Ostróda to miasto leżące w północno – wschodniej części Polski, w województwie warmińsko – mazurskim. Terytorialnie miasto należy do regionu Mazur, leży na Pojezierzu Iławskim, nad samą rzeką Drwęcą. Dużą zaletą tej lokalizacji jest też bezpośredni dostęp do Jeziora Drwęckiego.
Ostróda tak jak wszystkie miejscowości mazurskie, jest regionem turystycznym. To miejsce gdzie co roku przybywa wielu turystów złaknionych wypoczynku na łamach natury.
1. Zamek krzyżacki
Zamek krzyżacki to największa i najbardziej znana atrakcja Ostródy. Został on zbudowany w XIII wieku, to najstarsza budowla w stylu gotyckim znajdująca się na tych terenach. We wnętrzu warowni znajdują się ślady po dawnej prochowni, magazynach, pomieszczeniach urzędowych, sali sądowej i jadalni. Na skutek pożaru, który miał miejsce w XVII wieku zostało zniszczone całe wschodnie skrzydło budynku. Ciekawostką związaną z tą warownią jest fakt, że w 1807 roku na Zamku Krzyżackim stacjonował sam Napoleon Bonaparte.
→ Zobacz także: Najlepsze Restauracje w Ostródzie – Gdzie dobrze zjeść w Ostródzie ?
2. Molo w Ostródzie
Drewniane molo w Ostródzie jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w tym mieście. Ulubione miejsce spotkań wczasowiczów i spacerowiczów.
3. Kościół św. Dominika Savio
Kościół św. Dominika Savio pochodzi z XIV wieku. Ten gotycki obiekt sakralny w Ostródzie, dwa razy był atakowany przez pożar, na wskutek tego nie wszystkie jego części się zachowały. Cennym zabytkiem, którego na szczęście pożary nie strawiły są kamienne chrzcielnice, które pochodzą z początków kościoła. Warto też zwrócić uwagę na wyjątkowy portal drzwi wejściowych, które są bogato zdobione w stylu gotyckim. Ważną informacją związaną z tym miejscem jest to, że w kryptach kościoła ułożone są szczątki księżnej Jadwigi.
4. Zespół koszarowy
Zespół koszarowy to nic innego jak znane Białe Koszary i Czerwone Koszary. Powstały one w 1898 i 1913 roku, aby obiekty te mogły powstać, trzeba było zburzyć Ślimaczą Górę czyli średniowieczny kopiec graniczny. W koszarach odbyła się w 2001 roku uroczystość pożegnania sztandaru JW. 3732, co było ważnym wydarzeniem dla miejscowych.
⇒ Wypoczywasz w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje Mazur 🚤
5. Festiwale i wydarzenia kulturalne
W Ostródzie co roku odbywa się jeden z najsłynniejszych festiwali w całej Europie, a mianowicie Festiwal Reggae. Impreza odbywa się w koszarach i ściąga z Europy wszystkich miłośników tej muzyki.
Innym popularnym wydarzeniem, które się tu cyklicznie odbywa jest Festiwal Ognia. Wydarzenie to ma miejsce podczas Ostróda Summer Hot Day – imprezy nie tylko dla młodych. Widowisko jest bardzo emocjonujące i efektowne, zaciekawi każdego. Najważniejszym punktem tej imprezy jest taniec z ogniem, poza nim odbywają się także występy kuglarzy, Wyścig Pokoju w Kapsle oraz Techno Party, dla fanów mocnej muzyki elektronicznej.
6. Ewangelicko-Metodystyczny kościół Łaski Bożej
Ewangelicko-Metodystyczny kościół Łaski Bożej jest cenionym zabytkiem miejskim. Ten obiekt sakralny został zbudowany w stylu neogotyckim w 1907 roku. Jego najważniejszym elementem wieża, która ma nietypową kopułę w kształcie podwójnego hełmu. Na wieżę można wyjść, bo na jej szczycie znajduje się punkt widokowy na całe miasto.
7. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP to jeden z głównych zabytków Ostródy. Jego styl architektoniczny jest bardzo efektowny i zasługuje na podziw. Szczególnie interesujące są witraże w oknach, które prezentują żywoty świętych. Do innych cennych obiektów tego kościoła można zaliczyć rzeźbę pochodzącą jeszcze z XIV wieku, która przedstawia Marię z ciałem Chrystusa na kolanach.
8. Wieże ciśnień
W Ostródzie znajdują się dwie znane wieże ciśnień. Pierwsza z nich została zbudowana w 1904 roku przez firmę Grove, to zabytkowa neogotycka wieża, która należy do systemu wodociągów. Jej zbiorniki miały ogromną powierzchnię, bo aż 400 m3. To jedne z najbardziej pojemnych zbiorników jakie zostały wyprodukowane. Druga wieża ma o wiele mniejszy zbiornik, ma on zaledwie 250 m3. Druga wieża została wybudowana w 1911roku i jest potocznie zwana kolejową wieżą ciśnień.
9. Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich to wyjątkowy obszar chronionej przyrody. Obszar ten ma niezwykłe walory krajoznawcze, występują tu też rzadkie okazy zwierząt i roślin a wśród nich muflony, rośliny typowo górskie i podgórskie. Do parku należą dwa rezerwaty przyrody Ostoja Bobra na rzece Pasłęce oraz Wyspa Lipowa przy jeziorze Marąg.
10. Kanał Ostródzko-Elbląski
Kanał Ostródzko-Elbląski to szlak wodny, który jest unikalny w odniesieniu do całego świata. Długość tego szlaku wynosi 147 kilometrów, jest więc bardzo długi. Kanał ten został zbudowany w 1872 roku, jego projektantem był Georg Jakob Steenke. Głównymi elementami tego szlaku wodnego są dwie śluzy o nazwie Miłomłyn i Zielona a także pięć pochylni: Buczyniec, Jelenie, Kąty, Oleśnica oraz Całuny. Pochylnie pełnią bardzo ważną funkcję na szlaku, bo wyrównują poziom wody, dlatego nawet Statki Żeglugi Ostródzko – Elbląskiej są w stanie poradzić sobie z pochyłym terenem, bo mają specjalne wózki do tego celu.
11. Atrakcje w okolicy Ostródy
Olsztyn – stolica województwa; liczne parki i aż 16 jezior w obrębie miasta; Gotycki zamek i planetarium.
Iława – Jeziorak czyli najdłuższe jezioro w Polsce; port śródlądowy; Wielka Żuława czyli wyspa na jeziorze Jeziorak.
Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj