31 Niezwykłych Ciekawostek o Intrygującym Meksyku 🇲🇽

Meksyk
foto – Pixabay

Meksyk to z pewnością jedno z najbardziej unikalnych państw świata. Wspaniała kuchnia, zamiłowanie do zabawy i barwna kultura to jedne z wielu symboli Meksyku. To także miejsce, które jest chętnie odwiedzane przez turystów. Nie brakuje to wspaniałych metropolii, klimatycznych, zapomnianych przez zachodnią cywilizację miasteczek i malowniczych cudów przyrody. Przedstawiamy 30 wyjątkowych ciekawostek o Meksyku – słonecznym kraju, który z pewnością warto odwiedzić!

1. Meksyk położony jest w Ameryce Północnej. Graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, Gwatemalą i Belize, a państwo otaczają wody Oceany Spokojnego, Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej.

2. Pod względem powierzchni Meksyk znajduje się na 14 miejscu największych państw na świecie. Państwo ma wielkość prawie 2 milionów kilometrów kwadratowych i zamieszkuje je ponad 124 miliony osób (11 miejsce na świecie pod względem liczby ludności).

3. Meksyk znajduje się na obszarze aktywnym tektonicznie. Oznacza to, że wiele rejonów kraju narażonych jest na trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów.

4. Tereny Meksyku zamieszkiwały liczne cywilizacje prekolumbijskie m.in. Majowie, Aztekowie i Olmekowie. Największą i najbardziej rozwiniętą była cywilizacja Azteków, która zamieszkiwała miasto Tenotichlan od XIII do XVI wieku.

5. Niepodległe państwo Meksyk powstało w 1821 roku, kiedy to po wielu latach konfliktów zbrojnych z wojskami hiszpańskimi Meksykanie wywalczyli swoją wolność.

6. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych świąt meksykańskich jest Dia de los Muertos czyli Święto Zmarłych, które ma miejsce pod koniec października. Istnieje wiele tradycji związanych z tym charakterystycznym świętem m.in. przebieranie się za różne postaci, zakładanie kolorowych masek oraz przygotowanie „poczęstunku” dla zmarłych bliskich.

7. Wśród wielu wartych odwiedzenia miejsc w Meksyku z pewnością na wyróżnienie zasługują ruiny miasta Teotihuacan, które znajdują się w stolicy państwa. Według podań i mitów było to święte miasto, które powstało około 2500lat temu.

8. Meksykańska część Morza Karaibskiego może poszczycić się wspaniałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Tutejsze plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie!

9. Flaga Meksyku przedstawia trzy pionowe pasy: zielony, biały i czerwony, co symbolizuję nadzieję, jedność i krew przelaną podczas konfliktów zbrojnych. Na środkowym, białym pasie znajduje się wizerunek orła zjadającego węża, co nawiązuje do kultury azteckiej.

10. Najwyższym szczytem w Meksyku jest Pico de Orizaba – uśpiony wulkan o wysokości 5636m n.p.m.

11. Główną religią w Meksyku jest katolicyzm – około 80% wszystkich mieszkańców państwa to właśnie katolicy. Z tego powodu hucznie obchodzi się tu święta, takie jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc.

12. Choć Meksykanie posługują się przede wszystkim językiem hiszpańskim, konstytucja państwa określa aż 63 języków autochtonicznych, które określane mogą być mianem oficjalnych języków narodowych.

13. Narodowym sportem Meksyku jest oczywiście piłka nożna. Prymitywna gra przypominająca obecną rozgrywkę piłki nożnej uprawiana była już w czasach cywilizacji azteckiej.

14. Dużą popularnością wśród mieszkańców Meksyku cieszą się walki byków. „Sport” ten przybył tu wraz z kolonistami hiszpańskimi.

15. Cywilizacje prekolumbijskie składały ofiary z ludzi, by zapewnić sobie łaskę bogów. Szacuje się, że nawet 1% populacji corocznie był składany w ofierze.

16. Obowiązującą walutą w Meksyku jest peso meksykańskie. 1 peso to około 20 groszy.

17. Ceny w Meksyku są dosyć atrakcyjne dla turystów z Europy. Najdroższe są oczywiście duże miasta i nadmorskie kurorty. Ceny w restauracjach są nieco niższe niż te, które obowiązują w polskich lokalach gastronomicznych. Wyjątkowo tanie jest tu paliwo i przejazdy autostradami.

18. Aż do 1836 roku Teksas – jeden z południowych stanów USA – był częścią Meksyku.

19. Podróżując po Meksyku można natknąć się na wiele niecodziennych przysmaków. Do piwa serwowane są grillowane koniki polne, a do dań powszechnie wykorzystuje się różne owady.

20. Meksykanie uwielbiają pikantne jedzenie. To właśnie z tego kraju wywodzą się najostrzejsze odmiany papryki, którymi doprawia się różne potrawy.

21. Kuchnia meksykańska bazuje na mięsie (m.in. wieprzowinie i baraninie) oraz warzywach (przede wszystkim papryce, kukurydzy, fasoli i pomidorach). Na terenach nadbrzeżnych chętnie spożywa się różnego rodzaju ryby i owoce morza. Meksykańska kuchnia jest wyjątkowo treściwa, kolorowa i aromatyczna, a w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

22. Najpopularniejszym wysokoprocentowym trunkiem w Meksyku jest tequila. Ten charakterystyczny w smaku napój produkowany jest ze sfermentowanego soku z agawy (rośliny z rodziny szparagowatych). Tradycyjnie serwuje się go na dwa sposoby: z solą i cytryną lub z cynamonem i plastrem pomarańczy. Tequila stanowi również ważny dodatek do wielu drinków (np. Margarita, Tequila Sunrise).

23. W filmach akcji możemy spotkać się ze scenami, w których ścigani przestępcy ukrywają się w Meksyku. Jest w tym ziarno prawdy – od 40 lat Meksyk odmawia ekstradycji przestępców w krajach, w których możliwa jest kara śmierci.

24. Stolicą Meksyku jest miasto o tej samej nazwie. Jest o jedna z największych aglomeracji na świecie – pod względem gęstości zaludnienia miasto wyprzedza jedynie Tokio, Seul i Dżakarta.

25. W Meksyku znajduje się wiele piramid, które są pozostałościami po dawnych cywilizacjach. Jedną z największych jest Piramida Słońca, której początki datowane są na I wiek nowej ery.

26. W Meksyku znajduje się wspaniały kompleks jaskiń, w którym największą atrakcją jest możliwość nurkowania. Sistema Dos Ojos zapewnia zapierające dech w piersiach widoki lazurowej wody, możliwość podziwiania pięknej rafy koralowej, a nawet towarzystwo wielu morskich stworzeń.

27. W stolicy Meksyku – mieście Meksyk – funkcjonuje największa taksówkarska flota świata. Szacuje się, że codziennie po mieście jeździ aż 100.000 taksówek!

28.Niemal 30% całego tereny Meksyku pokrywają gęste lasy. To prawdziwy raj dla miłośników obcowania z przyrodą – wydzielonych jest wiele szlaków dla turystów oraz organizowane są wielodniowe wyprawy po tropikalnych lasach z lokalnymi przewodnikami.

29. Jednym z największych miast w Meksyku jest Cancun – światowa stolicy rozrywki, która przyciąga turystów z całego świata. Znajdziemy tu luksusowe hotele, wspaniałe plaże i mnóstwo atrakcji dla całej rodziny: aquaparki, muzea, miejsca do nurkowania i parki rozrywki.

30. Choć cywilizacja Azteków była najbardziej rozwinięta ze wszystkich cywilizacji prekolumbijskich, trudno nie wspomnieć o niegdyś zamieszkujących tereny Meksyku Majach. Dziś podziwiać tu można przede wszystkim Chichen Itza – jedno z najważniejszych i najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych na świecie

31. W Meksyku artyści mogą płacić podatki swoimi pracami. Specjalna komisja ocenia jakość takiego dzieła i ustala jego wartość. Co ważne dzieło musi być stworzone w ostatnim roku podatkowym.

4.2/5 - (8 votes)
2 comments
    1. Miałem tam być ale z trzech – Meksyk, Kuba, Tajlandia – padło na to ostatnie 🙂 Teraz Meksyk przerabiam palcem po mapie oraz oglądając Narcos Meksyk 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić