Rekin młot, czyli prawidłowo głowomłot pospolity to gatunek morskiej ryby żarłaczokształtnej z rodziny młotowatych, która charakteryzuje się bardzo specyficzną budową swojej głowy. Przypomina ona oczywiście, tak jak nazwa wskazuje młot. Taką rybę można spotkać w przybrzeżnych strefach Oceanu Spokojnego, Indyjskiego oraz Atlantyckiego. W porze letniej zwierzę to przemieszcza się jednak poszukując zimniejszej wody w kierunku biegunów. Tworzą wtedy ogromne gromady, mogące liczyć nawet do kilku tysięcy osobników. Oficjalnie gatunek rekina młota nazywa się głowomłotem pospolitym. Ryba ta jednak może zaciekawiać nie tylko swoim wyglądem, ale także i innymi charakterystycznymi dla niej cechami.
1. Wielkość ciała rekina młota to średnio od około 2,5 m do 3,5 m długości, jednak zdarzają się czasem i takie osobniki, których długość ciała osiąga nawet do 5 m. Jeśli chodzi z kolei o wagę tej ryby, może ona ważyć nawet do 400 kg.
2. Ze względu na tak wielkie rozmiary ciała, rekin młot jest drugim, jeśli chodzi o wielkość ciała, największym przedstawicielem całej swojej rodziny.
3. Dieta rekina młota nie jest zbytnio rozbudowana. Żywi się on przede wszystkim mniejszymi rybami kostnoszkieletowymi, mniejszymi rekinami, płaszczkami, głowonogami i czasami także różnymi skorupiakami, między innymi krabami czy krewetkami.
4. Samica rekina młota ma możliwość rozmnażania bez udziału samca.
5. Ze względu na kształt głowy, rekin młot ma nieograniczony kąt widzenia, co pozwala mu na dostrzeganie znacznie większej ilości pożywienia, a także przeciwników.
6. Rekin młot może stanowić potencjalne zagrożenie dla człowieka, jednak preferuje on takie miejsca, w których niezbyt często odbywają się kąpiele ludzi, stąd też ataki tej ryby nie są aż tak częste, jakby mogło się wydawać. Co ciekawe, rekin młot często lubi wyjadać przynęty z wędek, dlatego nie jest lubiany przez wędkarzy.
7. Mięso rekina młota w niektórych rejonach świata jest zjadane, nawet sprzedawane na szerszą skalę, jednak niektórzy twierdzą, że jest ono niejadalne, a co więcej, dosyć często zdarzają się zatrucia mięsem tej ryby.
8. Liczebność populacji rekina młota maleje tak bardzo, iż jest on uznany za gatunek narażony na wyginięcie.
9. Każdorazowo w jednym miocie samica rekina młota może wydać na świat nawet od 20 osobników aż do 50 osobników.
10. Rekin młot bywał bohaterem znaczków pocztowych w takich krajach, jak między innymi Madagaskar, Ghana czy Maroko.
11. Rekin młot żyje około 20 lat.
12. Poza mięsem rekina młota wykorzystuje się także olej z jego wątroby do produkcji leków, a także jego skórę, również w celach produkcyjnych.