Atrakcje Giżycko 🗺️ Ciekawe Miejsca i Co Warto Odwiedzić

fotografia – Pixabay

Giżycko to miasto znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Ze względu na atrakcyjne położenie nazywane jest stolicą żeglarstwa w Polsce i przyciąga fanów aktywnego wypoczynku oraz wodnych sportów.

Co warto o nim wiedzieć i jakie miejsca odwiedzić? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Jezioro Niegocin

Niegocin to jezioro znajdujące się w Krainie Wielkich Jezior. Ma ponad 26 kilometrów kwadratowych powierzchni i otaczają go liczne ośrodki wypoczynkowe, a szeroka tafla pozwala na urządzanie tutaj regat oraz uprawianie najróżniejszych sportów wodnych. Nad jeziorem znajduje się atrakcyjna plaża oraz betonowe molo, a na miejscu można zdecydować się na rejs statkiem wycieczkowym, aby zobaczyć Mazury z zupełnie innej perspektywy. Od strony północnej Niegocin łączy się z jeziorem Kisajno.

2. Jezioro Kisajno

Kisajno to jezioro będące częścią kompleksu jezior występujących pod wspólną nazwą Mamry. Znajdujące się na nim wyspy są rezerwatem przyrody i nie wolno się na nich zatrzymywać. Warto zresztą podkreślić, że całe jezioro zachwyca pod względem flory, ponieważ znajduje się tutaj mnóstwo wodnych roślin, które sprawiają, że krajobraz jest unikatowy. Rejs po jeziorze daje okazję, aby podziwiać naturę czy siedliska wodnych ptaków.

3. Kanał Łuczański

Kanał Łuczański, zwany również Kanałem Giżyckim, to kanał łączący jeziora Kisajno i Niegocin. Jest trzecim pod względem długości kanałem mazurskim z długością przekraczającą dwa kilometry. Kanał ten został wykopany pod koniec XVIII wieku z inicjatywy władz pruskich, a potem wyremontowano go po drugiej wojnie światowej oraz w latach dwudziestych XXI wieku. Kanał ten przechodzi przez zachodnią część Giżycka, a nad nim przechodzą most kolejowy oraz most obrotowy.


⇒ Wypoczywasz w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje Mazur 🚤


4. Most obrotowy

Most obrotowy w Giżycku został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku i jest wpisany do rejestru zabytków. Jego konstrukcja jest unikatowa w skali całego kraju i należy do nielicznych budowli tego rodzaju w całej Europie, dlatego przyciąga on miłośników zabytków techniki.

5. Twierdza Boyen

Twierdza Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która znajduje się w zachodnej części Giżycka. Została wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku, ale pełniła swoją funkcję również w konfliktach XX wieku. Podczas pierwszej wojny światowej w trakcie bitwy pod Tannenbergiem na terenie twierdzy i w jej okolicy stacjonowało około czterech tysięcy żołnierzy. Z kolei podczas drugiej wojny światowej znajdował się tutaj szpital polowy, a po zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu dojeżdżał stąd do niego niemiecki laryngolog. Obecnie znajduje się tutaj Muzem Twierdzy Boyen, a turyści mogą zwiedzać cały obiekt z przewodnikami.

6. Wieża ciśnień

Wieża ciśnień została wybudowana w 1900 roku i zapewniała ona wodę mieszkańcom miasta przez niemal sto lat. Obecnie na dachu całej konstrukcji znajduje się kawiarnia z platformą widokową. W wieży mieści się również muzeum, w którym można podziwiać przedmioty i artefakty związane z dawnymi mieszkańcami Mazur.

7. Zamek w Giżycku

Zamek w Giżycku znajduje się nad brzegiem Kanału Giżyckiego i został wybudowany w XIV wieku przez zakon krzyżacki. Na przestrzeni lat raz spłonął i został odbudowany, a później kilka razy go modyfikowano. W XIX wieku był użytkowany przez oficerów z Twierdzy Boyen. Dwupiętrowe skrzydło z renesansowymi ozdobami jest dziś jedyną częścią zamku, która znajdowała się w pierwotnej konstrukcji. Obecnie znajduje się w nim hotel, w którym mogą zatrzymać się turyści odwiedzający Giżycko.

8. Kościół ewangelicki

Kościół ewangelicki w Giżycku został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Był on następcą drewnianego kościoła wybudowanego w czasach reformacji, który spłonął w XVII wieku oraz kolejnej budowli, którą pożar strawił w kolejnym stuleciu. Pod koniec XIX wieku zamek został przebudowany na styl neoklasycystyczny, a we wnętrzu znalazły się między innymi obraz z wizerunkiem Jezusa namalowany przez berlińskiego malarza, Karla Gottfrieda Pfannschmidta.

9. Papugarnia Mazury

Papugarnia Mazury w Giżycku to  alternatywa na pochmurne dni i jedno z tych miejsc, które zachwyca zarówno dorosłych, jak i dzieci. Można tutaj zobaczyć, a nawet nakarmić wiele barwnych papu reprezentujących najróżniejsze gatunki.

10. Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec w pobliskiej Gierłoży to najsłynniejsza kwatera Adolfa Hitlera, w której w 1944 roku doszło do nieudanego zamachu na jego życie. Obecnie znajduje się tutaj muzeum dotyczące kwatery i drugiej wojny światowej, które przyciąga miłośników historii.

11. Gdzie zjeść w Giżycku ?

Puzzle Smaku w Giżycku to restauracja, w której umiejętnie łączy się tradycję z nowoczesnością, a także smaki polskie z europejskimi. W tym klimatycznym miejscu można zjeść nie tylko tradycyjną pizzę na cienkim cieście, ale również pieczone ryby, dania mięsne czy smaczne desery.


⇒ Chcesz więcej ? Zobacz najlepsze restauracje w Giżycku 🍽️



Po więcej informacji o atrakcjach oraz wydarzeniach kulturalnych w mieście Giżycko warto zajrzeć tutaj

Z Giżycka blisko jest do innych popularnych miejscowości na Mazurach – KętrzynWęgorzewo, Mikołajki czy Mrągowo.

Giżycko – krótko historycznie

W XIII wieku ta część Polski należała do Zakonu Krzyżackiego. Wiadomo o tym, że gród nad Niegocinem powstał w XVI wieku i bardzo szybko awansował z osiedla na miasto. W czasie pierwszej wojny światowej miasto było dwa razy atakowane przez wojska rosyjskie i odbyła się tutaj słynna bitwa o wielkie jeziora mazurskie.

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej odbył się plebiscyt, z którego wynikało, że niemal wszyscy mieszkańcy miasta chcą pozostać w granicach Prus Wschodnich. Wówczas Giżycko, a po niemiecku Lotzen, stało się bardzo popularnym kurortem. Żegluga pasażerska była coraz bardziej zaawansowana, a dookoła jezior zaczęto budować atrakcyjne hotele i restauracje.

Przez niemal całą drugą wojnę światową mieszkańcy miasta cieszyli się względnym spokojem. Wojna zawitała do Giżycka dopiero pod koniec 1944 roku, kiedy rozpoczęły się naloty Sowietów. Po drugiej wojnie światowej władze sowieckie zarządziły, że miasto to stanie się częścią Polski. Rozpocżeto w związku z tym akcję przesiedleńczą ludności niemieckiej, którą przeniesiono za Odrę.

Nazwa, której obecnie używamy w odniesieniu do miasta, powstała dopiero po drugiej wojnie światowej. Została ona nadana na cześć Gustawa Gizewiusza, który pochodził z rodziny Giżyckich. Był to działacza społeczno-narodowy, pastor ewangelicki, publicysta, wydawca i folklorysta, który był propagatorem kultury polskiej na Mazurach.

4.3/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić