Grzybowo to mała wieś wypoczynkowa, która położona jest w województwie zachodniopomorskim. Turystów przyciągają tu przede wszystkim spokój, cisza oraz przepiękne plaże, które nawet w letnim sezonie pozostają kameralne i mało zatłoczone. W okolicy nie brakuje również atrakcji dla rodzin z dziećmi – bliskość kilku dużych miast i wakacyjnych kurortów sprawia, że nawet podczas niepogody można tu ciekawie spędzić czas.
Strzelnica – Gwiazda Szeryfa Pif Paf! Do celu Traf!
Czy chcesz przenieść się w czasie do świata szeryfów i rewolwerowców? Wszystko jest możliwe! Nawet w Kołobrzegu!
Poczuj się jak bohater Westernu i wpadnij na strzelnicę Gwiazda Szeryfa w Kołobrzegu. Chwyć strzelbę i traf do celu. Pif-paf! Zabawa jest ciekawa i bezkrwawa! Kto odda celny strzał, będzie uciechę wielką miał! Pif-paf! Strzel i traf! To tylko zręczność, żadne przecież cuda! Komu się pierwszemu uda? Doskonała i emocjonująca rozrywka dla całej rodziny! Zapraszamy!
Adres: ul. Rodziewiczówny 21 78-100 Kołobrzeg
tel: 512920156
1. Nadmorskie plaże
Plaże w Grzybowie są bardzo zadbane i czyste. Długość kąpieliska to ponad 700 metrów, na których wytyczono cztery strzeżone strefy kąpielowe (każda z nich ma długość 100 metrów). Dodatkowo pomiędzy Grzybowem i Dźwirzynem położona jest plaża nudystów.
Plaża w Grzybowie zaliczana jest do najpiękniejszych plaż w Polsce.
2. Kajakarstwo
Okolice Grzybowa to prawdziwy raj dla miłośników kajakarstwa. W wielu miejscowościach znajdują się przystanie kajakarskie oraz wypożyczalnie sprzętu. Szczególną popularnością cieszą się spływy po malowniczej rzece Parsęta, która uchodzi do Morza Bałtyckiego w Karlinie. Z kajaków skorzystać można także na jeziorze Resko Przymorskie, po którym kursują również jachty, łodzie i żaglówki.
3. Festiwal Zupy Grzybowej
Co roku w miejscowości odbywa się huczny Festiwal Zupy Grzybowej, który przyciąga kucharzy, turystów i miłośników zup z całej Polski. Główną część wydarzenia stanowi możliwość spróbowania setek wersji słynnej zupy grzybowej: od tradycyjnych, wigilnych przepisów, po nowatorskie kremy z nieoczywistymi dodatkami. Wydarzeniu towarzyszą koncerty słynnych gwiazd polskiej sceny muzycznej, konkursy z nagrodami, pokazy artystyczne oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.
4. CENTURION
Centurion to kompleks wypoczynkowy, którego największą atrakcją są rozgrywki paintballowe. Organizowane są tu m.in. wieczory panieńskie i kawalerskie, imprezy integracyjne i przyjęcia urodzinowe, jednak w ofercie firmy są również krótkie rozgrywki rodzinne.
5. Jarmark Ceramiczny w Grzybowie
W Pracowni Ceramicznej Dariusza Kosa co roku odbywa się Jarmark Ceramiczny. Podczas wydarzenia swoje wyroby prezentują dostawcy z całego regionu (m.in. z Kołobrzegu). Jarmark Ceramiczny w Grzybowie to doskonała okazja to podziwiania unikalnej zastawy stołowej, a także do nabycia pięknego wyrobu ręcznego. To również szczególna atrakcja dla najmłodszych, którzy podczas wydarzenia mogą poznać proces wytwarzania i zdobienia naczyń ceramicznych.
5. Papugarnia i Motylarnia Koszalin
Papugarnia w Koszalinie to wyjątkowa atrakcja, którą będziecie bardzo długo wspominać. W specjalnie przygotowanym pawilonie swój dom ma blisko 70 papug z całego świata, m. in. kilka gatunków papug Kakadu, Konura Słoneczna, Lora Wielka czy dobrze Wam znana z filmu o przygodach piratów Ara Ararauna.
Największą atrakcją tego miejsca, poza oczywiście samymi kolorowymi papugami jest to, że możemy wejść do pomieszczenia gdzie te wszystkie zjawiskowe ptaki swobodnie latają! Gwarantuje Wam, że na pewno chociaż jedna usiądzie na Was a inne, jeżeli tylko będziecie mieli karmę, będą jadły Wam z ręki.
Położona w południowej części Koszalina papugarnia, to nie tylko miejsce gdzie macie okazje w bezpośredni sposób doświadczyć świata kolorowych papug ale również dowiedzieć się bardzo wiele ciekawego o tych kolorowych ptakach, które na co dzień mieszkają w odległej Afryce, Ameryce Południowej, Indiach czy Australii. Opiekunowie tego miejsca, pod opieką których wchodzi się do pomieszczenia z papugami bardzo chętnie opowiadają o swoich skrzydlatych podopiecznych, odpowiadają na pytania a nawet pomagają okiełznać papugi, kiedy zbytnio się im spodobaliście:) Motylarnia w Koszalinie jest miejscem niezwykłym, w którym można obserwować motyle, które latają swobodnie wśród odwiedzających.
Motylarnia jest miejscem czynnym tylko w sezonie letnim. Motylarnia jest idealnym miejscem zarówno dla rodzin z dziećmi jak dorosłych. Na miejscu można podziwiać kilkadziesiąt gatunków egzotycznych motyli, które zaskakują zarówno swoimi barwami jak i niespotykanym rozmiarem. Motylarnia to miejsce gdzie wielbiciele subtelnego piękna będą mogli podziwiać motyle z przeróżnych zakątków świata. Atrakcją jest również wylęgarnia, w której można zaobserwować etapy rozwoju motyla.
6. Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski
Przez tereny Grzybowa przechodzi Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski, czyli specjalnie wydzielony odcinek lasów o wyjątkowym znaczeniu przyrodniczym. Pas ma powierzchnię ponad 17 tysięcy hektarów, a na jego terenie znajduje się aż 17 siedlisk przyrodniczych. Jedną z części ochronnych tego obszaru jest rezerwat przyrody „Wydmy między Dźwirzynem a Grzybowem”.
7. Kołobrzeg – atrakcje turystyczne
Kołobrzeg jest największym miastem w okolicach Grzybowa – duże miasto portowe, w którym umiejscowionych jest wiele atrakcji turystycznych. W Kołobrzegu warto odwiedzić piękną Latarnię Morską, niezwykle ciekawe Muzeum Oręża Polskiego oraz ekspozycję muzealną umieszczoną w OPR „Fala”. W Kołobrzegu znajduje się również wiele atrakcji dla dzieci m.in. interaktywna sala zabaw „Ukryta Kraina”, Muzeum Maszoperia 6D oraz Aquapark Milenium.
8. Dźwirzyno – atrakcje turystyczne
Dźwirzyno to słynny, nadmorski kurort, który położony jest zaledwie kilka kilometrów od Grzybowa. W Dźwirzynie znajduje się Gminny Ośrodek Sportu, Turystyki i Rekreacji, którego częścią jest Centrum Sportów Wodnych. Podczas pobytu w miejscowości warto odwiedzić również tutejsze plaże, które cieszą się wyjątkowym uznaniem wśród turystów.
9. Park Rozrywki „Dziki Zachód” w Zieleniewie
Park Rozrywki „Dziki Zachód” w Zieleniewie to miejsce, które zachwyci przede wszystkim najmłodszych turystów. W obiekcie znajduje się MiniZoo, Miasteczko Westernowe, Wioska Indiańska, Motopark oraz jedyny w okolicach Kołobrzegu Lunapark.
10. Trasy piesze i rowerowe
Okolice Grzybowa to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Miejscowość otaczają lasy sosnowe, które poprzecinane są nieutrwardzonymi alejkami. Miłośnicy podróżowania na dwóch kółkach mogą wybrać się na długą wycieczkę nadmorskim wałem do okolicznych miejscowości – Dźwirzyna, Mrzeżyna, a nawet do nieco bardziej oddalonej Pogorzelicy i Pobierowa. We wschodnim kierunku wały prowadzą do Kołobrzegu, a następnie Sianożętów i Ustroni Morskich.
11. Rejsy po morzu
Choć w Grzybowie nie znajduje się żaden port morski, turyści mogą wybrać się do nieodległo Kołobrzegu, z którego wypływa wiele statków. Największą popularnością cieszą się krótkie rejsy w głąb Bałtyku, które trwają około 1-2 godzin. Jednak to nie wszystko! Z Kołobrzegu można wyruszyć także na dłuższe wyprawy m.in. na duńską wyspę Bornholm.
12. Bursztyn – skarb Bałtyku
Grzybowo znane jest wśród poszukiwaczy bursztynów. Bursztyny to szlachetnie kamienie, które powstają z obrobionej przez morskie fale żywicy drzew iglastych. Podczas sztormów wyrzucane są one na brzegi Morza Bałtyckiego. Wybierając się do Grzybowa w poszukiwaniu bursztynów warto przede wszystkim przeszukiwać w skupiskach wyrzucanych z morza glonów i muszli. W miejscowości znajdowano także tzw. inkluzje czyli niezwykle rzadkie przypadki zatopionych kawałków roślin i owadów w żywicy, z której następnie powstawały bursztyny.
13. Baza noclegowa w Grzybowie
Grzybów to miejscowość wypoczynkowa, w której znaleźć można wiele form zakwaterowania. Na terenie wioski położone są zarówno luksusowe hotele, jak i kameralne pensjonaty, małe domki wypoczynkowe, pola namiotowe i kwatery udostępniane przez prywatnych gospodarzy.
14. Co i gdzie zjeść w Grzybowie?
W Grzybowie – jak i w innych miejscowościach turystycznych nad Morzem Bałtyckim – najczęściej spożywa się smażone i wędzone ryby morskie. Smażalnie umiejscowione są niemal przy samym morzu, jak i w turystycznym centrum wioski. Warto spróbować doskonałych dań kuchni polskiej w Restauracji Fanaberia, która gościom oferuje także skosztowanie regionalnych alkoholi. Świetnymi opiniami cieszy się również Jadłodajnia u Jacka, gdzie serwowane są zestawy obiadowe oraz świeże ryby bałtyckie.
15. Krótka historia Grzybowa
Pierwsze wzmianki o Grzybowie pochodzą już z XIV wieku – w średniowiecznych księgach znaleziono zapiski o tutejszej osadzie rycerza Arnolda de Gribowe. Dzisiejsza miejscowość powstała około w roku 1822 i początkowo stanowiła pracowniczy przysiółek Kołobrzegu, w którym wydobywano torf.