się wspaniały widok na polskie i czeskie szczyty Sudetów. Na Śnieżniku działa również schronisko PPTK, które oferuje nocleg oraz wyżywienie.

10. Lądkolandia

Rodzinny Park Rozrywki Lądkolandia to punkt obowiązkowy zwiedzania miejscowości dla wszystkich rodzin z małymi dziećmi. Znajdują się tu dmuchane tory przeszkód, zamki, zjeżdżalnie i trampoliny, które gwarantują moc zabawy dla każdego miłośnika aktywnego wypoczynku. W Lądkolandii latem odbywają się różne wydarzenia i imprezy, w tym pikniki rodzinne oraz animacje dla najmłodszych.

11. Atrakcje Bystrzycy Kłodzkiej

Około 25 kilometrów od Lądka-Zdrój znajduje się miejscowość Bystrzyca Kłodzka, której największą atrakcją jest jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, w całości poświęcone… ogniu. W środku obejrzeć można ogromną kolekcję zapalniczek i etykiet od zapałek, które pochodzą z różnych państw świata, a także poznać historię odkrywania i wykorzystywania ognia przez ludzkość. W Bystrzycy Kłodzkiej warto zwiedzić również średniowieczną Basztę Kłodzką, która wzniesiona została na początku XIV wieku. Na szczycie gotyckiej budowli znajduje się taras widokowy udostępniony dla turystów.

12. Twierdza Kłodzka

Niespełna 30 kilometrów od Lądka-Zdroju położona jest Twierdza Kłodzko – monumentalna warownia obronna, która wybudowana została na przełomie XVII i XVIII wieku. Rozciąga się na powierzchni niemal 30 hektarów, a w jej skład wchodzi Twierdza Główna, mury obronne, polowe fortyfikacje i dodatkowa, mniejsza twierdza na Owczej Górze. Duża część obiektu przeznaczona jest do zwiedzania turystycznego z przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowiada o historii miejsca i całego regionu. W grodzisku odbywają się cyklicznie różnego rodzaju imprezy: Dni Twierdzy Kłodzka, festiwal Rock Bastion, a także jarmarki, rekonstrukcje bitew i pokazy.

13. Co i gdzie zjeść w Lądku-Zdroju?

Zaplecze gastronomiczne w mieście jest bardzo dobrze rozwinięte. Znajdują się tu zarówno eleganckie restauracje, jak i kameralne bistra, bary szybkiej obsługi i lokale serwujące dania kuchni włoskiej, amerykańskiej i azjatyckiej. Za najlepsze restauracje w Lądku-Zdroju przez turystów uznawane są:

Restauracja Alchemia – miejsce, w którym podawane są tradycyjne potrawy w nowoczesnej aranżacji. Zjeść tu można pysznego łososia pieczonego, makarony, dania obiadowe oraz smaczne desery.

Restauracja “Pod Wyciągiem Narciarskim” – lokal specjalizujący się w daniach rybnych, którego specjalnością są lokalnie wyławiane pstrągi. Zjeść tu można ryby smażone i pieczone, dania obiadowe (np. domowe pierogi), a także szybkie przekąski i słodkie gofry.

Pizzeria Abakus – restauracja serwująca potrawy kuchni włoskiej i europejskiej, która znajduje się w centralnej części Lądka-Zdroju. Poza wyborną pizzą, goście mogą skosztować tutejszych tortilli z nadzieniem, sałatek, zup i burgerów.

Kawiarnia Artystyczna “Dom Klahra” – jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na mapie Lądka-Zdrój. Podawana jest tu wyśmienita, mocna kawa, która pochodzi ze specjalnie wyselekcjonowanych odmian nasion arabiki. W lokalu można spróbować również pysznych, domowych wypieków, herbat oraz czekolady na gorąco.


⇒ Nadal głodny ? Zobacz najlepsze restauracje w Lądku-Zdroju 🍽️


Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (30 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić