Twierdza Boyen 🗺️ Informacje i Ciekawostki

foto by Semu / Wikipedia

Twierdza Boyen, nazywana największym zabytkiem na Mazurach, znajduje się w Giżycku między jeziorami Kisajno oraz Niegocin. Twierdza ma kształt gwiazdy, została wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku i stanowiła bardzo ważny obiekt strategiczny. Dziś odwiedzają ją tłumy turystów każdego roku.

Co warto o niej wiedzieć i jakie atrakcje znajdują się na jej terenie? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Twierdza została wybudowana z rozkazu króla Prus, Fryderyka Wilhelma IV. Mogła się w niej zmieścić załoga licząca około trzech tysięcy żołnierzy i była głównym elementem umocnień, które zamykały dostęp do państwa pruskiego od wschodu.

2. Autorem projektu twierdzy był Johann Leopold Ludwig Briese, pruski generał i inżynier, który miał na swoim koncie również projekty Fortu Winiary oraz część Twierdzy Poznań.

3. Do twierdzy można się dostać za pomocą czterech wejść, a mianowicie Bramy Giżyckiej, Bramy Kętrzyńskiej, Bramy Wodnej wyposażonej w most zwodzony albo Bramy Prochowej, która sąsiaduje z dzisiejszym amfiteatrem.

4. Zaraz przy wejściu przez Bramę Kętrzyńską znajduje się tutaj stacja gołębi pocztowych, które podczas pierwszej wojny światowej dostarczały przesyłki pocztowe z Giżycka do Królewca, Szczecina oraz Wrocławia. Warto zaznaczyć, że kiedy użyto po raz pierwszy gazów bojowych, gołębiom pocztowym często zakładano małe maseczki gazowe, aby meldunki i rozkazy z pewnością dotarły do celu.

5. Podczas pierwszej wojny światowej, w trakcie bitwy pod Tannenbergiem, na terenie Twierdzy Boyen oraz w jej najbliższej okolicy stacjonowało około czterech tysięcy żołnierzy. Dopiero po pierwszej wojnie światowej twierdza została uznana za przestarzałą i nieprzystosowaną do nowoczesnego sposobu prowadzenia wojny. Wówczas przerobiono ją między innymi na szpital.

6. Podczas drugiej wojny światowej w twierdzy funkcjonował szpital polowy. Po upadku w czasie jazy konnej przebywał w niej słynny generał Wehrmachtu, Franz Halder. Kiedy w 1944 doszło do najgłośniejszego zamachu na życie Adolfa Hitlera, to właśnie stąd do Wilczego Szańca dojeżdżał na konsultacje uznany laryngolog, doktor Giesing.


⇒ Wypoczywasz w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje Mazur 🚤


7. Ciekawostką jest, że na terenie Twierdzy Boyen funkcjonowało podczas drugiej wojny światowej laboratorium, w której oceniano jakość żywności dostarczanej do Wilczego Szańca. Jedzenie dla Adolfa Hitlera i najważniejszych dygnitarzy nazistowskich musiało być najwyższej jakości i nikt nie miał prawa mieć z nim styczności. W ten sposób chroniono przywódcę III Rzeszy przed zatruciem.

8. W 1975 roku Twierdza Boyen została uznana za zabytek architektury. Udostępnienie jej zwiedzającym doprowadziło jednak do szybkiej dewastacji, a nawet kilku groźnych pożarów. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych twierdza została przekazana Towarzystwu Miłośników Twierdzy Boyen, które zapewniło jej całodobowy nadzór, a także wielka promocję Giżycka.

9. Obecnie na terenie Twierdzy Boyen są wyznaczone szlaki, które można przymierzać w towarzystwie przewodników. Znajduje się tutaj również schronisko młodzieżowe oraz Muzeum Twierdzy Boyen, w którym można poznać jej historię.

10. Na terenie Twierdzy Boyen regularnie odbywają się rekonstrukcje historyczne, dzięki którym można na własne oczy przekonać się, jak mniej więcej wyglądały walki w tej okolicy na przestrzeni lat. To tutaj również regularnie spotykają się motocykliści z całego kraju, a w znajdującym się na terenie kompleksu amfiteatrze organizowane są koncerty oraz liczne wydarzenia kulturalne.

11. Stajnia z wozownią na terenie twierdzy to miejsce, w którym z roku na rok jest coraz więcej eksponatów. Znajdują się tutaj drewniane wozy, myśliwski pojazd konny, siodła, uprzęże oraz szwajcarska kuchnia polowa z początku XX wieku. Z pewnością jest to miejsce, które warto odwiedzić, zwłaszcza jeśli ktoś przepada za historią.

12. Warsztat Zbrojmistrza to stała ekspozycja na terenie Twierzy Boyen, gdzie znajdują się eksponaty dotyczące historycznej funkcji obiektu. Na placu tuż przed warsztatem znajdują się trzy repliki dział artyleryjskich, a na terenie budynku odbywają się również różnorodne wystawy czasowe. Warto sprawdzić przed wycieczką, czy odwiedzenie Warsztatu nie stanie się okazją dla zobaczenia unikatowej i tymczasowej wystawy.

13. Laboratorium Prochowe to miejsce, na terenie którego można podziwiać broń z różnych epok. Można tutaj zobaczyć broń palną na proch, broń myśliwską, a także karabiny, pistolety maszynowe i armatę oblężniczą. Miejsce to przyciąga głównie fanów militariów i zabytkowej broni.

14. Galeria w Koszarowcu to miejsce, w którym można zobaczyć makietę przedstawiającą całą Twierdzę Boyen w niezwykle szczegółowy sposób. To tutaj również umieszczono salę regionalną , wystawę rękodzieła, a także mundury rosyjskie i pruskie z okresu pierwszej wojny światowej.

15. Kuźnia Rzemiosła i Sztuki Twierdzy Boyen to cykl wydarzeń mających charakter artystyczny. Widzowie mogą tutaj podziwiać dzieła sztuki z różnych dziedzin, a artyści mają okazję rozwijać talent. Jest to przestrzeń spotkań z szeroko pojętą kulturą, w której nie ma żadnych ograniczeń.

4.5/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić