Jeziora europejskie stanowią ważny element kontynentu, a także wielkie atrakcje turystyczne. Różnią się pod wieloma względami, a niektóre z nich odegrały bardzo ważną rolę w historii współczesnej.
Gdzie leżą największe jeziora w Europie i jakie miejsca warto w ich okolicy odwiedzić? Poniżej znajduje się lista największych akwenów na Starym Kontynencie.
1. Jezioro Ładoga (17 700 km2)
Największym jeziorem w Europie jest Ładoga, której powierzchnia przekracza 17 872 kilometrów kwadratowych. Jezioro znajduje się w północno-zachodniej Rosji, a do 1940 roku jego część należała do Finlandii.
Jeszcze dziesięć tysiąc lat temu jezioro to było częścią Bałtyckiego Jeziora Lodowego.
W grudniu 1941 roku Niemcy rozpoczęli słynne oblężenie Leningradu, podczas którego ludzie umierali z głodu i nie było żadnego wyjścia z tej sytuacji. Ładoga odegrała wówczas bardzo ważną rolę, ponieważ zimą jedzenie było dostarczane do zablokowanego miasta właśnie przez jej zamarzniętą taflę.
Najważniejszym miastem w pobliżu jeziora jest Petersburg, uznawany za jedno z najpiękniejszych miast rosyjskich. Warto odwiedzić tutejszy Ermitaż z drugiej połowy XVIII wieku, sobór św. Izaaka oraz Pałac Zimowy.
2. Jezioro Onega (9 720 km2)
Położona między Ładogą a Morzem Białym Onega jest drugim pod względem wielkości jeziorem w Rosji. Jego powierzchnia wynosi 9720 kilometrów kwadratowych, a maksymalna długość 248 kilometrów.
Na jeziorze znajduje się około 1650 wysp, a w okresie zimowym zazwyczaj całą powierzchnię jeziora skuwa lód. Akwen ten jest bardzo ważny dla mieszkańców większości wiosek znajdujących się wokół, którzy żyją z rybołówstwa.
W ostatnich latach bardzo popularne stają się tutaj wszelkie sporty wodne, a zimą odbywają się tutaj ekstremalne biegi po zamarzniętej tafli jeziora oraz wyścigi łyżwiarzy.
W okresie letnim i wiosennym dookoła jeziora można podziwiać dziką przyrodę.
Warto odwiedzić znajdującą się na jeziorze wyspę Kiży, na której znajduje się Cerkiew Przemienienia Pańskiego oraz dzwonnica z XIX wieku. Jest to jedno z najpopularniejszych pod względem turystycznym miejsc w okolicy jeziora, a ściślej mówiąc – na jego powierzchni.
3. Jezioro Wener (5 546 km2)
Jezioro Wener znajduje się w południowo-zachodniej Szwecji i jest największym jeziorem tego kraju oraz trzecim pod względem wielkości w Europie. Jego powierzchnia przekracza 5650 kilometrów kwadratowych, a maksymalna długość to mniej więcej 150 kilometrów.
W 1996 roku w miejscowości Lidkoping powstało muzeum poświęcone temu akwenowi, w którym można poznać jego historię i mnóstwo ciekawostek.
Jednym z najważniejszych miast nad jeziorem jest Karlstad, w którym warto odwiedzić między innymi port, park ze skansenem i ogrodem zoologicznym, liczne galerie sztuki oraz zabytki.
4. Saimaa (4 400 km2)
Saimaa to sieć jezior znajdująca się w Finlandii na Pojezierzu Fińskim. Ich powierzchnia to 4400 kilometrów kwadratowych, a samo Jezioro Saimaa ma powierzchnię 1377 kilometrów kwadratowych, a więc jest czterdzieści razy większa od największego polskiego jeziora Śniardwy.
Do głównych miast leżących nad tym ogromnym jeziorem należą między innymi Mikkeli oraz Savonlinna. To pierwsze stanowi ważną atrakcję turystyczną w pobliżu jeziora, gdzie warto
odwiedzić muzeum regionalne oraz kościół z XIV wieku. Znajdują się tutaj również liczne hotele i ośrodki wypoczynkowe dla turystów. Savonlinna słynie przede wszystkim z Olavinlinny, czyli piętnastowiecznego zamku, który jest najdalej wysuniętą na północ średniowieczną murowaną twierdzą.
5. Jezioro Pejpus (3 650 km2)
Jezioro Pejpus, zwane również Jeziorem Czudzkim, znajduje się na granicy Rosji i Estonii, a jego powierzchnia ma 2670 kilometrów kwadratowych. Z jeziora tego wypływa rzeka Narwa, która wpada do Zatoki Fińskiej.
Historia tego jeziora jest bogata, a słynie ono na przykład z tego, że na jego zamarzniętych jeziorach w XIII wieku doszło do bitwy między Krzyżakami a wojskami księcia Aleksandra Newskiego.
Do miejscowości leżących nad jeziorem należy Gdow, czyli miasto istniejące od XIV wieku, w której do dzisiaj można podziwiać ruiny dawnej fortecy, a także estońskie miasto Mustvee z pięknymi świątyniami i dawnym układem urbanistycznym.
Sama jezioro stanowi raj dla miłośników wodnych sportów i ma pod tym względem nie tylko sprzyjające warunki, ale również zaawansowaną infrastrukturę.
6. Jezioro Ilmeń (733 do 2 090 km2)
Ilmeń to jezioro znajdujące się w północno-zachodniej Rosji, którego powierzchnia wynosi w zależności od stanu wód – od 733 do 2 090 km2.
Warunki naturalne sprawiają, że jest to wymarzone miejsce dla miłośników wędkowania, którzy tutaj mają szansę złowić między innymi sandacza, lina czy miętusa pospolitego.
Jednym z najważniejszych miast w okolicy zdecydowanie jest Nowogród Wielki, który uchodzi za jedno z najstarszych i najważniejszych miast Rusi Kijowskiej. Znajduje się tutaj wart zobaczenia krem obwarowany fosą i palisadą, a także sobór św. Sofii, który pierwotnie był zbudowany z drewna. W mieście znajduje się sporo zabytków reprezentujących trendy architektoniczne z różnych epok.
7. Jezioro Wetter (1 893 km2)
Wetter to jezioro znajdujące się w południowej Szwecji i mające powierzchnię 1893 kilometrów kwadratowych, co czyni je drugim największym jeziorem w tym kraju. Jego dno stanowi kryptodepresję, dlatego maksymalna głębokość wynosi nawet 128 metrów.
Jezioro to przez Kanał Gotyjski łączy się z Morzem Bałtyckim, a jego największą wyspą jest Visingso, którą warto odwiedzić ze względu na malownicze krajobrazy.
Nad jeziorem Wetter znajduje się najstarsze uzdrowisko szwedzkie, Medevi, w którym stwierdzono źródła tryskające zdrową wodą już w XVII wieku. W pobliży warto odwiedzić Park Narodowy Tiveden oraz renesansowy zamek w Vadstenie, czyli jeden z kilkunastu charakterystycznych zamków wzniesionych w Szwecji za panowania Wazów.
8. Jezioro Melar (1 140 km2)
Jezioro Melar znajduje się w środkowej Szwecji i jest trzecim największym jeziorem w tym kraju. Łączy się ono z jeziorem Hjalmar oraz Morzem Bałtyckim i ma powierzchnię przekraczającą 1140 kilometrów kwadratowych.
Jezioro posiada wiele wysp, a ciekawostką jest fakt, że jedną z nich kupił reprezentant Szwecji w piłce nożnej, Zlatan Ibrahimovic.
Najważniejszym miastem znajdującym się nad jeziorem jest stolica Szwecji, czyli Sztokholm. Jest to główny ośrodek ekonomiczny i kulturalny w kraju, w którym nie brakuje muzeów, galerii i atrakcji turystycznych. Do najważniejszych z nich należą Pałac Królewski, katedra Storkyrkan, Dom Rycerstwa i Szlachty w Sztokholmie oraz Muzeum Okrętu „Vasa”.
9. Jezioro Białe (1 125 km2)
Jezioro Białe znajduje się na wschód od jeziora Onega i jest jednym z największych jezior w Rosji i całej Europie. Jego powierzchnia to mniej więcej 1 125 km2 , a jeden z jego odpływów zasila Wołgę.
Jednym z najważniejszych miast położonych nad jeziorem jest Biełoziersk, które stanowi ważną atrakcję turystyczną. Znajdują się tutaj murowana cerkiew z XII wieku, kamienny most i drewniana cerkiew z XVII wieku oraz zabytkowe kamienice kupieckie z XIX wieku.
Same okolice jeziora idealnie nadają się do uprawiana sportów wodnych oraz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Z licznych zatok korzystają również wędkarze, którzy nie mogą tutaj narzekać na brak ryb.
10. Jezioro Päijänne (1 082 km2)
Päijänne jest najdłuższym, najgłębszym i drugim pod względem wielkości jeziorem w Finlandii, które łączy się z Zatoką Fińską dzięki rzece Kymijoki.
Jezioro to jest bardzo ważne dla mieszkańców Helsinek, ponieważ zaopatruje ich w wodę.
Jest też bardzo ważną atrakcja turystyczną w Finlandii, którą w sezonie wakacyjnym odwiedzają nie tylko Finowie, ale również turyści z innych części świata. Wokół znajdują się malownicze domki letniskowe, a także wypożyczalnie sprzętu wodnego i duża ilość restauracji.
W południowej części jeziora znajduje się Park Narodowy Päijänne, na który składa się ponad pięćdziesiąt niezamieszkanych wysp oraz kilka wysepek zamieszkanych. Park można zwiedzać niemal wyłącznie za pomocą łodzi motorowych, kajaków i łodzi pasażerskich.
11. Jezioro Inari (1 040 km2)
Inari to trzecie pod względem wielkości jezioro w Finlandii, którego powierzchnia wynosi 1040 kilometrów kwadratowych. Znajduje się dokładnie w północnej części Laponii i od listopada do czerwca jest zamarznięte.
Stanowi raj dla wędkarzy, tym bardziej że żyje tutaj wiele gatunków ryb takich, jak łosoś, troć wędrowna, palia jeziorowa czy sieja wędrowna.
Najważniejszą miejscowością nad jeziorem jest miasto o takiej samej nazwie, w którym warto odwiedzić Park Narodowy Urho Kekkonena oraz muzem ze skansenem Siida. W okresie
zimowym w mieście funkcjonują liczne wyciągi narciarskie, które przyciągają fanów sportów zimowych.
12. Jezioro Siegoziero (815 km2)
Siegoziero to jezioro znajdujące się w Rosji w rejonie miedwieżjegoskim. Jego powierzchnia wynosi 815 kilometrów kwadratowych, a w 1957 roku zostało ono przekształcone w sztuczny zbiornik.
Znajduje się tutaj kilkadziesiąt wysp, a liczne zatoki i półwyspy powodują, że eksplorowanie jeziora zawsze jest pełne niespodzianek. Z pewnością zachwycą się nim fani sportów wodnych oraz wędkarze.
13. Jezioro Pihlajavesi (712 km2)
Pihlajavesi to jezioro znajdujące się w Finlandii w regionie Sawonia Południowa. Jest pod względem wielkości szóstym największym jeziorem w Finlandii i drugim największym w systemie jezior Saimaa.
Ciekowostką jest fakt, że bije rekordy pod względem ilości wysp, mając ich aż 3819.
W okolicy znajdują się liczne fińskie domki, które można wynajmować na czas pobytu. Jest to wariant, który szczególnie spodoba się osobom ceniącym bliski kontakt z naturą.
14. Jezioro Markermeer (700 km2)
Markermeer to jezioro znajdujące się w Holandii, które ma powierzchnią przekraczającą nieco 700 kilometrów kwadratowych. Stanowi sporą atrakcję turystyczną dla Holandii Północnej, Flevoland oraz Ijselmeer.
Warto tutaj odwiedzić Marken, czyli dawną osadę rybacką. Miejscowość znajdująca się na wyspie była odcięta od reszty kraju, dlatego wykształcił się tutaj charakterystyczny folklor i inny dialekt. Jest to miejsce bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym, dlatego też bez problemu można wybrać się tutaj na zorganizowaną wycieczkę.
15. Jezioro Piaoziero (659 km2)
Piaoziero to jezioro o powierzchni 659 kilometrów kwadratowych, które znajduje się w Rosji, a dokładnie w Republice Karelii.
Ze względu na naturalne warunki można tutaj skonfrontować się z dziką przyrodą, bogatą roślinnością iwieloma gatunkami zwierząt, a przede wszystkim odpocząć od zgiełku wielkich
miast. Warto odwiedzić Kizhi Museum, Monastyr Wałaamski oraz skansen Kiży z zabytkową zabudową.