Grzybowo to mała wieś wypoczynkowa, która położona jest w województwie zachodniopomorskim. Turystów przyciągają tu przede wszystkim spokój, cisza oraz przepiękne plaże, które nawet w letnim sezonie pozostają kameralne i mało zatłoczone. W okolicy nie brakuje również atrakcji dla rodzin z dziećmi – bliskość kilku dużych miast i wakacyjnych kurortów sprawia, że nawet podczas niepogody można tu ciekawie spędzić czas.
1. Nadmorskie plaże
Plaże w Grzybowie są bardzo zadbane i czyste. Długość kąpieliska to ponad 700 metrów, na których wytyczono cztery strzeżone strefy kąpielowe (każda z nich ma długość 100 metrów). Dodatkowo pomiędzy Grzybowem i Dźwirzynem położona jest plaża nudystów.
Plaża w Grzybowie zaliczana jest do najpiękniejszych plaż w Polsce.
2. Kajakarstwo
Okolice Grzybowa to prawdziwy raj dla miłośników kajakarstwa. W wielu miejscowościach znajdują się przystanie kajakarskie oraz wypożyczalnie sprzętu. Szczególną popularnością cieszą się spływy po malowniczej rzece Parsęta, która uchodzi do Morza Bałtyckiego w Karlinie. Z kajaków skorzystać można także na jeziorze Resko Przymorskie, po którym kursują również jachty, łodzie i żaglówki.
3. Festiwal Zupy Grzybowej
Co roku w miejscowości odbywa się huczny Festiwal Zupy Grzybowej, który przyciąga kucharzy, turystów i miłośników zup z całej Polski. Główną część wydarzenia stanowi możliwość spróbowania setek wersji słynnej zupy grzybowej: od tradycyjnych, wigilnych przepisów, po nowatorskie kremy z nieoczywistymi dodatkami. Wydarzeniu towarzyszą koncerty słynnych gwiazd polskiej sceny muzycznej, konkursy z nagrodami, pokazy artystyczne oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.
4. CENTURION
Centurion to kompleks wypoczynkowy, którego największą atrakcją są rozgrywki paintballowe. Organizowane są tu m.in. wieczory panieńskie i kawalerskie, imprezy integracyjne i przyjęcia urodzinowe, jednak w ofercie firmy są również krótkie rozgrywki rodzinne.
5. Jarmark Ceramiczny w Grzybowie
W Pracowni Ceramicznej Dariusza Kosa co roku odbywa się Jarmark Ceramiczny. Podczas wydarzenia swoje wyroby prezentują dostawcy z całego regionu (m.in. z Kołobrzegu). Jarmark Ceramiczny w Grzybowie to doskonała okazja to podziwiania unikalnej zastawy stołowej, a także do nabycia pięknego wyrobu ręcznego. To również szczególna atrakcja dla najmłodszych, którzy podczas wydarzenia mogą poznać proces wytwarzania i zdobienia naczyń ceramicznych.
6. Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski
Przez tereny Grzybowa przechodzi Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski, czyli specjalnie wydzielony odcinek lasów o wyjątkowym znaczeniu przyrodniczym. Pas ma powierzchnię ponad 17 tysięcy hektarów, a na jego terenie znajduje się aż 17 siedlisk przyrodniczych. Jedną z części ochronnych tego obszaru jest rezerwat przyrody “Wydmy między Dźwirzynem a Grzybowem”.
7. Kołobrzeg – atrakcje turystyczne
Kołobrzeg jest największym miastem w okolicach Grzybowa – duże miasto portowe, w którym umiejscowionych jest wiele atrakcji turystycznych. W Kołobrzegu warto odwiedzić piękną Latarnię Morską, niezwykle ciekawe Muzeum Oręża Polskiego oraz ekspozycję muzealną umieszczoną w OPR “Fala”. W Kołobrzegu znajduje się również wiele atrakcji dla dzieci m.in. interaktywna sala zabaw “Ukryta Kraina”, Muzeum Maszoperia 6D oraz Aquapark Milenium.
8. Dźwirzyno – atrakcje turystyczne
Dźwirzyno to słynny, nadmorski kurort, który położony jest zaledwie kilka kilometrów od Grzybowa. W Dźwirzynie znajduje się Gminny Ośrodek Sportu, Turystyki i Rekreacji, którego częścią jest Centrum Sportów Wodnych. Podczas pobytu w miejscowości warto odwiedzić również tutejsze plaże, które cieszą się wyjątkowym uznaniem wśród turystów.
9. Park Rozrywki “Dziki Zachód” w Zieleniewie
Park Rozrywki “Dziki Zachód” w Zieleniewie to miejsce, które zachwyci przede wszystkim najmłodszych turystów. W obiekcie znajduje się MiniZoo, Miasteczko Westernowe, Wioska Indiańska, Motopark oraz jedyny w okolicach Kołobrzegu Lunapark.
10. Trasy piesze i rowerowe
Okolice Grzybowa to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Miejscowość otaczają lasy sosnowe, które poprzecinane są nieutrwardzonymi alejkami. Miłośnicy podróżowania na dwóch kółkach mogą wybrać się na długą wycieczkę nadmorskim wałem do okolicznych miejscowości – Dźwirzyna, Mrzeżyna, a nawet do nieco bardziej oddalonej Pogorzelicy i Pobierowa. We wschodnim kierunku wały prowadzą do Kołobrzegu, a następnie Sianożętów i Ustroni Morskich.
11. Rejsy po morzu
Choć w Grzybowie nie znajduje się żaden port morski, turyści mogą wybrać się do nieodległo Kołobrzegu, z którego wypływa wiele statków. Największą popularnością cieszą się krótkie rejsy w głąb Bałtyku, które trwają około 1-2 godzin. Jednak to nie wszystko! Z Kołobrzegu można wyruszyć także na dłuższe wyprawy m.in. na duńską wyspę Bornholm.
12. Bursztyn – skarb Bałtyku
Grzybowo znane jest wśród poszukiwaczy bursztynów. Bursztyny to szlachetnie kamienie, które powstają z obrobionej przez morskie fale żywicy drzew iglastych. Podczas sztormów wyrzucane są one na brzegi Morza Bałtyckiego. Wybierając się do Grzybowa w poszukiwaniu bursztynów warto przede wszystkim przeszukiwać w skupiskach wyrzucanych z morza glonów i muszli. W miejscowości znajdowano także tzw. inkluzje czyli niezwykle rzadkie przypadki zatopionych kawałków roślin i owadów w żywicy, z której następnie powstawały bursztyny.
13. Baza noclegowa w Grzybowie
Grzybów to miejscowość wypoczynkowa, w której znaleźć można wiele form zakwaterowania. Na terenie wioski położone są zarówno luksusowe hotele, jak i kameralne pensjonaty, małe domki wypoczynkowe, pola namiotowe i kwatery udostępniane przez prywatnych gospodarzy.
14. Co i gdzie zjeść w Grzybowie?
W Grzybowie – jak i w innych miejscowościach turystycznych nad Morzem Bałtyckim – najczęściej spożywa się smażone i wędzone ryby morskie. Smażalnie umiejscowione są niemal przy samym morzu, jak i w turystycznym centrum wioski. Warto spróbować doskonałych dań kuchni polskiej w Restauracji Fanaberia, która gościom oferuje także skosztowanie regionalnych alkoholi. Świetnymi opiniami cieszy się również Jadłodajnia u Jacka, gdzie serwowane są zestawy obiadowe oraz świeże ryby bałtyckie.
15. Krótka historia Grzybowa
Pierwsze wzmianki o Grzybowie pochodzą już z XIV wieku – w średniowiecznych księgach znaleziono zapiski o tutejszej osadzie rycerza Arnolda de Gribowe. Dzisiejsza miejscowość powstała około w roku 1822 i początkowo stanowiła pracowniczy przysiółek Kołobrzegu, w którym wydobywano torf.