Atrakcje Sanok 2024 🗺️ Co Warto Zobaczyć

fotografia – Pixabay

Sanok to miasto znajdujące się w województwie podkarpackim, a dokładnie w Kotlinie Sanockiej w Dolinie Sanu. Jest to jeden z najdalej wysuniętych na południowy wschód ośrodków miejskich w całej Polsce, a jego historia sięga X wieku. Już w XII wieku był grodem obronnym i bardzo ważnym ośrodkiem administracyjnym, a na przestrzeni wieków zdobywał coraz silniejszą pozycję. Nic dziwnego, że obecnie na jego terenie znajdują się liczne zabytki, perełki architektoniczne i muzea.

Co warto zobaczyć w Sanoku i jego okolicach? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Zamek Królewski w Sanoku

Zamek Królewski w Sanoku sięga swoją historią aż średniowiecza. Na przestrzeni wieków pełnił różne funkcje, stanowiąc miejsce uczty weselnej Władysława Jagiełły czy miejsce posiedzenia sądów. W późniejszym okresie właścicielką zamku była Bona Sforza. Jego ostatnia obrona nastąpiła w 1809 roku podczas wojen napoleońskich, ale wiek XIX i XX nie był dla niego zbyt łaskawy. W 1915 roku zamek został zniszczony, ale odbudowano go w latach trzydziestych.

2. Muzeum Historyczne w Sanoku

Muzeum Historyczne w Sanoku jest największą na świecie siedzibą prac Zdzisława Beksińskiego, który wpisał się na karty kultury za pomocą oryginalnych, mrocznych obrazów. Malarz pochodził z Sanoka, a jego prace są obecnie znane na całym świecie. Poza tym w muzeum znajduje się około dwudziestu tysięcy eksponatów podzielonych na działy archeologiczny, historyczny, ikonograficzny oraz konserwatorski. Do najcenniejszych z nich należą ikony karpackie z okresu między XVI i XX wiekiem, ceramika pokucka, a także dzieła Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza czy Tadeusza Makowskiego.

3. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku było pierwszym i największym skansenem w powojennej Polsce. Jego początki sięgają lat pięćdziesiątych XX wieku, a na jego terenie znajdują się budowle reprezentujące kulturę ludową polskiej części Karpat. Cały skansen został podzielony na sektory łemkowski, bojkowski i pogórzański, a także sektor przemysłowy i rynek galicyjski. Muzeum zdobyło na przestrzeni lat liczne nagrody i wyróżnienia, a wśród nich Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki w konkursie na najciekawsze wydarzenie muzealne roku, Odznakę “Zasłużony dla Sanoka” czy “Jubileuszowy Adres”. Na jego terenie cyklicznie odbywają się takie imprezy, jak Kiermasz Karpackich Smaków czy Festiwal Zaklęte w Drewnie. Z pewnością jest to miejsce, które powinni odwiedzić ludzie zainteresowani najodleglejszą historią regionu.

4. Rynek w Sanoku

Wizytówką miasta jest Rynek, który uznaje się za jeden z najpiękniejszych w tej części Polski. Został wytyczony przez władze austriackie pod koniec XVIII wieku, a okalają go kamienice z XVIII i XIX wieku. Ten uroczy plac zachwyca nie tylko wielbicieli architektury, ale też jest miejsce, które zawsze tętni życiem. Odbywają się tutaj różne wydarzenia kulturalne, a w urokliwych kamienicach znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i knajpki, w których warto skosztować lokalnych potraw. Ci, kktórzy uwielbiają klimat starych miast europejskich, z pewnością powinni poświęcić jedno popołudnie na spacer wzdłuż klimatycznych uliczek i podziwianie starego układu urbanistycznego.

5. Rzeka San

Turyści kochający aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody z pewnością powinni udać się na spacer wzdłuż rzeki San. Bogata roślinność i szum wody gwarantują idealny odpoczynek od zgiełku miasta, a latem upragnione ochłodzenie. Widoki nad rzeką są wprost sielankowe, dlatego wielu mieszkańców miasta i turystów decyduje się na organizowanie tutaj pikników.

6. Zamek Sobień

Ruiny zamku Sobień to miejsce, które zapewnia turystom podróż do czasów średniowiecznych albo też do scenerii przedstawianych często na obrazach w epoce romantyzmu. Zamek ten został wybudowany w XV wieku i w tym samym stuleciu został zniszczony przez wojska węgierskie. W 1946 pod zamkiem odbyła się największa bitwa partyzancka po drugiej wojnie światowej. Obecnie ruiny malowniczo komponują się z tutejszą panoramą, oferując zwiedzającym przepiękne widoki na rzekę.

7. Spływy pontonowe

Rzeka San może dostarczyć wielu wrażeń. Codziennie o trzech porach odbywają się tutaj słynne spływy pontonowe, podczas których można nie tylko świetnie się bawić, ale również podziwiać piękne okolice Sanoka. Dzięki wykwalifikowanym pracownikom i pełnej trosce o bezpieczeństwo uczestników, nawet ekstremalne sytuacje kończą się tutaj tylko głośnym śmiechem.

8. Pijalnia Czekolady M. Pelczar

Mistrz cukiernictwa serwuje tutaj swoim gościom nie tylko znakomitą gorącą czekoladę z najróżniejszymi dodatkami, ale również efektowne i pyszne desery z dodatkiem ziół i jadalnych kwiatów. Miejsce to doskonale nadaje się zarówno na wypad rodzinny, randkę, jak i chwilę odpoczynku w gronie przyjaciół.

9. Serpentyny

Przez znajdujące się w pobliżu Góry Słonne przebiegają dwie najwyższe serpentyny w Polsce. Różnica ich wysokości osiąga nawet ponad 350 metrów i przecinają one grań gór między Tyrawą Wołoską i Wujskiem. Jest to raj dla miłośników rajdów samochodowych, ale znajduje się tutaj również nowoczesny taras widokowy. Warto odwiedzić to miejsce, kiedy dopisuje pogoda, a niebo jest klarowne, ponieważ można stąd zobaczyć imponującą panoramę z widokiem na Bieszczady, Beskid Niski czy Pogórze Karpackie.

10. Cerkiew św. Trójcy w Sanok

Cerkiew św. Trójcy w Sanoku została wzniesiona w drugiej połowie XVIII wieku i reprezentuje styl klasycystyczny. Warto zwrócić uwagę na ikonostas z XIX wieku oraz barokowe ołtarze ofiarne z XVIII wieku. Znajduje się tutaj również Cudowna Ikona Matki Boskiej Sanockiej z XVII wieku, którą przeniesiono tutaj ze zburzonej cerkwi Narodzenia Matki Bożej. Miejsce to nie tylko pokazuje, jak multikulturowy i zróżnicowany od wieków był Sanok, ale również zachwyca turystów, którzy interesują się sztuką sakralną.

11. Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy jest jednym z dwudziestu trzech parków narodowych znajdujących się na terenie Polski. Powstał w 1973 roku, a jego powierzchnia wynosi niemal 300 kilometrów kwadratowych, co czyni z niego największy obszar chroniony w polskich górach. To właśnie tutaj znajduje się najdalej wysunięty na południe punkt Polski, czyli szczyt Opołonek. Park zachwyca bogactwem fauny i flory. Na jego terenie można spotkać rysie, niedźwiedzie, jelenie karpackie czy żubry. Ponadto występuje tutaj ogromna ilość rzadkich roślin. W Ustrzykach Dolnych znajduje się również Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w którym można znacząco poszerzyć swoją wiedzę na jego temat i zobaczyć sporo ciekawych eksponatów.

12. Jezioro Solińskie

Znajdujące się w pobliżu Jezioro Solińskie przyciąga miłośników wodnych sportów i odpoczynku w pięknych okolicznościach przyrody. Jezioro ma powierzchnię około 22 kilometrów kwadratowych, a jego otocznie jest tłumnie odwiedzane przez turystów. Znajdują się tutaj plaże, punkty gastronomiczne czy sklepy z pamiątkami. Ze względu na walory krajobrazowe i warunki jezioro jest rajem dla kajakarzy i żeglarzy, a w sezonie letnim kursują tutaj statki wycieczkowe.

13. Restauracje w Sanoku

Do najwyżej ocenianych restauracji w Sanoku zdecydowanie należy Vincenzo, czyli włoska restauracja, gdzie serwowana jest tradycyjna pizza na cienkim cieście. Wśród doskonałej jakości dodatków znajdują się tutaj neapolitańska mozzarella, krem orzechowy, grillowane warzywa czy pikantne salami.

Z kolei Wyszynk Sanocki to urokliwe miejsce z widokiem na Rynek, w którym można skosztować takich potraw, jak nuggetsy, ser w panierce sezamowej z sosem tatarskim czy też dużego wyboru sałatek. Dodatkowym walortem jest tutaj niezwykle klimatyczny wystrój.

Z kolei na kawę i deser warto wybrać się do znajdującej się przy Rynku Kawiarni u Mnicha, gdzie wrażenie robi również ogromny wybór herbat sypanych, które można kupować na wynos.

Po więcej informacji turystycznych o Sanoku warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (56 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić