17 Najlepszych Atrakcji w Świnoujściu i okolicach 2024 🗺️

atrakcje świnoujście - młyna staw

Świnoujście jest miastem najdalej wysuniętym na północny-zachód kraju. Położone jest na 44 wyspach i wysepkach, największymi z nich są wyspy: Wolin, Uznam i Karsibór. Pomiędzy wyspami Uznam i Wolin istnieje połączenie promowe, które jest bezpłatne. Ze względu na lokalizację blisko morza oraz przy granicy z Niemcami miasto jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, na których czekają tu rozmaite atrakcje. Dodatkowym atutem Świnoujścia jest fakt, że posiada ono status uzdrowiska.

Atrakcje w Świnoujściu

Ticketowe Centrum Rozrywki Świnoujście

atrakcje świnoujście - centrum rozrywki świnoujście

Centrum rozrywki Arcade Bee jest miejscem, gdzie tradycyjne gry zręcznościowe spotykają się z nowoczesnymi technologiami VR, oferując różnorodność atrakcji. Żetony zakupione przez gości służą jako waluta do gier, które nie tylko dostarczają rozrywki, ale także pozwalają na zdobywanie biletów, mogących zostać wymienionymi na nagrody. To element grywalizacji, który dodaje dodatkowego wymiaru do wizyty w centrum.

Lokal w Galerii Promenada umożliwia również organizację urodzin i innych imprez okolicznościowych. Goście mają do dyspozycji wydzielone przestrzenie w salonie, gdzie mogą świętować i korzystać z dostępnych atrakcji. Miejsce umożliwia tworzenia indywidualnych scenariuszy imprez, gdzie główną rolę odgrywa dostępna rozrywka.

1. Plaża w Świnoujściu

atrakcje świnoujście - plaża

Tutejsza plaża jest jedną z najszerszych i najpiękniejszych plaż w Polsce. Leżakując i odpoczywając na plaży można jednocześnie podziwiać statki wpływające i wypływające z portu lub gazoportu. Ogromną atrakcją miasta jest plażowe przejście do Niemiec, wybierając się na dłuższy spacer w tym kierunku można znaleźć wiele pięknych muszelek, które będą stanowiły wspaniałą pamiątkę.

Plaża w Świnoujściu zaliczana jest do najpiękniejszych plaż w Polsce.

 

2. Promenada w Świnoujściu

Jest doskonałym miejscem na spacer dla całej rodziny. Wzdłuż promenady znajduje się wiele lokali gastronomicznych i usługowych, a także sklepy z pamiątkami. W sezonie letnim na promenadzie organizowane są również wydarzenie kulturalne, np. mini koncerty.


→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Świnoujściu – gdzie warto zjeść będąc w Świnoujściu ?


3. Latarnia Morska w Świnoujściu

świnoujście atrakcje - latarnia

Tutejsza latarnia jest najwyższą latarnią znajdująca się na polskim wybrzeżu. Liczy ona aż 68 metry. Latarnia powstała w 1858 r., na jej terenie obecnie znajduje się wystawa poświęcona ratownictwu morskiemu oraz latarnictwu. Osobom z dobrą kondycja polecamy wyjście na taras widokowy, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki.

4. Stawa Młyny w Świnoujściu

atrakcje świnoujście - stawa młyny

Stawa Młyny czyli jeden z symboli miasta  wybudowany został w XIX w. Ciekawostką jest, że znak został wykonany w kształcie wiatraka

5. Falochrony w Świnoujściu

W Świnoujściu znajdują się 3 falochrony.

  • Wschodni o długości 3000 metrów. Wybudowany na potrzeby Terminalu LNG
  • Centralny o długości 1400 metrów co czyni go najdłuższym falochronem kamiennym w Europie
  • Zachodni o długości 350 metrów. Na nim znajduje się Stawa Młyny

6. Fortyfikacje w Świnoujściu

atrakcje świnoujście - fortyfikacje

W mieście znajdują się również zachowane z dawnych lat fortyfikacje, które są udostępnione turystom do zwiedzania. Fort Anioła powstał w XIX w. i pełnił funkcje obronne. Obecnie fort ten oferuje turystom wiele atrakcji, m.in. taras widokowy, salę nawigacji z ogromnym zbiorem sprzętu nawigacyjnego czy rozmaite wystawy i koncerty. Nowością jest powstała w 2017 r. kopalnia bursztynu, która jest świetną atrakcja dla rodzin i grup przyjaciół. Warto również zwiedzić

Fort Zachodni, w którym znajdziemy ekspozycje muzealną, która poświęcona jest historii portów i garnizonu Twierdzy w Świnoujściu.

Kolejnym fortem w mieście jest Fort Gerharda (zwany tez Fortem Wschodnim). Mieści się w nim siedziba Muzeum Obrony Wybrzeża.

7. Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Muzeum znajduje się w budynku dawnego ratusza. Jest to idealne miejsce dla osób zainteresowanych historią rybołówstwa. Możemy tu zobaczyć wystawę poświęconą m.in. dawnym narzędziom rybackim, modelom statków oraz bursztynowi. Dodatkową atrakcję stanowi oceanarium mieszczące się w muzeum, w którym możemy podglądnąć życie rafy koralowej.

8. Park Zdrojowy w Świnoujściu

Park Zdrojowy w Świnoujściu ma powierzchnię ok. 40 ha, znajduje się w nim wiele gatunków drzew, roślinności pochodzącej z terenów Morza Śródziemnego oraz zadbanych alejek. Świeże powietrze oraz mnóstwo zieleni sprawiają, że jest to idealne miejsce na spacer i wyciszenie nie tylko dla kuracjuszy.

9. Rejsy statkiem

atrakcje świnoujście - rejsy statkiem

10. Podziemne Miasto w Świnoujściu

Podziemne Miasto znajduje się na wyspie Wolin. Miejsce owiane było tajemnicą pilnie strzeżoną przez lata. Dziś sieć podziemnych korytarzy, która łączy ze sobą kilka wielkich schronów i ukryta jest pod nadmorskimi wydmami dostępna jest dla zwiedzających. Mówi się, że to właśnie w tym miejscu miał zostać wydany rozkaz, który mógłby spowodować atomową zagładę świata.

11. Aquapark w Świnoujściu

Baltic Park Molo to nowoczesny aquapark zlokalizowany w Świnoujściu. Wyjątkową atrakcją jest tu sztuczna fala do surfingu, z której mogą korzystać zarówno początkujący, jak i zaawansowani amatorzy deski. Oprócz tego Baltic Park Molo oferuje basen sportowy, rekreacyjny i dla dzieci, strefę saun, jacuzzi, multimedialne zjeżdżalnie, rwącą rzekę, a nawet wyspę piratów z myślą o najmłodszych.

12. Restauracje w Świnoujściu

Do najpopularniejszych lokali w Świnoujściu należą:

13. Kajaki w Świnoujściu

Przylegające do Świnoujścia rozlewiska Starej Świny to tereny idealne do eksploracji kajakiem . Szlak biegnący pośród malowniczych wysepek delty Świny to wyjątkowe i niezapomniane przeżycie. Spływy w tych rejonach oferują niezwykłe walory przyrodnicze i obfitują w niespodzianki. Na swojej drodze spotkać można żeremia bobrowe, czy polujące orły bieliki. Spływy kajakowe w okolicy Świnoujścia rozpoczynają się zazwyczaj w ośrodku wypoczynkowym “Marina”, gdzie można wypożyczyć niezbędny sprzęt kajakowy.

14. Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny w Świnoujściu

Interesującą atrakcją Świnoujścia jest Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny – Gwiazdy Morza „Stalla Maris”. Został on wybudowany pod koniec XIX w. w stylu neogotyckim. Był to jedyny kościół katolicki w Świnoujściu do II Wojny Światowej. W świątyni mieszczą się przepiękne witraże.

15. Rezerwat ptaków Karsiborska Kępa

Rezerwat Karsiborska Kępa to punkt obowiązkowy dla każdego entuzjasty przyrody. Znajdują się tu unikatowe stanowiska paproci takich jak długosz królewski, czy wiciokrzew pomorski. Całość otulona jest zielonymi dąbrowami, przez które przebiega ścieżka dydaktyczna. Niedaleko leży kolejny niezwykle istotny punkt przyrodniczy: Rezerwat Przyrody Karsiborska Kępa. Jest to malowniczy teren chroniący zamieszkujące tu wyjątkowe i rzadko spotykane gatunki ptaków, stanowiący idealne miejsce do prowadzenia obserwacji.

16. Wieża kościoła św. Marcina Lutra

Wieża jest odrestaurowaną pozostałością zniszczonego w czasie wojny kościoła św. Marcina Lutra. Sam kościół został wybudowany w 1906 roku i reprezentował styl neogotycki. Obecnie jego wieża stanowi świetny punkt widokowy, z którego dostrzec można Świnoujście i Międzyzdroje, a także niemieckie miejscowości takie jak Ahlbeck, Herringsdorf i Bansin. Droga na taras znajdujący się na szczycie prowadzi po ponad 200 stopniach, jednak przestronne piętra oferują odpoczynek w postaci krzeseł i ławeczek. Znajduje się tu również kawiarnia, w której warto zregenerować swoje siły.

17. Atrakcje w okolicy

Niedaleko Świnoujścia, leży inna bardzo popularna nadmorska miejscowość. Mowa tutaj o Międzyzdrojach, które również są warte odwiedzenia, ze względu na piękną plażę, niesamowite molo czy słynną aleję gwiazd.

* Wszystkie zdjęcia pochodzą z serwisu pixabay.com

3.9/5 - (94 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić