15 Najlepszych Atrakcji w Mikołajkach w 2024 🗺️

fotografia – Pixabay

Mikołajki to miejscowość turystyczna położona w sercu Mazur. Leży w województwie warmińsko – mazurskim, nad jeziorem mikołajskim. Miejscowość ta żyje z turystów, co roku przybywają tu prawdziwe tłumy. Całe życie turystyczne kręci się wokół jeziora, to ono jest tu największą atrakcją. Ale poza nim warto też przespacerować się po mieście i spędzić miło czas na zwiedzaniu okolicy.

1. Wioska Żeglarska

Jedną z ciekawszych atrakcji miasteczka Mikołajki jest Wioska Żeglarska. To duży port, który jest położony na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, nad samym brzegiem Jeziora Mikołajskiego. Cała wioska jest bardzo rozbudowana, można tu znaleźć nie tylko miejsca cumownicze, ale też stację benzynową dla jachtów, wypożyczalnię rowerów, scenę koncertową, restauracje, sklepy i mnóstwo atrakcji dla dzieci. To raj dla wszystkich miłośników żeglowania.

2. Jezioro Mikołajskie

Praktycznie każda miejscowość wypoczynkowa posiada deptak, na którym całymi dniami między straganami spacerują grupki wczasowiczów, a wieczorami kwitnie życie nocne i rozrywkowe. Nie inaczej jest, rzecz jasna, w Mikołajkach. Tutejsza promenada zapewnia przyjemny spacer brzegiem Jeziora Mikołajskiego, od centrum miasteczka w stronę Przesmyku Przeczka, łączącym je z Jeziorem Śniardwy. Samo Jezioro Mikołajskie nie jest wielkie, ale pełni ważną rolę w mazurskiej sieci żeglugowej. Dodatkową atrakcją promenady jest możliwość podziwiania przystani żeglarskiej, która największe wrażenie robi po zmroku.

3. Jezioro Śniardwy

Największe polskie jezioro, Śniardwy, rozciąga się pomiędzy miejscowościami Pisz, Orzysz, Mikołajki i Ruciane-Nida na Pojezierzu Mazurskim. Wraz z zatokami Warnołty, Kaczerajno i Seksty, niekiedy uznawanymi za osobne jeziora, zajmuje obszar ok. 113 kilometrów kwadratowych. Na jeziorze można podziwiać osiem wysp oraz unikatową przyrodę, w tym największe w Europie lęgowisko łabędzia niemego. Popularną formą zwiedzania Jeziora Śniardwy są zorganizowane rejsy wycieczkowe z Mikołajek. Wypływają one z przystani w Mikołajkach na Jezioro Mikołajskie, by następnie Przemykiem Przeczka wpłynąć na Jezioro Śniardwy i kontynuować rejs według wybranego wariantu trasy.


⇒ Wypoczywasz w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje Mazur 🚤


4. Port Żeglugi Pasażerskiej

Port Żeglugi Pasażerskiej to największy obiekt tego typu na terenie Mazur. Jak sama nazwa wskazuje z tego portu wypływają statki wycieczkowe, w porcie znajduje się ich aż 10. W sumie pomieszczą one około 1000 osób. Statki wycieczkowe pływają po większości mazurskich jezior, robią one przystanki w znanych miejscowościach na Mazurach: Rynie, Rucianem – Nidzie, Giżycku, Rydzewie, Węgorzewie no i oczywiście w Mikołajkach. Podczas wycieczki statkiem można podziwiać przepiękną okolicę, która jest bardzo zielona, czysta i świeża. To doskonały sposób na relaks i duża atrakcja dla dorosłych i dzieci.

5. Muzeum Reformacji Polskiej

Muzeum Reformacji Polskiej to miejsce, które zostało poświęcone tematowi reformacji polskiej. W muzeum znajdują się eksponaty, które uwzględniają w tym kontekście także Mazury. Jest to pierwsze tego typu muzeum w całej Polsce. Muzeum zostało założone w 1973 roku przez proboszcza Władysława Pilch-Pilchowskiego. Obecnie muzeum to mieści się na Placu Kościelnym i można w nim znaleźć bardzo ciekawe zabytki piśmiennictwa polskiego, ale nie tylko.

6. Ulica Michała Kajki

Ulica Michała Kajki to najsłynniejsza ulica w Mikołajkach. Wzdłuż tej ulicy zbudowano wiele domów, które dzisiaj mają charakter zabytkowy. Ulica ma długość 2,5 kilometra, jest więc bardzo długa i biegnie praktycznie przez całe Mikołajki. Ozdobą ulicy są bardzo wysokie lipy, które szczególnie latem dają wytchnienie podczas zwiedzania okolicy.

7. Port Rybitwa

Chcąc odpocząć nad brzegiem jeziora a przy okazji spędzić czas aktywnie, warto się wybrać do Portu Rybitwa. W tym miejscu można się spokojnie plażować, ale też wynająć małą łódkę i popływać po jeziorze. Wcale nie trzeba mieć uprawnień, by można było taką łódź wynająć. W porcie dostępne na wynajem są także rowerki wodne, są one atrakcją dla dzieci i dorosłych, można na nich zwiedzić całe jezioro, poopalać się i spędzić bardzo miło czas. nie ma się więc czemu dziwić, że to miejsce jest tak popularnym centrum turystycznym i zaglądają tu nie tylko turyści ale i mieszkańcy, którzy chcą odpocząć od codziennych obowiązków.

8. Fontanna – Król Sielaw

Jedną z najważniejszych postaci mazurskich legend jest Król Sielaw – rybi król w złotej koronie, panujący w dawnych czasach nad mazurskimi rzekami i jeziorami. Postać Króla jest obecna nie tylko w miejscowej kulturze, ale i krajobrazie mazurskich miasteczek. W Mikołajkach podobiznę Króla Sielaw znajdziemy w herbie miasta, pomniku nad brzegiem jeziora, a także na fontannie. Fontanna na Placu Wolności od czasu rewitalizacji w 2011 r. posiada odlaną z brązu postać Rybiego Króla, wokół której w upalne dni pluskają się dzieci.

9. Kościół Ewangelicki p.w Świętej Trójcy

Kościół Ewangelicki p.w. Świętej Trójcy został zbudowany w 1842 roku. Jego projektantem był znany architekt w tamtych czasach Karl Friedrich Schinkel. Wśród wielu ciekawych części kościoła na szczególne wyróżnienie zasługuje wysoka wieża, która została dobudowana nieco później, sklepienie kościoła, które ma formę kolebkową i ciekawe kasetony a także drewniane empory. Kościół warto obejrzeć z bliska i poczuć jego specyficzny styl i charakter.

10. Festiwale i wydarzenia kulturalne

Dni Mikołajek – coroczne wydarzenie, które rozpoczyna sezon letni w tej miejscowości. W 2021 roku gwiazdą główną koncertów organizowanych przy okazji tego wydarzenia była Margaret.

Festiwal Szantowy – w tym roku odbędzie się już 44 edycja tego wydarzenia. Jest to najstarszy festiwal muzyki żeglarskiej organizowanej na Mazurach. Co roku impreza odbywa się w ostatni weekend lipca.

11. Rezerwat Jezioro Łukajno

Jezioro Łuknajno położone jest kilka kilometrów na wschód od Mikołajek i zaledwie kilkaset metrów na północ od brzegu Jeziora Śniardwy, z którym jest połączone kanałem. Ze względu na występujące tu rzadkie gatunki ptaków, płazów i ssaków, jezioro wraz z przyległym terenem wchodzi w skład rezerwatu przyrody. Świetnym sposobem na zwiedzenie rezerwatu Łuknajno jest 8-kilometrowa ścieżka przyrodnicza, wytyczona na południowo-zachodnim brzegu jeziora. Na ścieżce znajdują się przystanki informacyjne, pozwalające pogłębić wiedzę na temat miejscowej przyrody. Dookoła jeziora biegnie także ścieżka rowerowa.

12. Mazurski Park Krajobrazowy

Mazurski Park Krajobrazowy nieprzypadkowo co roku jest oblegany przez turystów z całej Polski, a nawet zagranicy. To właśnie tu znajduje się serce Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro Śniardwy oraz kilkadziesiąt innych zbiorników, połączonych dodatkowo siecią kanałów, przyciągają entuzjastów odpoczynku nad wodą, sportów wodnych czy żeglugi. Wielbicieli przyrody na pewno zainteresuje fragment Puszczy Piskiej, zaś miłośnicy historycznych budowli znajdą tu wczesnośredniowieczne grodziska, gotyckie kościoły czy ciekawe zabytki staroobrzędowców w Wojnowie.

13. Gród Galindów

Wioska Galindów znajduje się tuż za granicami Mikołajek. To dawna siedziba plemienia pruskiego – Galindów. To miejsce, które warto obejrzeć ze względu na jego ciekawą historię. Do zabytków można tu zaliczyć kamienne kręgi, leśne uroczyska i pieczary skalne, dobrze zachowane domy Galindów i różne przedmioty związane z ich dniem codziennym.

 

14. Zamek Ryn

Choć krzyżacki zamek w Rynie jest obecnie zaadaptowany na centrum kongresowe i luksusowy hotel, miłośnicy historii wciąż mają tu po co przyjeżdżać. Kompleksowo odnowiona, górująca nad miasteczkiem warownia w dalszym ciągu jest bowiem otwarta dla turystów. Zwiedzanie zamku w Rynie pozwala przenieść się w czasie i odkrywać burzliwe dzieje Prus Wschodnich oraz Mazur. Szczególne wrażenie robią licznie zachowane elementy architektoniczne wnętrz, a także bogata kolekcja autentycznego średniowiecznego uzbrojenia.

15. Tropikana Aquapark

W sercu Mikołajek znajduje się największy Aquapark na całych Mazurach. Jego nazwa to Tropikana Aquapark i zachęca do zabawy w wodzie dorosłych i dzieci. W parku wodnym można się zrelaksować i dobrze bawić, jest tu wiele basenów o różnym przeznaczeniu, brodzików, saun i jacuzzi. Dodatkowo dostępny jest także basen letni, z którego można korzystać letnią porą. Inne atrakcje w parku wodnym to: tężnie solankowe, piaskownica deszczownica, zjeżdżalnia “cebula”, jaskinia solna, zjeżdzalnia 3-torowa, jaskinia śnieżno-lodowa oraz siłownia. Park wodny jest otwarty przez cały dzień.

Po więcej informacji o mieście Mikołajki warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (55 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić