Trzęsacz – Atrakcje i Co Warto Zobaczyć 2024

fotografia – Pixabay

Trzęsacz to nadmorska miejscowość turystyczna położona na Pobrzeżu Szczecińskim. Jest to niewielka miejscowość z dobrze rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną. Ponadto na wczasowiczów czekają tu atrakcje pozwalające zrelaksować się i odpocząć od trudów życia codziennego.

1. Plaża w Trzęsaczu

Nadmorska plaża znajduje się ona pod wysokim klifem. Plaża nie jest zbyt szeroka, ale wynagradza to wspaniałymi widokami na urwiste klify. W okresie wakacyjnym przy plaży wytyczane zostaje bezpieczne, strzeżone kąpielisko.

Plaża ta jest idealnym miejscem do wypoczynku i opalania, a także do spacerów w poszukiwaniach muszelek i bursztynów. Natomiast pasjonaci aktywnego spędzania wolnego czasu mogą z powodzeniem uprawiać wiele sportów wodnych, takich jak żeglarstwo czy surfing. W sezonie na plaży dla dzieci znajdują się różne atrakcje, np.: dmuchańce czy zjeżdżalnie wodne.

Plaża w Trzęsaczu zaliczana jest do najpiękniejszych plaż w Polsce.

2. Platforma widokowa w Trzęsaczu

Nieopodal plaży znajduje się platforma widokowa, z której można udać się na spacer wierzchołkiem klifu i podziwiać przepiękną panoramę Bałtyku.

3. Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków miejscowości i stanowi sporą atrakcję dla turystów. Kościół powstał w średniowieczu nieopodal stromego urwiska. Z biegiem czasu Bałtyk podmywał brzeg i urwisko coraz bardziej zbliżało się do kościoła. W 1874 r., gdy odległość od urwiska wynosiła już niecały metr, kościół został zamknięty. W 1901 r. odpadł pierwszy fragment ściany, ostatnie osuwisko miało miejsce w 1994 r. Do obecnych czasów zachował się fragment tylko jednej ściany tego niegdyś pięknego kościoła.

4. Multimedialne Muzeum na Klifie

Znajdujące się przy plaży w Trzęsaczu muzeum jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów na polskim wybrzeżu. W muzeum każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie bez względu na wiek. W muzeum przedstawione są etapy zabierania kościoła przez morze, opowiadane są legendy i ciekawostki z regionu, a także znajduje się ekspozycja dotycząca historii miejscowości.

5. Nadmorski klif

Jest on doskonałym miejscem do podziwiania morza. Miejsce to upodobali sobie również paralotniarze, którzy mają tutaj doskonałe warunki do startu. Jest to bezpieczne miejsce nawet dla początkujących osób. Każdy kto nie boi się latać może skorzystać z lotu paralotnią. Przy dobrych wiatrach można dolecieć nawet do latarni w Niechorzu.

6. Kolej Wąskotorowa

W Trzęsaczu znajduje się przystanek kolei na trasie Gryfice-Pogorzelica. W sezonie letnim kolejka kursuje wahadłowo na trasie Trzęsacz-Pogorzelica. Warto wybrać się na przejażdżkę retro z prawdziwą lokomotywą parową, która ciągnie skład. Ciekawostką jest, że kolejka została uruchomiona już w XIX w.

7. Szlak Zabytków Architektury

Jest to idealny szlak dla miłośników wycieczek rowerowych. Jest to trasa pętlowa, która rozpoczyna się i kończy w Trzęsaczu. Na szlaku warto zwiedzić neogotycki kościół, pałac z ogrodem z kasztanami jadalnymi w Dreżewie oraz budynek Starej Kuźni. Nie musimy mieć własnych rowerów, gdyż w Trzęsaczu i okolicach działają wypożyczalnie rowerowe.

8. Mini Golf w Trzęsaczu

Mini golf jest doskonałą atrakcją zarówno dla dzieci i dorosłych. Gra polega na pokonaniu 18 stanowisk przy jak najmniejszej liczbie uderzeń piłeczki. Na terenie mini golfa znajduje się punkt gastronomiczny.

9. Park Wieloryba w Rewalu

Park Wieloryba to wyjątkowe miejsca, skupia wiele gatunków morskich zwierzą, oraz piratów w jednym miejscu. Dzięki kolorowym replikom, dzieci mogą podziwiać z bliska żyjące w wodach wieloryby, rekiny czy ryby, a nawet zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Warto również porozmawiać z piratem i jego mądrą papugą, którzy z chęcią zdradzą ciekawostki dotyczące życia na wodzie.

10. Bałtycki Park Dinozaurów we Wrzosowie

Jest to miejsce idealne dla całej rodziny, ukierunkowane na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Poza ścieżką edukacyjną z imponującymi figurami dinozaurów, znajduje się tu również mini zoo utrzymane w formie safari, które zamieszkują między innymi alpaki, lamy, strusie, świnki, ptaki ozdobne, a nawet biały kangur rodem z Australii. Znajduje się tu również wystawa minerałów, sklepik z pamiątkami, plac zabaw, park linowy, czy restauracja. Każdego roku, wraz z otwarciem sezonu, oferta Parku powiększa się o dodatkowe atrakcje, dlatego warto to miejsce odwiedzać regularnie.

11. Wystawa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej

Wystawa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej – Odwiedzając to miejsce mamy możliwość bliższego poznania historii kolei wąskotorowej na Pomorzu Zachodnim. Dostępna tu Stała Wystawa Kolei Wąskotorowych zajmuje obszar wynoszący aż ok. 5,5 tysiąca m2. Dodatkowo w salach wystawowych znajdują się zbiory fotografii ukazujących dzieje kolei Pomorza Zachodniego na przestrzeni okresu niemieckiego i polskiego. Na placu wystawowym na wolnym powietrzu umieszczone zostały parowozy, wagony osobowe i towarowe, a także maszyny i inne urządzenia kolejowe. Muzeum oferuje również przejazd odrestaurowaną maszyną z taboru Rewalskiej Kolejki Wąskotorowej na trasie Gryfice – Trzęsacz.

Trzęsacz jest z pewnością miejscem wartym odwiedzenia. Rozmaite atrakcje oraz możliwość zwiedzania okolicznych popularnych miejscowości nadmorskich (Rewal, Niechorze, Pobierowo, Dziwnów) sprawiają, że jest on często wybieraną miejscowością przez turystów. Jego dodatkowym atutem jest mniejszy ruch niż w większych kurortach.

4.1/5 - (54 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić