20 Ciekawostek o stanie Kentucky

foto – Pixabay

Kentucky kojarzone jest głównie z kurczakiem – któż bowiem nie słyszał o firmie KFC i jej popisowym menu?

Ciekawostki o stanie Kentucky:

1. Leży we wschodnio-południowo-środkowym regionie Stanów Zjednoczonych.

2. Kentucky uzyskało państwowość 1 czerwca 1792 r., stając się 15 stanem, który przystąpił do związku.

3. Graniczy z siedmioma sąsiednimi stanami, są nimi Tennessee, Wirginia, Wirginia Zachodnia, Illinois, Indiana, Missouri i Ohio.

4. Kentucky dzieli się na 120 hrabstw.

5. Stolicą stanu jest miasto FrankWojna 1812 roku była szczególnie ciężka dla stanu Kentucky. Z około 2260 amerykańskich zgonów ponad połowa z nich pochodziła ze stanu. Szacuje się, że 64 procent Amerykanów zabitych w wojnie to mieszkańcy Kentucky. Często nazywa się ją „zapomnianą wojną Stanów Zjednoczonych”.furt.

6. Georgetown w stanie Kentucky jest siedzibą największej fabryki Toyoty na świecie. Zakład ten jest pierwszą całkowicie amerykańską fabryką samochodów Toyoty i jest domem dla Camry, Lexus ES 350 i Avalon. Zwiedzający mogą przejechać się tramwajem po obiekcie i zobaczyć, jak te samochody są zrobione od początku do końca.

7. Każda Corvette na świecie jest produkowana w Bowling Green od 1981 roku. Ten zakład produkcyjny wyprodukował ponad 1 milion Corvette od momentu powstania. 1 czerwca 1981 roku pierwsza Corvette zjechała z linii montażowej fabryki.

8. Vent Haven Museum w Fort Mitchell to miejsce, w którym znajduje się największa na świecie kolekcja manekinów brzuchomówców.

9. Kentucky Derby odbywa się w pierwszą sobotę maja. W Stanach Zjednoczonych jest znany jako „Najbardziej ekscytujące dwie minuty w sporcie” lub „Najszybsze dwie minuty w sporcie” w odniesieniu do przybliżonego czasu trwania.

10. Kentucky Derby, odbywające się w Louisville, to najstarszy wyścig konny organizowany nieprzerwanie na świecie. Jest to również pierwsza i najsłynniejsza odnoga Potrójnej Korony.

11. Thomas Edison po raz pierwszy przedstawił opinii publicznej żarówkę elektryczną na wystawie południowej w 1883 roku, która odbyła się w Louisville. Według niektórych źródeł do oświetlenia wystawy w nocy użyto ponad 4500 żarówek, co stanowiło największy zestaw ekspozycyjny niedawno wynalezionych żarówek Thomasa Edisona.

12. Louisville jest stale wymawiane na różne sposoby na całym świecie. Najczęstszy sposób, w jaki miejscowi mówią, że to „looavul” lub „luhvul”. Wszystko inne będzie wyglądać dziwnie.

13. Mniej więcej połowa stanu pokryta jest lasami. To sprawia, że jest jednym z największych dostawców drewna liściastego w Stanach Zjednoczonych.

14. Kentucky ma zdecydowanie największą populację łosi we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Ponieważ ponad 11 000 łosi obecnie wędruje po stanie, oczekuje się, że liczba ta będzie stale rosnąć po ponownym wprowadzeniu do stanu w latach 90.

15. Kentucky ma wiele jezior, ale tylko trzy główne jeziora są naturalne. Reszta była dziełem człowieka przez lata.

16. Muzyka bluegrass wystartowała oficjalnie dzięki urodzonemu w Rosine Billowi Monroe. Jego unikalny styl gry na instrumentach smyczkowych, z szybkim dłubaniem i zawodzeniem, zapoczątkował nowy gatunek, który wciąż jest popularny w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych.

17. Kentucky Fried Chicken powstał w Corbin, gdzie pułkownik Sanders opracował recepturę, która uruchomi jedną z największych sieci fast foodów na świecie.

18. W mieście Lexington w stanie Kentucky znajduje się fabryka masła orzechowego Jif. Zakład ten produkuje nie tylko 15 różnych rodzajów masła orzechowego, ale jest także największym zakładem produkującym masło orzechowe na świecie. Produkują kremowe, chrupiące i ekstra chrupiące masło orzechowe, a także wspaniały wybór kreatywnych maseł orzechowych, takich jak masło orzechowe cynamonowe i masło orzechowe klonowe.

19. Pomimo twierdzeń innych, restauracja Kaelin w Louisville jest pierwszą, która serwowała cheeseburgery w 1934 roku.

20. Middlesboro ma jedno z najbardziej wyjątkowych początków miasta w Stanach Zjednoczonych. Miasto zbudowane jest w kraterze utworzonym przez meteor.

 

Oficjalna strona organizacji turystycznej Kentucky 

4.5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić