Manaty to zwierzęta należące do ssaków wodnych. Dzielą się na trzy gatunki, a każdy z nich nieco się różni i występuje w innych zbiornikach wodnych na świecie. Wyróżniamy manaty afrykańskie, rzeczne oraz karaibskie. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajduje się lista wybranych ciekawostek na ich temat.
1. Manaty mogą osiągać olbrzymie rozmiary. Długość ich ciała może wynosić nawet około 390 centymetrów, a waga wahać się od 460 kilogramów do 1620 kilogramów.
2. Ich przednie kończyny zostały w toku ewolucji przekształcone w płetwy. Posiadają również niewielką płetwę ogonową o zaokrąglonym kształcie. Zostały wyposażone jedynie w sześć kręgów szyjnych i nie mają zębów przednich. Z łatwością jednak gryzą pokarm dzięki licznym zębom bocznym.
3. Manaty należą do bardzo dobrych pływaków. Potrafią spędzić pod wodą nawet piętnaście minut. Zamieszkują zarówno wody słone, jak i słodkie, a najlepiej czują się w wodach przybrzeżnych. Zaobserwowano je również w pobliżu elektrowni, które sprawiają, że woda jest cieplejsza.
4. Manaty żywią się przede wszystkim wodnymi roślinami. Do ich menu zaliczają się więc wszelkie wodorosty, glony oraz gatunki roślin, które rosną w okolicach wybrzeża.
5. Manaty karaibskie, jak sama nazwa wskazuje, zamieszkują rejony Karaibów. Mimo że nie ma naturalnych wrogów w środowisku, poza sporadycznymi atakami krokodyli, gatunek ten jest zagrożony. Dzieje się tak, ponieważ działalność człowieka znacznie ograniczyła naturalne obszary manatów. Dodatkowo manaty często umierają wskutek zjedzenia wyrzuconych przez ludzi śmieci albo ranione śrubami motorówek.
6. Manaty afrykańskie można obserwować na zachodnim wybrzeżu afrykańskim. Z kolei manaty rzeczne występują w słodkich wodach Gujany, Peru, Kolumbii, Brazylii oraz Ekwadoru. Można je więc zaobserwować w Amazonce, a nawet w Orinoko.
7. Manaty przez lata były łapane przez ludzi, ponieważ ich smaczne mięso jest wysoce cenione. Dziś, mimo że zostały objęte ochroną, nadal polują na nie kłusownicy.
8. Ciało manatów pokrywa gruba skóra w szarym kolorze i gdzieniegdzie rzadkie włoski. U osobników, które spędzają większość czasu w wodzie, można zaobserwować, że ich ciała stały się “platformą” dla drobnych skorupiaków morskich.
9. Naukowcy przypuszczają, że wspólny przodek wszystkich trzech gatunków manatów żył kiedyś w okolicach Ameryki Południowej. Prawdopodobnie podczas plejstocenu część tych zwierząt pokonała Ocean Atlantycki, dając początek rozwojowi nowego gatunku w nowym miejscu.
10. Dorosły manat w ciągu roku zjada około ośmiu tysięcy kilogramów wodnych roślin.
11. Choć nie ma dokładnych danych na ten temat, naukowcy uważają, że manaty mogą żyć nawet ponad sześćdziesiąt lat.
12. Taniec godowy manatów polega na rozpryskiwaniu wody za pomocą płetw, aby przyciągnąć uwagę płci przeciwnej. Samica kopuluje z większą ilością samców, a porody zazwyczaj odbywają się w odseparowanych lagunach. Młode po urodzeniu mają około jednego metra długości.
13. Zaobserwowano, że manaty wiodą zarówno samotnicze życie, jak i łączą się w grupy. Zazwyczaj są to grupy rodzinne, ale zdarzają się również większe stada.
14. W 2008 roku w kilku państwach afrykańskich, w tym w Kamerunie i Gabonie, wydano książkę pod tytułem “Poznaj lepiej manata afrykańskiego”. Jest to publikacja przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych, a jej celem jest szerzenie wiedzy na temat tych zwierząt na obszarach ich występowania.
15. W 1996 roku kilka manatów z Gwinei-Bissau zostało przetransportowanych do oceanarium w Japonii. Przedsięwzięcie to kosztowało niemal 2 miliony dolarów i wywołało spore kontrowersje. W sprawę byli zamieszani działacze na rzecz ochrony przyrody i liczne organizacje pozarządowe.
16. Olej pozyskiwany z manatów w niektórych państwach afrykańskich, takich jak Senegal czy Mali, jest znacznie droższy od ich mięsa. Tłuszcz ten używany jest do leczenie licznych schorzeń, takich jak reumatyzm, infekcje uszu czy choroby skórne. Wierzy się tam również, że fragmenty penisów tych zwierząt pomagają mężczyznom uporać się z impotencją.
17. W Sierra Leone mięso upolowanego manata jest rozdzielane na mieszkańców wioski, z której pochodzi myśliwy. Z ich kości wytwarza się tam również rączki do lasek i inne przedmioty.
18. Manat występuje w licznych legendach afrykańskich. Według jednej z nich panna młoda prała w rzece nago, a kiedy zobaczył ją przyszły teść, ze wstydu wskoczyła do wody i zamieniła się właśnie w manata.
19. Mieszkańcy Mali wierzą, że manaty to złe duchy, dlatego polować na nie mogą tylko ci myśliwi, którzy znają odpowiednie zaklęcia. Niektóre z części manata nie powinny tam być jedzone przez kobiety w ciąży, jeśli nie chce ona urodzić złego dziecka.
20. Manaty w stadach uwielbiają się ze sobą kontaktować poprzez dotyk. Ponadto okazują sobie uczucia, dotykając się pyskami, a ich podwodne “pocałunki” świadczą o bliskości.