10 Ciekawostek o Empire State Building

empire state building
foto – Pixabay

Paryż ma Wieżę Eiffla, Warszawa Pałac Kultury, a Nowy Jork ma Empire State Building. Kolejne miasto i kolejna sławna na cały świat budowla. Nowy Jork tradycyjnie większości osób kojarzy się z wysokimi budynkami. Ciekawe jest to, że w Nowym Jorku jest sporo bardzo wysokich budynków, ale wzniesionych jeszcze w początkach XX wieku. Budynki te w przeciwieństwie do nowoczesnych drapaczy chmur budowane były niemal w tradycyjny sposób. Dziś szkło i aluminium to materiały budulcowe pomagające wznosić najwyższe budynki świata. Empire State Building może poszczycić się klasyczną fasadą co niewątpliwie wyróżnia go spośród pozostałych wysokościowców. Jak łatwo się domyślić z budynkiem tym związanych jest wiele ciekawostek i ogólnie stosunkowo mało znanych faktów.

1. W Nowym Jorku o miejsce pod budowę czegokolwiek jest niezmiernie trudno, zwłaszcza kiedy pod uwagę weźmie się obręb Manhattanu. Empire State Building zajęło miejsce po zniszczonym pożarem hotelu Waldorf-Astoria.

2. Projekt budynku powstał w pracowni Shreve, Lamb & Harmon Associates. Prace budowlane zapoczątkowane zostały 22 stycznia 1930 roku, a uroczystego otwarcia budynku dokonał 1 maja 1931 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Herbert Hoover.

3. Jak na czasy kiedy wznoszona była ta imponująca budowa, tempo było iście piorunujące. Na placu budowy uwijało się 3 400 pracowników. Tygodniowo budynek rósł o 4,5 piętra. Całość budowy trwała zaledwie 58 tygodni.

4. Niestety podczas prac budowlanych nie ustrzeżono się śmiertelnych wypadków, 5 pracowników poniosło śmierć w trakcie pracy.

5. Empire State Building ma 381 metrów wysokości, a jak do tego dodać antenę na szczycie to jego wysokość wzrasta do 443,2 metrów. Budynek ma 103 piętra łącznie z jednym podziemnym.

6. Docieranie na poszczególne piętra ułatwia system 73 wind lub 1860 stopni prowadzących na najwyższe piętro.

7. W momencie oddania do użytku Empire State Building był w tamtych czasach, najwyższym budynkiem na świecie. Palmę pierwszeństwa dzierżył przez 41 lat w kategorii budynków i przez 23 lata w kategorii konstrukcji. Dziś jest 3 najwyższym budynkiem w Nowym Jorku, 5 w całych Stanach Zjednoczonych i 25 na świecie.

8. Pierwotnie zakładano, że budynek będzie stanowił port dokowania sterowców. Od koncepcji tej odstąpiono ze względu na zbyt silne wiatry wiejące na tej wysokości.

9. Budynek nie spełnia zadań mieszkalnych, w całości przeznaczony jest na pomieszczenia biurowe. Wielkością powierzchni biurowych prześcignął go jedynie budynek Pentagonu. O wielkości powierzchni użytkowej świadczy również fakt, że budynek posiada swój indywidualny numer kodu: 10118.

10. Z budynkiem związane jest również pewne tragiczne w skutkach wydarzenie z roku 1945. 28 lipca 1945 roku podczas gęstej mgły w budynek przypadkowo uderzył samolot bombowy B-25D Mitchell. Zderzenie miało miejsce pomiędzy 78 i 79 piętrem. W wyniku zderzenia śmierć poniosło 14 osób, a 26 zostało rannych. Z budynkiem związane są też tragiczne w skutkach próby samobójcze podejmowane przez różne osoby. W sumie 30 osób poniosło śmierć skacząc z różnych pięter tego wysokościowca.

4.6/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić