15 Najlepszych Atrakcji na Mazurach 🗺️

mazury atrakcje dal dzieci
foto – Pixabay

Mazury większości kojarzą się z jeziorami i lasami. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie unikatowa sieć zbiorników wodnych nadaje tej krainie geograficznej niespotykanego charakteru. Myli się jednak ten, dla kogo Mazury to tylko jeziora i lasy. W rzeczywistości bowiem kraina ta ma do zaoferowania dużo więcej zarówno miłośnikom sportów wodnych, pięknych krajobrazów, dobrej zabawy, przyrody, historii, poszukiwaczom przygód jak i osobom pragnącym po prostu odpocząć na łonie natury. Dzięki temu zaliczana jest do najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w Polsce.

Zatem co ciekawego warto zobaczyć na Mazurach ?

Wystawa LEGO

atrakcje olsztyn

Jedyna w województwie warmińsko-mazurskim wystawa budowli Lego! Do obejrzenia kilkadziesiąt największych seryjnych budowli Lego, w tym: Titanic, Wieża Eiffla, Zamki Harry’ego Pottera, Friends, Batman, Zamek Disneya oraz wiele innych ciekawych eksponatów. Zapraszamy dzieci i dorosłych! Wystawa znajduje sie CH Jakub w Olsztynie. Wystawa Lego w Olsztynie bilety już w sprzedaży.

Perełką wystawy będzie możliwość obejrzenia najdroższego zestawu świata wyprodukowanego przez Lego – Cloud City. Zestaw jest ekstremalnie rzadki; zawiera budowle i 8 figurek – cena jednej figurki jest rzędu ponad 10 000 złotych!

Bilety można kupić na ebilet.pl/rodzina/pozostale/wystawa-figurek-lego

1. Giżycko

Na początek miejsce udowadniającego, że Mazury to unikatowe połączenie pięknej przyrody z tajemniczą historią. Giżycko znane jest bowiem z kilku powodów. Przede wszystkim całkiem słusznie nazywa się je często “stolicą polskiego żeglarstwa”. Jego urokliwe położenie między jeziorami Kisajno i Niegocin czyni je bowiem nie tylko świetnym punktem wypadowym dla żeglarzy, ale również idealnym miejscem do długich spacerów i wycieczek rowerowych po wyznaczonych tu licznie szlakach turystycznych. Za ciekawą atrakcję uchodzi także czynny most obrotowy na Kanale Łuczańskim, jedyny tego typu w Europie. Największą historyczną atrakcją Giżycka jest jednak twierdza Boyen, wybudowana w XIX wieku do ochrony państwa pruskiego od wschodu na obszarze ok. 100 hektarów. Na zwiedzanie tej ogromnej i dobrze zachowanej warowni warto zarezerwować kilka godzin.

2. Grunwald

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, z czego słynie ta mazurska wieś. Miejsce bitwy, uważanej za jedno z największych zwycięstw w historii polskiego oręża, warto odwiedzić z wielu względów. Centralnym punktem pól grunwaldzkich jest Wzgórze Pomnikowe, na którym od 1960 r. stoi charakterystyczny kamienny monument wraz z grupą metalowych masztów, imitujących chorągwie wojsk polsko-litewskich. Nieopodal można także znaleźć grupę granitowych kamieni, będących pozostałością po ustawionym w 500 rocznicę bitwy, a następnie zniszczonym w czasie II wojny światowej Pomniku Grunwaldzkim w Krakowie. Drugim istotnym miejscem pól grunwaldzkich jest Muzeum, prezentujące ciekawą kolekcję eksponatów związanych z bitwą i pozwalające lepiej zorientować się w jej przebiegu oraz konsekwencjach. Przyjazd na pola Grunwaldu warto zaplanować w lipcu, kiedy to odbywa się tu słynna rekonstrukcja bitwy.

3. Jezioro Mamry

Przechodzimy wreszcie do tego, co w Mazurach najważniejsze, czyli jezior. Mamry, położone na północ od Giżycka, są w rzeczywistości grupą jezior, połączonych od wschodu z jeziorem Święcajty, a od południa Dargin i Kisajno. W przeszłości planowano także połączenie Mamr z Morzem Bałtyckim przez Pregołę za pomocą Kanału Mazurskiego, którego pozostałości są obecnie atrakcją turystyczną. Największą miejscowością nad Mamrami jest Węgorzewo, gdzie znajduje się również plaża miejska oraz ujście Węgorapy. Z Węgorzewa wychodzi także mnóstwo szlaków turystycznych i tras spacerowych, m.in. do pobliskiej wsi Kal, urokliwie położonej na cyplu między Mamrami i Święcajtami. Same Mamry są jeziorem o powierzchni ponad 2.5 tysiąca hektarów, na którym znajdują się 33 wyspy. Niskie obrzeża porośnięte różnorodną roślinnością w połączeniu z czystą wodą tworzą niezwykle malownicze krajobrazy.

4. Jezioro Śniardwy

Największe polskie jezioro nieustannie przyciąga miłośników zarówno żeglarstwa, jak i pięknych krajobrazów. Śniardwy to jezioro polodowcowe o powierzchni 113 kilometrów kwadratowych i głębokości sięgającej maksymalnie ok. 23 metrów. Choć jezioro w większości otoczone jest szuwarami utrudniającymi dostęp, to nie brakuje dokoła niego urokliwych plaż, campingów i miejsc widokowych, szczególnie dobrze nadających się do podziwiania zachodu słońca. Duże obszary w pobliżu brzegów jeziora zajmują lasy należące do Puszczy Piskiej.


⇒ Zastanawiasz się gdzie nocować ? Zobacz najlepsze hotele Spa na Mazurach 💆


5. Kanał Elbląski

Ogromny Kanał Elbląski jest zarówno wyjątkowym zabytkiem techniki, jak i prawdziwym świadkiem historii. Powstały w XIX wieku rozciąga się na imponującej długości ponad 84 kilometrów, choć po doliczeniu odgałęzień liczba ta wzrasta niemal dwukrotnie. Rozmach przedsięwzięcia staje się jeszcze bardziej imponujący, gdy weźmiemy pod uwagę jego wiek – pierwszy odcinek kanału został bowiem oddany do użytku ponad 160 lat temu. Kanał Elbląski najlepiej jest zwiedzać z perspektywy statku – na stronach internetowych Żeglugi Ostródzko – Elbląskiej można znaleźć informacje na temat organizowanych rejsów turystycznych, wśród których znajdziemy m.in. rejsy po śluzach kanału, okolicznych jeziorach czy możliwość przejażdżki statkiem “na sucho”, po szynach transportowych zainstalowanych na lądzie.

6. Kętrzyn

Kętrzyn jest największym miastem północnych Mazur, w którym można znaleźć wiele pamiątek ciekawej i bogatej historii. Jedną z wizytówek miasta jest gotycki zamek krzyżacki z XIV wieku. Zamek w toku swojej historii wiele razy przechodził przebudowy i remonty, w efekcie czego obecnie bardzo dużą część stanowią mury odbudowane w późniejszych latach, podczas gdy z oryginalnej konstrukcji zachowały się jedynie fragmenty. We wschodnim skrzydle zamku siedzibę ma Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, w którym dowiemy się najwięcej zarówno o historii miasta, jak i Mazur w ogólności. Warto również zajrzeć do bazyliki św. Jerzego – jednego z najlepiej zachowanych gotyckich kościołów na Mazurach. Świątynia ma charakter warowny, raczej rzadko spotykany w Polsce oraz jest bardzo dobrze zachowana, co czyni ją ciekawostką dla pasjonatów historii architektury.

7. Krutynia

Krutynia to jedna z najładniejszych mazurskich rzek, przyciągająca kajakarzy z całej Polski. W pobliskich wsiach takich, jak Krutyń, Wojnowo, Ukta czy Iznota, bez trudu znajdziemy wypożyczalnię kajaków która pomoże nam zorganizować spływ po wybranym odcinku i pomoże w transporcie po jego zakończeniu. Istnieje także możliwość wybrania się na wycieczkę łódką pasażerską. Na trasie czekają na nas przepiękne okoliczności przyrody, pozwalające w wyjątkowy sposób oderwać się od codziennych trosk i po prostu cieszyć się pięknem świata. Warto też wspomnieć o dwóch jeziorach – Gardyńskim i Malinówko – stanowiących ciekawe urozmaicenie spływu. Dodajmy również, że w ramach bogatej bazy noclegowej i gastronomicznej przy Krutyni znajdziemy nawet restauracje czy kawiarnie dla kajakarzy, czasem obsługujące klientów nawet prosto z łódki, oraz ośrodki noclegowe pośrodku lasu, nad samym brzegiem rzeki.

8. Mamerki

Ogromny kompleks bunkrów w Mamerkach to prawdziwa gratka dla miłośników historii, a szczególnie XX wieku. Położone w pobliżu brzegu jeziora Mamry bunkry stanowiły kwaterę główną Niemieckich Wojsk Lądowych. Współcześnie znajduje się tam jedyny w swoim rodzaju kompleks turystyczny, który może wciągnąć pasjonatów historii na długie godziny. Już sama liczba bunkrów – jest ich 30 – mówi nam o tym, że na wizytę w Mamerkach warto zaplanować przynajmniej pół dnia. Na turystów czeka także Muzeum Frontu Wschodniego II wojny światowej, prezentujące bardzo szeroki zbiór eksponatów, w tym największą na świecie makietę bitwy pod Kurskiem. Inną ciekawą atrakcją jest replika legendarnej bursztynowej komnaty – Mamerki wciąż są uważane za jedno z możliwych miejsc jej ukrycia, a poszukiwania były prowadzone jeszcze kilka lat temu. Odwiedzający mogą także wejść do repliki u-boota (niemieckiej łodzi podwodnej), a także na wieżę widokową, z której rozciąga się przepiękna panorama jeziora Mamry.

9. Mazurolandia

Mazurolandia to wyjątkowy park rozrywki, w którym coś ciekawego znajdą dla siebie zarówno dzieci, jak i dorośli. Park zlokalizowany jest w Gierłoży nieopodal Kętrzyna. Wśród atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszych gościach znajdziemy m.in. strefę zabawy, polanę legend i baśni oraz gród rycerski, w którym zabawa łączy się z edukacją. Starszych z pewnością zaciekawi Park Miniatur Zabytków Warmii i Mazur, pokoje zagadek, a także muzeum militariów z czasów II wojny światowej. Pasjonaci historii tego wielkiego konfliktu mogą również odwiedzić ruiny bunkrów, zagospodarowane dla turystów jako “Ogród Hitlera”. Większość atrakcji działa jedynie w sezonie letnim, jednak również w zimie jest tu co robić – co roku w listopadzie w Mazurolandii otwiera się bowiem wioska św. Mikołaja, na którą zapisy startują kilka miesięcy wcześniej.

10. Mikołajki

Czy może być coś bardziej mazurskiego, niż smażona ryba w jednej z mikołajskich knajpek przy dźwiękach szant i zachodzącym słońcu? Promenada w Mikołajkach to zdecydowanie jedno z tych miejsc, w których klimat Mazur czuć najbardziej. Spacer brzegiem Jeziora Mikołajskiego można kontynuować aż na Dybowski Róg, przy którym łączy się ono ze Śniardwami. Oprócz cudownych widoków można tu także znaleźć tajemniczy święty kamień Prusów. Same Mikołajki są miejscowością niezwykle ważną dla żeglarzy – to tu co roku uroczyście otwiera się sezon żeglarski, tu również odbywa się słynny Festiwal Szantowy. Nie trzeba chyba dodawać, że wypływa stąd wiele rejsów wycieczkowych, dzięki którym każdy może podziwiać mazurskie krajobrazy z perspektywy jeziora. Ciekawym punktem w samych Mikołajkach jest także Muzeum Polskie Reformacji.

11. Mrągowo

Podobno wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa, nad jezioro Czos. Z pewnością można to powiedzieć o drogach miłośników Mazur, żeglarstwa, muzyki country oraz kabaretów. To właśnie tu od 1982 r. odbywa się największy w Polsce Piknik Country, a od 1999 r. słynna Mazurska Noc Kabaretowa. Amfiteatr nad jeziorem Czos jest jednak ciekawym miejscem do odwiedzenia również wówczas, gdy akurat nie odbywa się tu żadna impreza. Jak w większości mazurskich miejscowości, tak i tu znajdziemy ponadto plaże, deptaki, wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz molo. Pewną ciekawostką jest położony nad brzegiem jeziora Rezerwat Komara Brzęczącego. Świetnym miejscem widokowym i spacerowym jest z kolei znajdująca się po przeciwległej stronie jeziora Czos Góra Czterech Wiatrów.

12. Ostróda

Ostróda to ważny ośrodek miejski Pojezierza Iławskiego, położony nad rzeką Drwęcą w pobliżu jezior Drwęckiego, Pauzeńskiego i Morliny. W wielu miejscach miasta można spotkać świadków jego długiej, sięgającej średniowiecza historii. Najważniejszym jest bez wątpienia zamek krzyżacki, odbudowany po zniszczeniach z czasów II wojny światowej i pełniący ważną rolę w życiu kulturalnym regionu. W zamku siedzibę ma muzeum zamkowe, biblioteka publiczna oraz centrum kultury. W Ostródzie można także podziwiać pozostałości średniowiecznych murów miejskich. Zabytkiem gotyku jest także XIV-wieczny kościół pw. św. Dominika Savio, aczkolwiek wyraźnie widać po nim ślady odbudowy z lat powojennych. Warto także odwiedzić klimatyczny ostródzki rynek i przespacerować się w cieniu urokliwych, zabytkowych kamienic.

13. Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Jedna z najbardziej oryginalnych atrakcji na Mazurach. Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie jest dziełem życia doktora Andrzeja Krzywińskiego, pracownika PAN, który w latach 80′ ubiegłego stulecia zaczął realizować swoje marzenie o budowie w Polsce prywatnego ośrodka ochrony zwierząt. W ten sposób powstała jedyna w swoim rodzaju placówka edukacyjno-ochronna, w której zwiedzający mogą bezpośrednio zapoznać się m.in. z jeleniami, sarnami, muflonami czy pawiami. Zwiedzanie Parku odbywa się wyłącznie pod opieką jednego z pracowników i ma postać trwającego ok. 1,5 godziny spaceru, podczas którego odwiedzający mają możliwość wejścia do zagród ze zwierzętami, pogłaskania ich czy nakarmienia specjalną karmą.

14. Park Wodny Tropikana

Raczej większość wczasowiczów odwiedzających Mazury ma w planach jakikolwiek kontakt z wodą. Jeśli jednak komuś nie wystarczy kąpiel w jeziorze, to ciekawą alternatywę może stanowić wodne szaleństwo w Parku Wodnym Tropikana. Park znajduje się przy hotelu Gołębiewski w Mikołajkach i cieszy się sporą popularnością wśród miłośników zarówno wypoczynku w wodzie, jak i ciekawych wrażeń. Dla gości przygotowano sześć basenów, w tym półwymiarowy basen sportowy, basen z hydromasażem czy sztuczną falą. Na terenie Parku znajdują się ponadto wanny z jacuzzi, zjeżdżalnie wodne, jaskinia solna, tężnie solankowe czy różne rodzaje saun.

15. Wilczy Szaniec

Kolejne niezwykle ciekawe, ale zarazem wyjątkowo mroczne miejsce związane z trudną historią ostatniego stulecia. Wilczy Szaniec w pobliżu Gierłoży w latach 40′ pełnił funkcję kwatery głównej Adolfa Hitlera. To tu podejmowano wiele kluczowych dla przebiegu wojny decyzji, tu również w lipcu 1944 r. Klaus von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na przywódcę III Rzeszy. Współcześnie do zwiedzania udostępniony jest obszerny park bunkrów w różnych stanach zachowania, kilka ekspozycji oraz wierna rekonstrukcja pomieszczenia, w którym miał miejsce wspomniany zamach. W wyremontowanych budynkach koszar oficerów SS funkcjonuje ponadto restauracja i hotel. Ruiny bunkrów mogą być niebezpieczne, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać tabliczek z zakazami wejścia. Obowiązuje również bezwzględny zakaz wchodzenia na tereny otaczające Wilczy Szaniec, w których wciąż – pomimo, iż po wojnie saperzy wydobyli z nich ponad 50 tys. min i 200 tys. sztuk amunicji – mogą znajdować się śmiertelnie groźne niewybuchy.

4.2/5 - (32 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić